'Bırak, çek, gönder Taksim'de yüzünü göster' kampanyası

Sigarayı bırakmaya karar verenlerin yüzleri ve mesajları Taksim Meydanı'na kurulan ekranlarda yayımlanacak

İSTANBUL  - ‘Bırak, çek, gönder, Taksim’de yüzünü göster’ kampanyasıyla sigarayı bırakmaya karar veren kişilerin fotoğrafları, mesajlarıyla birlikte Taksim’deki ekranlardan gösterilecek.
Kampanyaya ilişkin The Marmara Oteli’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan www.sigarayason.com internet sitesinin yöneticilerinden ve Doğan Yayın Holding Sağlık Grup Başkanı Dr. Gündüz Tezmen, sigarayı bırakmak isteyen kişileri motive etmek amacıyla hazırlanan kampanyanın, sigarayı bırakma kararını erteleyen birçok kişiyi harekete geçireceğine inandığını söyledi.
‘Bırak, çek, gönder, Taksim’de yüzünü göster’ kampanyası kapsamında, 31 Mayıs Sigarasız Günü kapsamında sigarayı bırakma kararı vererek, fotoğraf ve mesajını www.birakcekgonder.com adresine gönderenlerin fotoğraf ve mesajları, Taksim Meydanı’nda kurulan ekranlarda gösterilecek.
Dünyada yaklaşık 1.3 milyar insanın sigara içicisi olduğunu belirten Tüzmen ‘Sigaraya son, hayata merhaba’ kampanyasıyla iki yıl önce yola  çıkan internet sitemiz, sigarayı bırakmanın yeni bir hayata başlamış olmak anlamına geldiğini vurguluyor” dedi.

Sekiz saniyede bir
Göğüs hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Oğuz Kılınç da Dünya Sağlık Örgütüne göre, her 8 saniyede bir kişinin sigara ile ilişkili hastalıklardan dolayı hayatını kaybettiğini ve aynı zaman diliminde bir kişinin sigara içmeye başladığını ifade etti. Kılınç, her yıl yaklaşık 5 milyon insanın sigarayla ilişkili hastalıklar nedeniyle öldüğünü anlattı.  Sigarayı bırakmak isteyenlere, bu süreci kolaylaştırmak için bir doktora danışmaları ve kendilerine en uygun tedavi ile destek istemelerini önerdiğini anlatan Kılınç, “Biz doktorlar, bu süreçte sigarayı bırakmak isteyenlere yardımcı olmaya hazırız” diye konuştu.
Kampanyanın sorumlusu olan Pfizer Türkiye’nin Genel Müdür Yardımcısı Berk Gürdoğan da bu kampanyaya destek veriyor olmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi, “Dileğimiz gelecek nesillerimizin dumansız ortamlarda daha sağlıklı yetişmesini sağlamak” dedi. (Radikal)