Bırakın ağır kalsın!

Cumhuriyet Bayramı törenine ceketsiz gelen Batuhan Susup'a 'bir yıl okuldaki tüm etkinliklerden men' cezası verildi. "Çocuk aksine sosyal etkinliklere teşvik edilerek ıslah edilir" diyen psikityatrlar ve aile şaşkın.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Cumhuriyet Bayramı törenine ceketsiz gelen Batuhan Susup'a 'bir yıl okuldaki tüm etkinliklerden men' cezası verildi. "Çocuk aksine sosyal etkinliklere teşvik edilerek ıslah edilir" diyen psikityatrlar ve aile şaşkın.
Emlakbank Süleyman Demirel Lisesi birinci sınıf öğrencisi 14 yaşındaki Batuhan Susup, Cumhuriyet Bayramı törenine katılmak için okuluna gitti. İddiaya göre bir gün önce okul ceketi yıkandığı için ceketsizdi. Sınıf arkadaşı Orhan Özgün Özbulut da törene ceketsiz geldi. Bu duruma kızan beden eğitimi öğretmeni Cumhur Tokat, resmi geçite katılamayacaklarını söyledi, ayrıca "Sizi Cumhuriyet Bayramı'nı protestodan disiplin kuruluna vereceğim" dedi. Tatilden sonraki ilk gün de, Susup, Özbulut ile bayram günü okula gelmeyen sınıf arkadaşları Seçkin Efe Barut, disiplin kuruluna sevk edildi.
Kafe işletmecisi baba Uğur Susup, "Müdür Hasan Demiral'a mazereti bildirdim. Oğlumun böyle bir olaydan ceza almayacağını söyledi. Ancak 24 Kasım'da 'Kıyafet yönetmeliğine uymamak ve ulusal bayrama karşı sorumsuz davranış' için bir gün uzaklaştırma cezası verildi" dedi.
Uğur Susup Karşıyaka İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Disiplin Kurulu'na itirazda bulundu. Kurul da cezayı ağır buldu ve öğrencinin ilk defa ceza alması nedeniyle bir alt cezaya karar verdi. Bir yıl okuldaki sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere katılmasını yasaklayan 'hak mahrumiyeti'. Karar 21 Aralık'ta okula bildirildi ve Susup, sınıflararası basketbol maçına katılamadı.
Okulda basketbol ve futbol oynayan oğlunun yeni cezayla yıkıldığını söyleyen Uğur Susup, "Diğer iki arkadaşı cezalarını çekip geçtiler. Ama biz, itiraz ettik, daha ağırına çarptırıldık. Bir üst disiplin kuruluna itiraz ettim, gerekirse yasal yollara başvuracağım" diye konuştu.
Okul müdürü Hasan Demiral ise okul disiplin kurulunun üç öğrenciye verdiği 'bir gün okuldan uzaklaştırma' cezasını yönetmeliklerin öngördüğünü savundu: "İtiraz üzerine ceza, 'hak mahrumiyetine' çevrildi. Pratikte çok uygulanacak bir ceza değil. Öğrenciye bir etkinliğe katılma denir mi? Ancak öğretmen, cezan var, diye sınıflararası maça almamış. Keşke söylenmeseydi."
'Kimliğini kaybedecek'
Prof. Dr. Hakan Coşkunol (Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı): Suç ne olursa olsun ceza, kişiyi topluma kazandırıcı olmalı. Çocukların olumsuz davranışlardan kurtulması için daha çok sosyal etkinliğe katılması istenir. Bu ceza, çocuğun öğrenci kimliğini kaybetmesine neden olacak.
Doç. Dr. Eyyüp Sabri Ercan (Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı): Hak mahrumiyeti, bir gün uzaklaştırmadan daha ağır.
Cezalar, suçların tekrarlanması halinde ağırlaştırılarak verilmeli.
Okul öğrenciyi önce uyarmalı, tekrarı halinde cezayı ağırlaştırmalıydı. Ayrıca bu tür olayların aile ve okul tarafından didiklenmesi faydalı değil.