Bir yarbay daha Poyrazköy tutuklusu

Bir yarbay daha Poyrazköy tutuklusu
Bir yarbay daha Poyrazköy tutuklusu

İhbar üzerine Poyrazköy?de yapılan kazıda, toprağa gömülü halde 15 dolu lav silahı, 450 gram C3 patlayıcının yanısıra çok sayıda mühimmat çıkmıştı.

İSTANBUL- Ergenekon soruşturması kapsamında Poyrazköy’de bulunan mühimmatla ilgili soruşturma kapsamında bir yarbay  tutuklandı.
Nisan ayında yapılan bir ihbar üzerine Poyrazköy’de Bedrettin Dalan’ın yönetim kurulu başkanı olduğu İSTEK Vakfı’na ait arazide arama başlatılmıştı. Kazılarda ele geçirilen mühimmatın, Ergenekon’da tutuklanan emekli albay Levent Göktaş’a bağlı bir birlik tarafından, eylem yapılmak amacıyla saklandığı öne sürülmüştü. Mühimmatla ilgili olarak olarak iki binbaşı ve bir yarbay ‘terör örgütüne üye olmak, ateşli silahlar kanununa muhalefet ve tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi’ suçundan tutuklandı.
Hakkında ‘yakalama kararı’ bulunan bir yarbay daha teslim oldu ve o da cezaevine gönderildi. Geçen haziran ayında yapılan operasyonda da emekli albay Levent Göktaş’ın avukatı olan Serdar Öztürk tutuklandı. Öztürk’ün bürosunda yapılan aramada çok sayıda evraka el konuldu. Kamuoyunda ‘AKP ve Fethullah Gülen’i bitirme planı’ olarak bilinen ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’nın da Serdar Öztürk’ün bürosunda ele geçirildiği öne sürüldü. 

Adliyede hareketlilik
Soruşturmanın sürdüğü Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde önceki gün de olayla ilgili hareketlilik yaşandı. İki ayrı  minübüsle gelen sekiz asker savcılara ifade verdi. Bu askerlerden üçünün Poyrazköy’de ele geçirilen mühimmatla ilgili sorgulandığı ve içlerinden bir yarbayın tutuklandığı öğrenildi. Poyrazköy soruşturması Ergenekon kapsamında yürütülüyor ve hazırlandığı belirtilen dördüncü iddianamede yer alacağı ifade ediliyor. 21 Nisan’da başlayan kazılarda ele geçirilen malzemelerden bir kısmı şöyle:
“15 dolu lav silahı, altı boş lav silahı, 14 el bombası, 24 el bombası fünyesi, 450 gram C3 patlayıcı madde, yedi hakem bombası, üç gösteri bombası, beş bubi tuzağı, iki kullanılmış bubi tuzağı, 23  işaret fişeği, 45 sis bombası, 15  aydınlatma fişeği.” (Radikal)