Bir zanlı daha gözaltında

Şemdinli'de Umut Kitabevi'ne el bombası atan kişi olarak yakalanıp polise teslim edilen Besil Ateş'in, JİT'in kullandığı PKK itirafçısı olduğu öne sürülürken
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi
SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Şemdinli'de Umut Kitabevi'ne el bombası atan kişi olarak yakalanıp polise teslim edilen Besil Ateş'in, JİT'in kullandığı PKK itirafçısı olduğu öne sürülürken, dün Ateş'in yanı sıra ikinci bir 'sivil' gözaltına alındı. Şemdinli Başsavcılığı olaya adları karışan JİT mensuplarının ifadesine başvururken, soruşturma dosyasının 'örgütlü suç' tespiti halinde yetkili mahkemenin bulunduğu Van'a gönderileceği öğrenildi.
Şemdinli'deki Umut Kitabevi'ne yönelik saldırının ardından, bombacı oldukları gerekçesiyle vatandaşlarca linç edilmek istenenlerden üçünün Jandarma İstihbarat Teşkilatı'nın (JİT) ekibi olduğu ortaya çıkmıştı. Bir üsteğmen, bir başçavuş ve bir uzman çavuştan oluşan JİT ekibi, savcılık ifadelerinde, olay yerinde tesadüfen bulunduklarını söyleyince serbest bırakılmışlardı.
Eski itirafçı iddiası
Umut Kitabevi'ne el bombası attıktan sonra vatandaşlarca yakalanıp polise teslim edilenler arasında yer alan Ateş, PKK'nın ilk silahlı eylemi olan Şemdinli baskınını gerçekleştirenler arasında yer almıştı. Daha sonra itirafçı olduğu bildirilen Ateş'in cezaevinden çıktıktan sonra JİT tarafından kullanılmaya başlandığı öne sürüldü. Hakkâri Valisi Erdoğan Gürbüz'ün, gözaltında olduğunu açıkladığı kişinin de Besil Ateş olduğu bildirildi. Bu arada Şemdinli Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturmada dün yeni gelişmeler yaşandı.
İtirafçı Ateş'in ifadelerini ve ele geçen ciddi kanıtları da değerlendiren Başsavcılık olaya adı karışan ancak serbest bırakılan JİT mensubu üç kişinin dün bir kez daha ifadelerine başvurdu. Soruşturmada ilginç gelişme ise gözaltı sayısının ikiye çıkması oldu. Ateş'in yanı sıra dün bir sivilin daha savcılığın talimatıyla gözaltına alındığı öğrenildi. Yetkililerin ismini vermekten kaçındığı kişiyle birlikte olaya adı karışan zanlıların sayısı da 5'e çıkmış oldu.
Dosya Van yolcusu
Bu arada, Şemdinli soruşturmasının burada kalmayıp Van'a gitme olasılığı yüksek görülüyor. Bu aşamada ilk soruşturmayı Şemdinli Başsavcılığı yapmakla birlikte, kaldırılan DGM'lerin görev alanına giren suçlar yönünden bölge illerinde yetkili mahkeme Van'da bulunuyor. Bu nedenle soruşturmada savcılığın 'örgütlü suç-çete' tespiti yapması halinde dosyayı Van Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndermesi gerekecek. Ancak savcılığın, olayı basit bombalama olarak görmesi halinde dava Hakkâri Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülebilecek.
Hakkâri Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Aydın da Şemdinli'ye geldi. Aydın ile birlikte olayı soruşturan Şemdinli Cumhuriyet Savcısı Hasan Ayık tanıkların da ifadelerine başvuruyor. Başsavcılık işyeri bombalanan kitapçı Sefer Yılmaz'ı ifade vermeye davet etti. Ancak Yılmaz, can güvenliği bulunmadığı gerekçesiyle ifade vermeyi kabul etmedi. Bunun üzerine devreye giren CHP Hakkâri Milletvekili Esat Canan, Yılmaz'ı savcılığa ifade vermesi konusunda ikna etti. Sefer Yılmaz ile olayın görgü tanıkları olduğu belirtilen 13 kişi dün sabahtan itibaren Şemdinli Adliyesi'nde ifade verdi.
Otopsi raporları tamam
Diyarbakır Adli Tıp cenazeler üzerindeki otopsiyi tamamladı. Hazırlanan ilk otopsi raporlarına göre kitabevi önündeki patlamada hayatını kaybeden Mehmet Zahir Korkmaz'ın tahrip gücü yüksek olan ve tipi henüz belirlenemeyen bombanın patlaması sonucu göğüs ve sırt bölgesine isabet eden şarapnel parçaları sonucu karaciğerinde meydana gelen parçalanmaya bağlı öldüğü belirlendi. Protesto gösterileri sırasında öldürülen Ali Yılmaz'ın ise karın boşluğuna isabet eden 9 mm çapındaki bir tabancadan çıkan tek kurşunla öldüğü kesinleşti. Yılmaz'ın sağ karın boşluğundan giren mermi çekirdeğinin sol taraftan çıktığı ve sol koluna girip içeride kaldığı bildirildi.


    http://www.radikal.com.tr/7629107629100

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.