Bir yıl sonra tufan!

Son üç yıldır etkili olan kuraklık nedeniyle 2002'de büyük enerji sıkıntısı yaşanabileceğinin alarmı verildi.

İSTANBUL - Son üç yıldır etkili olan kuraklık nedeniyle 2002'de büyük enerji sıkıntısı yaşanabileceğinin alarmı verildi.
Yağışların azlığı, sıcak yaz günlerinde su tüketimindeki artış ve buharlaşma nedeniyle yurt çapındaki hirdoelektrik santrallarındaki
su oranında geçen yıla oranla yüzde 30 azalma meydana geldi. Türkiye'de son üç yıldır genel olarak kurak bir dönem yaşandığını belirten DSİ Genel Müdür Yardımcısı İlker Özel, yağışlara bağlı olarak barajlara gelen su miktarının uzun yılların ortalama değerlerinin altında olduğunu söyledi. Kuraklığın özellikle Fırat havzasında etkili olduğunu dile getiren Özel, "Hidroelektrik santrallarının durumu iyi gitmiyor. Barajlar boş. Eğer böyle devam ederse 2002'de çok büyük sıkıntılar yaşanacak. Bir noktadan sonra üretim yapılamayacak. Barajlarımıza gelen akımlar uzun yıl ortalamalarının yüzde 50'si civarındadır. Batı bölgemizde bu değerler daha da az" dedi. Bu yılın ilk yarısında enerji barajlarına gelen akım miktarının 40 milyar metreküp civarında olduğunu, yıl sonunda bu rakamın toplam 56 milyar metreküpe çıkmasının beklendiğini ifade eden Özel, geçen yıl bu rakamın 77 milyar metreküp civarında olduğuna dikkat çekti.
Elektrik üretimi düştü
Enerji barajlarındaki su rezervlerinin çok azaldığını belirten DSİ Genel Müdür Yardımcısı, "Halen barajlarda kullanılabilir 14.7 milyar metreküp su bulunmaktadır. Bu rakam toplam kapasitenin üçte birinden daha az. Geçen yıl aynı tarihlerde enerji barajlarında 20 milyar metreküp su vardı. Geçen yılın ilk altı ayında 16.6 milyar kilovat saat enerji üretirken, bu yılın ilk altı ayında 10 milyar kilovat saat elektirik ürettik" diye konuştu.
İstanbul'a su sağlayan Ömerli, Darlık, Elmalı, Terkos, Alibey, B. Çekmece, Sazlıdere, Istrancalar, Kazandere ve Pabuçdere barajlarında geçen yıl temmuz ayında 611 milyon 10 bin metreküp su miktarı bulunurken, seviye bu yıl 24 Temmuz itibarıyla 458 milyon 358 bin metreküpe düştü. Böylece barajlardaki su miktarı bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 25 azaldı.
İstanbul idare ediyor
Normal zamanlarda günlük ortalama olarak 1 milyon 700-1 milyon 800 bin metreküp içme suyunun verildiği kentte, sıcak yaz günlerindeki tüketim artışına paralel olarak bu miktar 2 milyon 100 bin metreküpe kadar artırıldı. Sıcak günlerde baraj havzalarında meydana gelen buharlaşma da, su rezervinin azalmasında bir başka etken oluşturdu. İSKİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu da, yurt çapındaki barajlarda su düşüşüne karşın
İstanbul'dayeterli miktarda su bulunduğunu belirterek, "İstanbullular su sıkıntısı yaşamayacak. Yeterli suyumuz var" dedi.