Bırakın Akbük kilisesi de dağınık kalsın

Didim'in Akbük İlçesinde yıllardır sessiz sedasız bekleyen Rum Ortodoks Kilisesi bir sabah balyoz ve keser sesleriyle inledi.

AYDIN - Didim'in Akbük İlçesinde yıllardır sessiz sedasız bekleyen Rum Ortodoks Kilisesi bir sabah balyoz ve keser sesleriyle inledi. 'Restorasyon' kapsamında 200 yıllık kilisenin duvarlarındaki mozaikler betonla sıvandı, taş duvarlar turuncuya boyandı. İşçilerin mozaikleri kırıp döktüğü iddia edilirken çalışmaya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ve müzelerden tek bir yetkili bile nezaret etmedi.
İşçiler buldukları iki çift kulplu testi, beş altın ve bakır zincir, bir yüzük, insan kemikleri ve kırık küp parçalarını şantiye şefi O.Ö'ye teslim etti. O.Ö.'nün bunları satacağı ihbarını alan jandarma, bunların bir kısmını O.Ö'nün evinde ele geçirdi. O.Ö. ve iki işçi tutuksuz yargılanacak.
İzmir Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü denetimindeki restorasyon ihalesi, belediye tarafından 129 bin YTL'ye Anı Anıtsal Yapılarda Koruma ve Değerlendirme ve Yapım Mimarlık Restorasyon Limited Şirketi'ne verilmişti.
Şirket işçilerin tümünü değiştirdi. Yeni şantiye şefiyle çalışma yeniden başladı. Akbük'ün DYP'li Belediye Başkanı İbrahim Şam'sa abartılacak bir durum olmadığını savundu: "Korumu Kurulu projeyi onayladı, ihaleyi yapıp inşaatı başlattık. Restorasyon nisan sonunda bitecek ve kilise kültür amaçlı kullanılacak. Bahçesini de yazlık sinema haline getirmeyi düşünüyoruz. Kilisede yaşananlar abartılacak boyutta değil. Belediye olarak restorasyonla ilgimiz yok."