Bırakılacak, bırak!

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer sigara kullanımının her geçen gün yaygınlaştığına işaret ederken, bu soruna acil çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer sigara kullanımının her geçen gün yaygınlaştığına işaret ederken, bu soruna acil çözüm bulunması gerektiğini vurguladı. Genelkurmay Başkanlığı'nın sigarayla mücadele çalışmaları kapsamında da Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) poliklinik açıldı.
Dünya Sigarasız Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Sezer, tüm zararlı etkileri bilinmesine karşın, sigara tüketiminin hızla arttığını kaydetti. Sezer, dünyanın birçok ülkesinde bu alışkanlığın ortadan kaldırılmasına yönelik bilinçli ve programlı çalışmalar yürütüldüğünü anımsattı. Sigara kullanım alışkanlığının farklı nedenlere bağlı olarak çocukluk ve gençlik yıllarında edinildiğini anlatan Sezer, bu alışkanlığın çoğu zaman kişinin tüm yaşamı boyunca sürdüğüne dikkat çekti. Sezer, mesajında "Sigara kullanımının her geçen gün yaygınlaşması ve toplum sağlığını tehdit eden boyutlara ulaşması, sorunun büyüklüğünü ortaya koymakta ve acil
çözümleri zorunlu kılmaktadır. Sigarayla savaşımda başarılı olmak, o toplumda yaşayan tüm bireylerin, sorunu sahiplenmelerine ve konuya yakın ilgi göstermelerine bağlıdır. Bu konuda gösterilecek duyarlılığın, sigara alışkanlığının azaltılmasında etkili olacağına inanıyorum" dedi.
Askerlere konferans
GATA bünyesinde kurulan 'Sigarayı Bıraktırma Polikliniği' de dün faaliyete geçti. Poliklinik tüm TSK personeli ve ailelerine hizmet verecek. Genelkurmay Başkanlığı ayrıca, tüm TSK birlik, kurum ve kuruluşlarında, sigaranın zararları konusunda erbaş-erler de dahil olmak üzere bir dizi konferans verilmesini kararlaştırdı. Tüm TSK personeline bu kapsamda kitapçıklar dağıtılarak konu hakkında bilgilendirilmeleri sağlanacak. Genelkurmay Başkanlığı, kuvvet komutanlıkları ve Jandarma Genel Komutanlığı karargâhlarında da GATA Komutanlığı öğretim üyeleri tarafından sigarayla ilgili konferanslar verilecek.


  ETİKETLER:

  TSK

  ,

  Ankara

  ,

  GATA