Bir yol hikâyesi

Bir yol hikâyesi
Bir yol hikâyesi
ODTÜ'deki yol hikâyesini geçmişte yola karşı çıkmış, bugün trafik çilesi nedeniyle ihtiyaç olduğunu düşünen biri olarak benden de dinleyin istedim.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

ODTÜ’de yeni öğretim yılı ‘yol tartışmasıyla’ açılıyor. Gökçek’in yapmakta kararlı olduğu, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar’ın özünde karşı çıkmadığı yolun hikâyesini, (geçmişte o yola ateşli bir şekilde karşı çıkmış, bu günlerde, sürekli yaşadığı trafik çilesi nedeniyle yolun ihtiyaç olduğunu düşünen biri olarak) benden de dinleyin istedim.

‘Gezi Sendromu’ öyle bir hal aldı ki idarenin adımlarına karşı ortaya çıkan her itiraz, kolayca ‘hükümete karşı eylem’, ‘darbecilik’, ‘provokatörlük’, ‘lobicilik’ diye etiketleniyor. ODTÜ’deki itirazlar da Ankara ’da beslenen ‘eylül sıkıntısı’ kapsamında aynı kategoriye alındı ve ‘hükümete karşı kalkışma’ için bahane sayılıyor.

Oysa, söz konusu yol fikri, 1993’te ‘sosyal demokrat belediyecilik’le övünen CHP ’nin (O dönem SHP) döneminde gündeme geldi ve aynı şiddette tepki çekti. Gökçek o zaman Refah Partisi Ankara Milletvekili’ydi. ODTÜ’lüler ‘otoyol’ dedikleri (şimdi bulvar diye anılan) yola karşı çıktığında, ne Gökçek’in ne AK Parti ’nin bu proje ile ilgisi vardı. O tarihte ODTÜ’deydim.

Öğrenciler yola karşı çıkıyor, öğretim üyeleri de şimdiki gibi onlara destek veriyordu. 1993 Mayısı’ndaki şenlikler öğrenci eylemlerinin zirve yaptığı dönem oldu. Öğrenci derneği kapanmıştı ve yerine ‘ODTÜ Oluşumu’ adıyla oluşturulan platformun eylemlerine katılım her geçen gün artıyordu.

Hazırlık öğrencileri ‘Dönüşüm’ isimli bir dergi çıkarıyordu ve yol meselesini ‘özel sayı’ yapmaya karar vermişlerdi. Bazı sayıların kapak resmini çizdiğim için benden ‘Otoyola hayır’ konulu bir kapak istediler. Hemen hemen bütün afişlerde ön plana çıkan ‘üzerinden tekerlek geçmiş ODTÜ amblemi’ figürünü dergi kapağına uyarladım. Dergi, bahar şenliğinde üniversitede dağıtıldı.

Başkan Gökçek’in seçildiği 1994 seçimleri öncesinde ODTÜ’ye propaganda için gelen bütün adaylar, yol meselesiyle ilgili sorulara maruz kaldı. ODTÜ yönetimi, kampüsün kıyısından geçen bir güzergâh için ‘olur’ verdi. Kamulaştırmalar başladı, ancak belki parasızlıktan, belki siyasi istikrarsızlıklardan yol hayata geçirilemedi.

O günün trafik durumuyla bugünkü karşılaştırılamaz. O gün gereksiz olduğuna inandığım yolun bugün Ankara’nın trafik sorununa neşter atacağını düşünüyorum. Neden mi? Halihazırda Anadolu Bulvarı’ndan gelen trafik, 90 derecelik bir açıyla Eskişehir Yolu’na, 1 - 1,5 km sonra da yine 90 derecelik bir açıyla Konya Yolu’na dönüyor. Oysa Anadolu Bulvarı, projedeki güzergâhtan Konya yolu’na bağlansa büyük rahatlama sağlayacak. Buna karşın Genel Yayın Müdürümüz Eyüp Can gibi “Gezi direnişi doğruydu, ODTÜ yanlış” demiyorum. ODTÜ arazisine 5 ağaç ektim ve Eyüp Can’ın 25 yıl önce ektiğim ağaçlara sahip çıkmamın haksız bir eylem olduğunu düşündüğüne inanmıyorum.

Ankara’nın akciğerine düşen bir ormanı oluşturan ağaçlara zarar vermeden yol yapılmasını sağlayacak ara çözümler bulunabileceğine inanıyorum. Uzman değilim ama Anadolu Bulvarı’nın bitip, ODTÜ arazisinin başladığı yerden ileride 20 yıldır ağaç ekilmediği için uygun hale gelen bölgeye dek bir tünel yapılamaz mı? Bunu Gökçek’e sorduğumda maliyetin fazla olacağını söylemişti. Oysa, uzun vadeli düşünüldüğünde o tünel, fazla maliyetini fazlasıyla çıkaracaktır.


  http://www.radikal.com.tr/114931611493168

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Mahalleden Otoban Geçmemeli - Kamilce

  Bahse konu 8 şeritli otoban, 100. Yıl İşçi Sitesinden, Karakusunlar Köyünden ve Çiğdem'den geçiyor. Bu yerlerin 20 yıl önceki hali ile şimdiki hali çok farklı, boş dikenli tarlalarda bugün apartmanlar var. Akşamları evine dinlenmek için gelen mahalleli otobanın bilmem kaç desibellik gürültüsünü, kirliliğini, çöpünü çekebilecek mi? 20 yılda çok şey değişmiştir. Ancak, metro sistemi gelişmediğinden trafik sorunu hep kalmış, bugün trafikte boğuşanlarla, evinde huzurlu yatmak isteyen vatandaşlar karşı karşıya getiriliyor. Soruna, sorunu yaşayanın penceresinden yaklaşmak gerek. Mahalleli olarak sorunumuz ortada, trafik sorununu yaşayan arkadaşlara soruyorum, bu yol gerçekten kalıcı bir çözüm mü? buna inanıyor musunuz? Ben olmadığını düşündüğümden, gürültülü geceleri çekemem, binlerce ağacın kesilmesine razı gelmem. Meselenin asıl sahipleri 100. Yıl ve Çiğdem Mahallesi halkıdır onların da razı gelmeyeceğini düşünüyorum. Herkese saygılar sevgiler

  şehircilik ilkeleri - dubi

  Bu projeyi destekleyenlerin önce gelip bir yol inşaat çalışmasını görmesini isterim. Dışarıdan şöyle trafik sorununu çözer böyle çözer demek kolay. Zaten ülkemizde her şey tepeden inme yaklaşımlarla gerçekleştiğinden orada yaşayan halkı nasıl etkiler diye düşünen yok. Bu olayı destekleyenlerin hangisinin evinin önünden 8 şeritli yol geçiyor. Bu olay şehircilik ilkelerine aykırı değil midir, bunlar neden sorgulanmıyor. Ve İMG her tarafa yıllardır asıyor, Ankara bilmem ne şehircilik ödülü almış. Allah aşkına bu metro ağıyla, ulaşım problemleriyle nasıl alınıyor bu ödüller, ya da bizi mi kandırıyorlar?

  Çözüm mü ? - NETWORK

  Sayın Yazar, hergün tartışmaya konu olan Eskişehir ve Konya yollarından geçen ve trafikte boğuşan bir Ankaralı olarak yazıyorum. Yapılması düşünülen yol kısa vadeli günü kurtarmaya yönelik çözümdür. Yollar Odtü içinden geçse bile Çankaya’ya bağlanması konusunda ciddi sıkıntılar vardır. Şöyle ki bu yolun devamında Dikmen vadisine yapılan dev bir köprü trafiğe kapalı 3-4 bloklu bir siteye varmaktadır. Hem Anadolu Bulvarından hemde Bilkent istikametinden Konya yolu istikametine yoğun bir trafik yoktur. Yollar yapılsa bile yoğunluk olan Kızılay istikametinde bir değişiklik olmayacaktır. Çözüm nedir derseniz ilk önce toplu taşıma derim, bir gelen bir gelmeyen otobüslerde bir düzen olsun derim, neden bitmediği konusunda bilgi alamadığımız metronun bitmesi yeni hatların açılması derim. Orta uzun vade de ise ( malum Ankara’lar çalışmak için şehrin merkezine yaşamak için dışındaki semtlere gidiyor) iş merkezlerinin, bakanlıkların şehir dışına –dikkat trafiği daha da mahvedecek Eskişehir ve Konya yoluna değil- taşınması konusunda şehir bölge planlama uzmanları ile çalışılmasını söyleyebilirim. Bunun yanında birçok şehrimizde sabah akşam trafiğinde gördüğümüz bir araba bir insan formatını bir araba en az üç insan şeklinde dönüştürmemiz gerektiğini düşünüyorum. Yani polis gerektiğinde trafiğin yoğun olduğu saatlerde bu tip araçları alıkoyabilsin. Ve son olarak da birçok üniversitenin olduğu bir şehirde yap bisiklet yolları, özendir insanları bakalım o zaman çıkar mı istemüzükçüler

  eski bir odtülü olarak - aharasa

  1-eyüp canın oturduğu yerden bu direniş yanlış demesini hiç anlamlı bulmuyorum. neler neleri doğuruyor kimse sebepler ve sonuçlarla ilgili öyle peşin hükümlü olamaz. zaten bir şeye yanlış hükmü vermek kendini tanrı filan ilan etmektir. sonuç odtü öğrencisinin otoyola karşı çıkmasıdır ve bu yanlışlanamaz. 2- tünel pahalıymış. zihniyete bak! hangi para doğal kaynaklardan daha değerlidir. bakın pahalı olur diye dağlardan geçiremeyiz denilen karadeniz otoyolu mahvetti kıyıları. geri dönüşü var mı? 3- ben de baktım haritaya, öyle langadanak odtü arazisinden yol geçirmeye gerek olmayabilir. ilk bölümü bilkent arazisinden de, veya iki arazinin birleştiği yerlerden geçirilebilir. zaten bir yol incek'e birleşiyor. ama bence burada biraz da bağcıyı dövmek istiyor gökçek ve merkezi iktidar.

  peki o yol da tıkanınca? - muharremnemges

  kalıcı olmayan, sorunu sadece bikaç yıl ileriye atan(çünkü elbet o yol da dolacak) çözümler nedeniyle sadece yollar ve dev kavşaklardna oluşan, insana yaya olduğunda asla değer vermeyen bir şehirde yaşamak mı istiyor yazar? Trafik sorunu toplu taşıma ile çözülür, bütün bu göstermelik yatırım yerine ilk adım olarak metro çözülmeli ardından benzeri raylı sistem çalışmalarına başlanmalı.

  ankara kırsalı yeşile muhtaç. - okkes cavus

  günlerdir tartışılıyor oldu ottü ormanları. oradan yol geçerse binlerce ağaç yok olacak. şehrin ak ciyerinin bir kısmı tahrip olacak. halbuki bu yol çok rahat olması için tunel yaparak derinden giderse hem daha düzgün hemde herkes tarafından takdirle karşılanacak bir eser olacak. ormanı sökerek bir sürü tepki alınmasına rağmen yapılması çokda ucuza mal olmayacak. ama bir sürü tatsızlığa neden olacak, halbuki tunel olarak yapımına belki biraz maliyeti artıracak ama doğal güzelliklerde korunacak. ve yol yapımı büyükbir takdir kazanacak. tunelin maliyeti bu takdire deyer olacaktır. bu konu dikkate alınmalı bu günlerde ülkenin bazı dış kaynaklı tatsız gelişmelereden rahatsız olduğuda bir geçek. onuniçin yol yapımından dolayı olacak protestolara mahal verilmemeli.......

  Amaç üzüm yemek mi? Yoksa bağcıyı dövmek mi? - Postacı

  Atatürk Orman Çiftliğinin içerisine Başkanlık sarayı yapan zihniyettir ODTÜ arazisi içerisinden yol geçirmek isteyen zihniyet. ODTÜ bir kampüs ve İ. Melih kampüse bir girerse bir daha çıkmaz. Çünkü ODTÜ'nün yeri artık çok değerli. Şehrin içerisinde kaldı. Bu nedenle girmek istiyor zaten. Yoksa başka çözümler üretmekte mümkün bir ortak yolda anlaşmakta mümkün. Ama İ. Melih'in derdi başka. O ODTÜ arazisine istediği gibi girecek. Bir süre sonra ise ODTÜ'ye şehir dışından hazine arazisi önerecek. Ankara'nın 1/4 ünü muhtelif kişiler üzerine parsellediği oğlunun 7. fabrikayı kurduğu rivayetleri dolaşıyor. Ateş olmayan yerden duman tütmez. ODTÜ bir bütün olarak kalmalı.