@ismailsaymaz

Bir yazı yazdı ve hayatı karardı

"'Ya sev ya terk et' deneceğine bugün barış elini uzatan Kürtlerin eli neden tutulmaktan çekiniliyor?"
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Alaplı Meslek Yüksekokulu öğrencisi Mehmet Salih Erşari'nin yazdığı ba satırlar sonu Alaplı'dan kaçmaya varacak bir sürecin başlangıcıydı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - "'Ya sev ya terk et' deneceğine bugün barış elini uzatan Kürtlerin eli neden tutulmaktan çekiniliyor?"
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Alaplı Meslek Yüksekokulu öğrencisi Mehmet Salih Erşari'nin yazdığı ba satırlar sonu Alaplı'dan kaçmaya varacak bir sürecin başlangıcıydı. Batmanlı Erşari, 1994'te Manisa'ya göç eden ailesinin gururuydu. Erşari ailesi, ilk kez üniversiteye bir çocuğunu gönderiyordu. Erşari, 2004'te Alaplı'ya geldi. Eli kalem tutuyordu. Alaplı'daki yerel gazetelere yazılar yazıyordu. Haftalık Sınır gazetesi, Erşari'ye 'Kardeşche' diye bir köşe açtı. Sınır gazetesi, 20 Aralık'ta basıldığında, Erşari'nin köşesinde, 'Ya Sev Ya Terk Et' başlıklı yazı yayımlandı. Erşari, şöyle diyordu: "Aynı topraklarda farklılıklara rağmen kardeşçe ve eşit bir şekilde yaşamak varken bazı insanların devlet içinde homojen olma isteklerini anlamak güç... İnsan bir şeyi istemeden sevebilir mi? Kürtlerin Türkleri sevmediğini söylemek büyük bir haksızlık."
Sorular ve yanıtlar
Yazı üstüne Alaplı Cumhuriyet Savcılığı da soruşturma başlattı. Erşari, öğrenci yurdundan alındı, odası ve dolabı arandı. Odada, 'Kürdistan' bayrağı, internetten indirilmiş, PKK'ya ait olduğu öne sürülen görüntüler, Erşari'nin PKK bayrağı önünde çekildiği ileri sürülen bir fotoğraf, kasetler ve CD'ler bulundu. Alaplı İlçe Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Büro Amirliği'nde 21 Aralık'ta yapılan sorguda, Erşari'ye yazısından pasajlar aktarıldı.
Ve soruldu: "Kürtlerin barış elini uzattığından bahsediyorsunuz. Oysa kamuoyunda sözde ateşkesin PKK tarafından istendiği görülüyor. Sizce PKK Kürtleri temsil ediyor mu?"
Erşari, "Ben PKK'yı akla getirecek bir şey yazmadım" dedi. Sorgudan sonra Alaplı Cumhuriyet Başsavcılığı'na çıkarılan Erşari'yı yazısına ilişkin soru yöneltildi. Erşari, "Benim kastım, Kürtlere karşı manjinal tepkilerle kendilerini Türk milliyetçisi olarak adlandıran kişileredir" dedi. Savcı, Erşari'nin köşesine neden Kardeçche' adını verdiğini sordu. Yanıt şöyleydi: "Buradaki Che ibaresi Che Guevera'yı anlatıyor. Che'ye sempatim var. Ancak bu düşüncem örgütsel boyutta değil."
Savcı, Erşari'nin aramada ele geçen 'örgütsel dokümanları' niye dolabında bulundurduğunu sordu. Erşari, yanıtladı: "Dokümanlardaki bir kısım ibareyi hangi ruh haliyle yazdığımı anımsamıyorum. CD'lerin bir kısmını internetten elde ettim. Kürdistan haritasından anladığım, bu bölgenin TC'den ayrılması değil, o bölgede Kürtlerin yoğun olduğunu ifade etmek içindi."
Soruşturmasını sürdüren savcı, bundan sonra Erşari'yi serbest bıraktı. Ancak bu kez Alaplı Öğrenci Yurtları Müdürlüğü, Erşari'nin peşine düştü. Yurt müdürlüğü, 8 Ocak'taki verdiği kararla, dolabında, 'milli birlik ve bütünlük duygularını zedeleyici veya bozucu maksatla sembol kullandığı, idelojik resimler bulundurduğu' gerekçesiyle Erşari'yi 10 gün uzaklaştırdı. Soruşturma başlatan okul müdürlüğü, Erşari'den savunma istedi. Bu arada 10 günlük cezayı az bulan yurt müdürlüğü, Erşari'yi, 16 Ocak'ta Yurtlar Yönetmeliği'nin 21. maddesineki, 'yasadışı bir örgüte mensup olduğu veya bu örgüt adına faaliyet yürüttüğü' iddiasıyla yurttan attı. Tüm bunlar yetmezmiş gibi, Erşari, iddiasına göre, 11 Ocak'ta 10-15 kişilik ülkücü grup tarafından dövüldü. Erşari, iki yılını geçirdiği Alaplı'yı çok sevmişti. Bu yıl ilçede ve okulda son yılı olacaktı. Ancak okula gidemediği için sınavlarına giremedi. En son, başlatılan soruşturma için 19 Ocak'ta okuluna geldi. Okuldan polis eşliğinde ayrılabildi. Bir süre Ereğli'de, arkadaşlarının yanında kaldı.
'Can güvenliğim yok'
Sonunda Erşari, ailesinin de isteği üzerine, soruşturmasının sonucunu beklemeden okulu bırakıp Manisa'ya döndü: "Hiçbir sınava giremiyorum. Bu sene normalde bitiriyordum. Bu şekilde okula gidemem. Can güvenliğim yok. Benim peşimdeler, arıyorlar. Arkadaşlarım gidiyor, onları da rahat bırakmıyorlar. Ailem Alaplı'ya gitmeme izin vermiyor. Okulu bıraktım. Ne yapayım, burası Türkiye..."