Birand: Türkiye'yi bana dar etmek Gökçek'in boyunu aşar

Birand: Türkiye'yi bana dar etmek Gökçek'in boyunu aşar
Birand: Türkiye'yi bana dar etmek Gökçek'in boyunu aşar
Uğur Dündar'dan sonra Mehmet Ali Birand da Melih Gökçek'e tepki gösterdi: Tehdidi emir sayıp birileri bana zarar vermeye yeltenirse, Gökçek hayat boyu bunun altından kalkamaz

 

İSTANBUL - Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Melih Gökçek'in CNN TÜRK Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ali Birand ve Star Haber Grup Başkanı Uğur Dündar'ı AKP mitinginde tehdit etmesine Mehmet Ali Birand'dan sert tepki geldi. Birand, "Dikkat etsin, bu tehdidi emir sayıp birileri bana zarar vermeye yeltenirse, Gökçek hayat boyu bunun altından kalkamaz" diye konuştu. Melih Gökçek, cumartesi günü Sincan'daki AKP mitinginde Mehmet Ali Birand ve Uğur Dündar için "Kanallarından bana iftira atıyorlar. Seçimlerden sonra onlara Türkiye'yi dar etmessem bana yazıklar olsun" ifadesini kullanarak tehdit etmişti.
Uğur Dündar'ın Melih Gökçek'e gereken cevabı verdiğini söyleyen Mehmet Ali Birand, Gökçek'in sözlerinde tehdit ifadelerinin olması üzerine bir açıklama yapmak zorunda kaldığını söyledi. "Gökçek'in ne olduğunu kendi partisi dahil, artık herkes biliyor" diyen Birand, "Yönettiğim Kanal D Ana Haber ve CNN TÜRK kanallarında bu şahsa yönelik bir tek mesnetsiz yayın yapılmamıştır. Hele iftira hiç atılmamıştır. Biz Gökçek'ten ne kadar uzak durmak, çamura bulaşmamak istedikse de, yolsuzluklarıyla ilgili yağmur gibi yağan belgeli iddiaları, siyasi rakiplerinin açıklamalarını veya yargıya düşmüş yolsuzluklarını yayınlamak zorunda kaldık. Her defasında da, bana bizzat telefon edip söz hakkı istediğinde yanıtlarını da ekrana çıkarttım" dedi. Mehmet Ali Birand, "'Türkiye'yi dar etmek' konusuna gelirsek... Türkiye'yi bana dar etmek Gökçek'in boyunu aşar. Şimdiye kadar, ondan daha uzun boylu ve çok daha güçlü kişiler, hatta siyasiler de denediler, açıkça hedef gösterdiler ancak başaramadılar. Dikkat etsin, bu tehdidi emir sayıp birileri bana zarar vermeye yeltenirse, Gökçek hayat boyu bunun altından kalkamaz" diye konuştu.
Melih Gökçek'in tehditkar sözlerine Uğur Dündar ise, "Şunu bütün kamuoyuna duyuruyorum, 'Ona dünyayı dar edeceğim' sözü çok net, çok açık bir tehdittir. Bugünden itibaren, şu dakikadan itibaren ki günlerdir susuyordum ama artık iş öfkeli toplumlara hedef göstermeye gelince, susmamak bir görev olarak benim için şu anda söz konusudur. Benim başıma bir şey gelirse, benim ailemin, çocuklarımın başına bir şey gelirse tek sorumlusu vardır o da Melih Gökçek'tir" cevabını vermişti.
Gökçek'in tehdit dolu sözleri CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı da kızdırdı. İstanbul'daki Çağlayan mitinginde konuşan Deniz Baykal, Gökçek'in Uğur Dündar ve Mehmet Ali Birand hakkında bugüne kadar demokratik, siyasi tartışmada duyulmamış sözler söylediğini belirterek, "Türkiye ne hale geldi. Hukuk devleti, demokrasi nerede? Önüne geleni tehdit edeceksin. Bu böyle gitmez. Bunlara haddini mutlaka bildirmek lazım" diye konuştu.