Bir yasama yılı böyle geçti

Bir yasama yılı böyle geçti
Bir yasama yılı böyle geçti
TBMM Genel Kurulu, 24. Dönem 3. Yasama Yılı'nda 875 saat 45 dakika mesai yaptı. Bu süre zarfında ortaya çıkan bir takım istatistiki veriler ise oldukça çarpıcı. İşte 1 Ekim 2012-14 Temmuz 2013 tarihleri arasını kapsayan döneme ait o ilginç veriler...

TBMM Genel Kurulu, 24. Dönem 3. Yasama Yılı'nda, 875 saat 45 dakika mesai yaparak 143 teklif ve tasarıyı yasalaştırdı. TBMM Genel Kurulu, 1 Ekim 2012-14 Temmuz 2013 tarihleri arasını kapsayan 24. Dönem 3. Yasama yılında, 139 birleşim yaptı, bunlardan 3'ü açılamadı. 881 saat 30 dakika çalışan Genel Kurul'da 46 bin 200 sayfa tutanak tutuldu. Genel Kurul, bir önceki yasama yılına göre 51 saat daha fazla mesai yaptı. Genel Kurul'da 136 birleşimde muhalefet milletvekilleri 111 kez toplantı yeter sayısı istedi, bunlardan 25'inde toplantı yeter sayısına ulaşılamadı. Ayrıca 286 kez karar yeter sayısı talep etti, bunlardan da 175'inde karar yeter sayısı bulunamadı.

TOPLAM 143 YASA ÇIKARTILDI

-Meclis'e 947 kanun teklifi ile 149 kanun tasarısı sunuldu. Teklif ve tasarılardan 143'ü yasalaştı. Yasalaşan düzenlemelerden 103'ünü, uluslararası anlaşma ve sözleşmelerin uygun bulunduğuna dair kanunlar oluşturdu. 

-Milletvekilleri, TBMM Başkanı ve Bakanlar Kurulu üyelerinin yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı'na 18 bin 578 yazılı, 2 bin 308'i de sözlü olmak üzere toplam 20 bin 886 soru önergesi sundu. 

-TBMM'de gurubu bulunan siyasi partiler, toplam 876 Meclis Araştırması açılması yönünde önerge verdi. Bunlardan 2'si kabul edildi. 

-Yasama yılında, Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu ile Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu çalıştı. Yasadışı Dinleme Komisyonu, raporunu tamamlayarak TBMM Başkanlığı'na sundu. Diğer komisyon ise çalışmalarını sürdürüyor.

BAKANLAR KURULU İLE İLGİLİ 16 GENSORU ÖNERGESİ VERİLDİ 

-Muhalefet partileri ayrıca, Bakanlar Kurulu üyeleriyle ilgili 16 gensoru önergesi verdi. Bunlardan hiçbiri, Genel Kurul'da gündeme alınması kabul edilmedi.

-TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in 19 Eylül 2011'de hukuk profesörleriyle bir araya gelmesinin ardından 24. Dönem 2. Yasama yılında başlanan yeni anayasa çalışmaları, 24. Dönem 3. Yasama Yılı'nda da devam etti. 

-TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, 3. Yasama yılının başında, metin oluşturma çabalarını sürdürdü. Zaman zaman krizlerin, tıkanmaların ve tartışmaların yaşandığı dönemlerde, TBMM Başkanı Cemil Çiçek devreye girdi. 

-Çiçek, bu kapsamda liderler turu yaptı. Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda, şu ana kadar, temel hak ve özgürlükler bölümünde 35, yasama ve yargı bölümlerinde 5'er, başlangıç ve genel hükümler bölümünde 2, idare ve kamu hizmetleri bölümünde 1 maddede olmak üzere toplam 48 maddede uzlaşma sağlandı.

YENİ BİR İÇTÜZÜK İÇİN KOLLAR SIVANDI

-Meclis, 3. Yasama Yılı'nda, yeni bir içtüzük yapmak için de kolları sıvadı. Yaklaşık 6,5 ay çalışan komisyon, İngiltere, ABD ve Fransa'da incelemelerde bulundu. TBMM İçtüzüğü'nün 186 maddesi üzerinde tek tek okuma yapan komisyon, yaklaşık 160 madde üzerinde uzlaşmaya varırken, aralarında kıyafet, and içme, yasama ve denetim sürecinin hızlandırılması ve etkinleştirilmesiyle ilgili bazı maddeler üzerinde ise anlaşma sağlayamadı.

DOKUNULMAZLIK DOSYALARININ SAYISI 974'E ULAŞTI

-TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'nda, milletvekillerine ait dokunulmazlık dosyası sayısı 974'e ulaştı. Dokunulmazlık dosyalarında ilk sırayı BDP 'liler aldı. 

-Milletvekillerine, "Terör örgütünün propagandası yapmak", "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet", "Suçu ve suçluyu övmek", "Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret", "Seçim Kanunu'na muhalefet", "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek", "Görevi kötüye kullanma", "Hakaret", "Örgüt üyesi olmak", "Siyasi Partiler Kanunu'na muhalefet", "Karşılıksız çek keşide etmek",  "Görevi ihmal", "Basın yoluyla hakaret", "Basit tehdit, hakaret", "Resmi belgede sahtecilik", "cinsel taciz", "darp", "ihaleye fesat karıştırmak", "kaçakçılık",
"kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık", "kamu taşıma biletlerinde kalpazanlık", "taksirle yaralama" gibi suçlar yöneltildi.

CEMİL ÇİÇEK YENİDEN MECLİS BAŞKANI OLDU

-Meclis 24. Dönem 3. Yasama Yılı'nda, 2. devre TBMM Başkanı'nı da seçti. AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, yeniden Meclis Başkanı oldu. Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi ise 25 Aralık 2012 tarihinde yaşamını yitirdi. Meclis, bu yasama yılında da ziyaretçi akınına uğradı. 2 bin 948'i halk günü, 236 bin 935'i öğrenci olmak üzere toplam 698 bin 653 kişi ziyaret etti. (AA)