'Bırakın kent kaotik kalsın'

22. Dünya Mimarlık Kongresi'nin (UIA 2005 İstanbul) 28 'yıldız konuğu' konuşmalarına dün başladı. Mimar Cengiz Bektaş'ın sunumuyla başlayan 'Ana Konuşmacılar' bölümünün konuklarından biri de Fransız mimarisinin önemli isimlerinden Odile Decq'ti.
Haber: EFNAN ATMACA / Arşivi

İSTANBUL - 22. Dünya Mimarlık Kongresi'nin (UIA 2005 İstanbul) 28 'yıldız konuğu' konuşmalarına dün başladı. Mimar Cengiz Bektaş'ın sunumuyla başlayan 'Ana Konuşmacılar' bölümünün konuklarından biri de Fransız mimarisinin önemli isimlerinden Odile Decq'ti.
Decq konuşmasında İstanbul'un özgün değerlerinin korunması gereğinden söz etti. Dokuzuncu Uluslararası Mimarlık Ödülü dahil pek çok ödülün sahibi olan Decq'in önemli yapıları arasında Rennes'deki Havaalanı Aktivite Parkı, Paris'teki Pub Renault 1&2 ve Nanterre otoyolu bulunuyor. Decq, İstanbul'un hızına, dinamizmine ve bu dinamizm içinde bile insanların sakin tavırlarına hayran olduğunu söylerken günümüz hâkim mimarlık anlayışına da eleştiri getirdi. Decq, konuşmasının ardından sorularımıza yanıt verdi:
İstanbul'u karma bir kent olarak nitelediniz. Daha önce de İstanbul'a geldiniz ve yaşadığı kaosu biliyorsunuz. Size göre bu kaosu çözmenin yolu nedir?
Çözmek değil korumak gerekiyor. Çünkü kaos insanı dünyayla yüz yüze getirir. Dünyada neler olup bittiğini başkalarına göstermenin en güzel yoludur. Ve İstanbul bunun en güzel örneklerinden biri. Doğrusu ben İstanbul'u kaotik bulmuyorum. Tüm sorunlara rağmen bence oldukça düzenli bir kent. Mesela herkes Paris'in harika bir kent olduğunu düşünüyor. Planlı, büyük bulvarların çevresine binalar yerleştirilmiş, düzenli bir kent. Ama bence çok sıkıcı. Çünkü her şey belli. Keşfedecek hiçbir şey yok. Kaotik bir kentte keşif yapma olanağı vardır. Elbette bazı sorunlar var ama bunlar küçük düzenlemelerle üstesinden gelinebilecek sorunlar. Ama kesinlikle bu küçük ayarlamalar için bile Fransızlardan yardım istemeyin. Çünkü İstanbul'u da sıkıcı bir şehir yaparlar!
Küçük sorunlar dediniz. Bunlar genellikle altyapı ve çarpık kentleşmeyle ilgili sorunlar. Ancak siz altyapının mimaride önemine de karşı çıkıyorsunuz...
Evet İstanbul'un ana problemlerinden biri altyapı. Kentleri geliştirmek resim yapmak gibi. Trafik, ulaşım, su gibi teknik konular tıpkı resim yaparken kullanılan malzemeler gibi. Eğer doğru teknik kullanılırsa hepsi düzenlenebilir. Elbette iyi bir teknik iskelet oluşturulmalı. Ancak mimarlar teknisyen değildir. Mimarlık yaşam kalitesini tasarlamak, kentin düzenlenmesi anlamına gelir ki bu sadece teknikle olacak bir şey değil. Uzun yıllardır Rem Koolhaas'ın peşinden giden mimarlar altyapıdan başka bir şeyden söz etmez oldular. Altyapı teknik sorun. Daha sonrası peki. Onu kim yapacak?
Bu sandalye rahat mı?
Mimarların insanla uyumlu yapı tasarlamamasına dair eleştiriniz de bunun uzantısı mı?
Öncelikle şunu kabul etmek gerekir mimari mekânlar insanlar içindir. Dolayısıyla tasarlanan mimari yapıların insan vücuduyla uyumlu olması gerekir. Mimarların yoğun olarak entelektüel bir çaba içinde olduğunu görüyorum. Elbette mimari tasarımda entelektüelliğin dolayısıyla estetiğin önemini yadsımıyorum ancak aynı zamanda bir yapının tasarım aşamasında onun insan vücuduyla uyumuna ve kullanılabilirliğine de önem verilmesi gerekiyor. Mimarların yeni yüzyılda meydan okuması gereken kavramların başında insan vücudu ile tasarımı yeniden birleştirmek ve birbirine
uyumlu hale getirmek geliyor. Çünkü burada bir sandalyede oturuyoruz ve bu sandalye yaratıcılığının yanı sıra sırtımı da ağrıtmamalı.
Ağırlıklı söylemlerinizden biri de direnç göstermek. Bu küreselleşmeye karşı bir direnç mi?
Küreselleşme her yerde. Onunla kavga etmenin, yenmeye çalışmanın anlamı yok. Kürselleşmeye direnmek için kendi özel dünyamızı yaratmak gerekiyor. Değerlerimizi yitirmeden kendimize ait yapılar üretebilmek için direnmeliyiz. Aksi halde dünya tek tip bir mimarinin ve bu mimari içinde tıpkı Paris sokakları gibi numaralandırılmış insanların yaşadığı bir yer halini alır. Mimarlar da bu direnç içinde müşterilerinin yanlış isteklerine karşı gelerek payına düşeni yapmalı. Herkese hitap edecek değil, karakteri olan bazılarının seveceği bazılarının nefret edeceği yapılar inşa etmeliler.
Konuk mimarlardan çoğu İstanbul'a imza atmak istediklerini söyledi. Ya siz?
Elbette. Mesela bir hamam ya da harem yapmak isterim! Espri bir yana elbette İstanbul'da çalışmak ama farklı bir yapı tasarlamak isterdim. İstanbul modern bir kent ama henüz çağdaş dememize imkân yok. Çağdaşlık teknolojinin nimetlerinden yararlanmaktır. Mesela Mimar Sinan. Evet çok güzel yapılar inşa etmiş ama bu yapılar güzelliğinin yanı sıra insanların günlük ihtiyaçlarını da karşılayacak yapılarmış. Bugün ise bu tür yapıların eksikliği göze çarpıyor hemen. Ben de böyle bir yapıda imzam olsun isterdim.


    http://www.radikal.com.tr/7510677510670

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.