Bir yılda 22 panik butonu aktif

Bir yılda 22 panik butonu aktif
Bir yılda 22 panik butonu aktif
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadına yönelik şiddet olaylarının azaltılması için 18 Ekim 2012 tarihinden bugüne kadar her Ankara ve Bursa’da 27 kadına panik butonu teslim edildiğini ve bu cihazların 22’sinin aktif olarak kullanıldığını söyledi.
BDP ’li Hasip Kaplan’ın yazılı soru önergesini yanıtlayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, ‘panik butonu’ olarak adlandırılan ve şiddet mağdurlarına mahkeme kararıyla verilen cihazlarla ilgili bilgi verdi. 18 Ekim 2012 tarihinden bu yana, kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında iletişim teknolojisinden ve elektronik izleme ve destek sistemlerinden, özellikle müdahale ve koruma mekanizmaları bağlamında daha etkin bir şekilde yararlanılması amacıyla ‘Elektronik Destek Sistemi Pilot Uygulaması’ başlatıldığını belirten Bakan Şahin, bu uygulamanın halihazırda Adana ve Bursa illerine Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sorumluluk bölgesinde pilot olarak sürdüğünü söyledi. Bakan Şahin, bu kapsamda 22 Nisan 2013 tarihi itibariyle Bursa’da toplam 15, Adana’da ise 12 mağdura buton teslim edildiğini, Bursa’da tüm cihazların, Adana’da ise 7 cihazın aktif olarak kullanıldığını anlattı. 

Sesli iletişim yolda

Cihazdaki GPS donanımı sayesinde, acil durumlarda mağdurun konumunun doğrudan kolluk birimlerine ulaştığını ve harita üzerinden en yakın mobil ekibin mağdura yönlendirildiğini söyleyen Bakan Şahin, pilot uygulamanın devam etmesi durumunda, sistemde buton vasıtasıyla sesli iletişim sağlanabileceğini belirtti. Şahin, projenin uygulandığı pilot illerde kolluk görevlileri ve bakanlık görevlilerinin eğitildiğini de anlattı.