Bir yıldırım üniversiteye 1 milyon TL'lik zarar verdi

Bir yıldırım üniversiteye 1 milyon TL'lik zarar verdi
Bir yıldırım üniversiteye 1 milyon TL'lik zarar verdi

Yıldırım düşen yolcu otobüsünün arka camı patlarken bir lastiği yandı. FOTOĞRAF: DHA

BOLU - Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin (AİBÜ) çatısına düşen yıldırım 1 milyon TL’lik zarara yol açtı. Ayrıca önceki gün İstanbul’dan Malatya’ya giden otobüsün üzerine Gerede yakınlarında yıldırım düştü. 
Önceki gece yıldırım düşmesi sonucu İktisat Fakültesi’nin çatısında çıkan yangın dün sabah saatlerinde söndürüldü. Yangında fakültenin çatısı tamamen yandı. Yangını söndürmek için kullanılan su, iktisat fakültesinin sınıflara kadar sızınca bilgisayarlar, dosyalar, koltuklar ve sıralar zarar gördü. Zararın bir milyon liraya yakın olduğunu belirten Rektör Kılıç, şunları söyledi: “Üzücü bir olay, ama telafisi mümkün. Yangının olduğu kısmın hemen altında bulunan bilgisayar laboratuvarları zarar gördü. Sınıfta 150 adet bilgisayar vardı ve birçoğu kullanılamaz hale geldi. Bilgisayarların yenilenmesi gerek. Bunun içinde Devlet Planlama Teşkilatı’na başvuracağız ve ek ödenek isteyeceğiz.”
İstanbul’dan Malatya’ya giden Beydağı firmasına ait yolcu otobüsüne, önceki gün saat 21.30 sıralarında TEM otoyolunun Gerede kesiminde hareket halindeyken yıldırım düştü. Otobüsün arka camı patlarken, motoru durdu, sağ arka tekerleği ise alev aldı. Sürücü otobüsü kenara çekerken, büyük panik yaşayan yolcular aracı boşalttı. (dha)