Bir zeytinyağı krizi eksikti

Tarım İl Müdürlüğü ile Jandarma ekipleri Muğla'nın Milas ilçesindeki zeytinyağı fabrikalarına eşzamanlı olarak operasyon düzenledi. Sonuç, ne yediğini merak açısından ürkütücü.

MUĞLA - Tarım İl Müdürlüğü ile Jandarma ekipleri Muğla'nın Milas ilçesindeki zeytinyağı fabrikalarına eşzamanlı olarak operasyon düzenledi. Sonuç, ne yediğini merak açısından ürkütücü.
Denetimlerde pamukyağı ve pirinanın (zeytinin sıkıldıktan sonra yağ bakımından zenginliğini yitirmeyen, gübre veya hayvan yemi olarak kullanılan küspesi) yeniden işlenmesiyle elde edilen yağın katılmasıyla, 'sahte zeytinyağı' üretildiği belirlendi. Denetim ekipleri, analiz edilmek üzere fabrikalardan örnekler aldı.
Bu arada baskın yapılan 20 fabrikadan 15'inin ruhsatsız çalıştığı belirlendi. Denetimler sonucunda bu fabrikalara 1000 YTL ile 5 bin YTL arasında para cezası uygulanarak faaliyetten men edildi.
1800 ton yağa el konuldu
Denetim ekipleri, pislik içindeki fabrikalarda şok eden görüntülerle karşılaştı. Sağlıksız koşullarda üretilen ve satışa hazırlanan piyasa değeri yaklaşık 4 milyon YTL olan 1800 ton zeytinyağına el konuldu. Tarım İl Müdürü uzmanı gıda mühendisi Oktay Darcan, "Yaklaşık 165 zeytinyağı fabrikasının bulunduğu bölgede denetimlerimizi artıracağız" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7431297431290

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.