Bir yıldır Ludwigshafen yangını aydınlatılamıyor

Bir yıldır Ludwigshafen yangını aydınlatılamıyor
Bir yıldır Ludwigshafen yangını aydınlatılamıyor

Yangında yaşamını yitirenlerin Gaziantep Asri Mezarlığı?ndaki anmasına devleti temsilen kimse katılmadı. fotoğraf: ZEKi GüNAY / DHA

GAZİANTEP - Almanya’nın Ludwigshafen kentindeki yangında hayatını kaybeden dokuz Türk, ölümlerinin birinci yılında Gaziantep’te mezarları başında anıldı. Ölenlerin yakınları, olayla ilgili yürütülen soruşturmanın kapatılmasına tepki gösterdi.
Ludwigshafen kentindeki apartmanda 3 Şubat 2008’de çıkan yangında 48 yaşındaki Medine Kaplan, kızı 22 yaşındaki Belma Özkaplı, torunu üç yaşındaki İlyas Çalar, hamile olan gelini 31 yaşındaki Hülya Kaplan, kızları dört yaşındaki Karanfil ve 11 yaşındaki Dilara Kaplan, 21 yaşındaki Döne Kaplan ile çocukları üç yaşındaki Kamil ve 2 yaşındaki Kenan Kaplan hayatını kaybetti. Dokuz kişi memleketleri Gaziantep’in Asri Mezarlığı’ndaki mezarlarının başında anıldı.  Anmaya resmi protokolden kimse katılmadı. Almanya’da savcılık, olayın ardından başlattığı soruşturmayı, yangının aşırı sağcıların saldırısı olduğu yönünde ipucu bulunmadığı ve yangının kendiliğinden çıktığı yönünde açıklama yaparak, sonlandırmıştı. Anmada ölenlerin yakınları bu karara tepki gösterdi. Medine Kaplan’ın oğlu Kenan Kaplan “Başbakan ve Dışişleri Bakanı bu olayın üstünde durmadı. Olay kapatıldı. Bizi üzen bu” diye konuştu.
Berlin’deki Türkevi’nde konuşan  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise olayla ilgili, “Faillerinin bulunmaması ve dosyanın netice alıcı noktaya gelmemesi hepimizi üzmektedir” dedi. (dha)