'Bırak artık şu akrebi' diyorlar

Yaklaşık 40 yıldır kendini akrep yemekten alı koyamayan Muğla Milaslı çiftçiye ailesi tepkili. Hasip Kaya'nın akrep yemesini doğru bulmadığını belirten ablası Sultan Yıldırım, "Ben kesinlikle sürekli olarak akrep yemesine karşıyım.

MUĞLA - Yaklaşık 40 yıldır kendini akrep yemekten alı koyamayan Muğla Milaslı çiftçiye ailesi tepkili. Hasip Kaya'nın akrep yemesini doğru bulmadığını belirten ablası Sultan Yıldırım, "Ben kesinlikle sürekli olarak akrep yemesine karşıyım. Bir gün rahatsızlanırsa ne olacak. Ailesi ne yapacak. Bu yüzden kendisiyle sürekli tartışıyoruz" dedi.
Oysa üç çocuk babası Hasip Kaya, ilk akrebini de ailesinin zoruyla yemiş.
Ailesinin akrep sokmalarına bağışıklık kazansın diye küçükken kendisine zorla akrep yedirdiğini söyleyen Kaya, "Ben de o günden beri bulduğum akrepleri yiyorum. Arka arkaya en fazla beş akrep yiyebiliyorum. Beni akrep yerken gören insanlar şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Ailem de akrepten korkuyor ve bana yeme diyor. Ama ben başka böcekleri de yedim. Hiçbirisinin tadı hoşuma gitmedi. Bu yüzden ben de akrep yemeye devam etme kararı aldım" dedi. Ardından bir tabağa koyduğu beş akrebi art arda yedi.
Akrep aslında, Çin'de de çerez niyetine yenilen popüler bir yiyecek. Ama Çinliler akrepleri çiğ çiğ değil, şişe geçirip kızartarak afiyetle tüketiyor. (dha, Radikal)