Bir yasa bir umut

Ölüm orucunu sona erdirmeye yönelik üç tasarıdan ilki komisyondan geçti. Türk, "Eylemin bitmesi için önemli adım" dedi.

ANKARA - Can kaybı 19'u bulan ölüm oruçlarını sona erdirmek üzere Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan üç tasarıdan ilki, Adalet Komisyonu'nda kabul edildi. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, eylemcilerle pazarlığa girmenin söz konusu olmadığını vurguladı ve çıkarılacak yasaların ölüm
orucunu sona erdirme yönünde önemli bir adım olacağını söyledi. TBMM Adalet Komisyonu'nda dün Terörle Mücadele Yasası' ndan (TMY) hüküm giyenlerin cezaevlerinde eğitim, spor, meslek kazandırma ve iş yurdu çalışmaları ile sosyal ve kültürel faaliyetlere kısmen katılabilmesine olanak sağlayan tasarı kabul edildi.
TMY'nin 16. maddesini değiştiren tasarıya göre hükümlüler, işlediği suçlara, kurumdaki davranışlarına, ilgi ve yeteneklerine göre gruplara ayrılacak. Bu kişiler, güvenlik bakımından tehlike yaratmadığı ölçüde, kendileri için hazırlanan iyileştirme ve eğitim programları çerçevesinde eğitim ve spor, meslek kazandırma ve iş yurdu çalışmaları ile diğer sosyal ve kültürel faaliyetlere katılabilecek. Kınama dışında disiplin cezası almayan hükümlüler açık görüş yapabilecek. Pişmanlık Yasası'ndan yararlanan hükümlülerden cezalarının en az üçte birini iyi halle geçirenler, diğer infaz kurumlarına nakledilebilecek.
'Seyirci kalınamaz'
Komisyonda ölüm oruçları tartışılırken FP'li Nazlı Ilıcak, genç insanların ölümüne devletin seyirci kalamayacağını söyledi. DSP İstanbul Milletvekili Erol Al, tasarıdaki düzenlemelerin yasalaşması beklenmeden uygulamaya konulmasını istedi. MHP Trabzon Milletvekili Orhan Bıçakçıoğlu ise F tipini istemeyenlerin, 'örgütsel eğitim yapamadığı, karılarıyla, kızlarıyla yatamadığı için feryat ettiğini' savundu.
Adalet Bakanı Türk, tutuklu ve hükümlülerle devletin pazarlığa girmesinin söz konusu olmayacağını, yasanın ölüm orucunun sona erdirilmesi için önemli bir adım olduğunu vurguladı.
Kırcı için önerge
MHP Kahramanmaraş Milletvekili Edip Özbaş önerge vererek, aynı suçun birden fazla işlenmesi halinde tek bir ceza verilmesini istedi. Yedi ayrı cinayet nedeniyle 70 yıl hüküm giyen Haluk Kırcı'yı kurtarmaya yönelik önerge 'ayrı düzenleme gerektiği' gerekçesiyle işleme konmadı.