Bircan'ın babası: Burçin televole kurbanı

İzmir'de toprağa verilen genç fotomodelin babası Ömer Bircan, "Burçin, seyrettiği programların etkisiyle İstanbul'a gitti" dedi.

İstanbul'da üç gün önce cesedi bulunan ve uyuşturucu komasından öldüğü ihtimali üzerinde durulan Burçin Bircan, İzmir'de toprağa verildi. İstanbul'dan İzmir'e getirilen Burçin Bircan'ın cenazesi, ikindi¶
namazı öncesi Bahçelievler'deki Murat Reis Camii'ne getirildi. Burçin'in az sayıda yakını camiye gelirken, anne Canan Bircan cenaze merasimine katılmadı.
Bircan'ın babası Ömer Bircan, gazetecilerin soruları üzerine, kızını son olarak 2 ay önce vize işlemleri için gittiği İstanbul'da gördüğünü belirtti. Burçin'in uyuşturucu kullandığını bilmediklerini, gazetelerde 3 gün önce çıkan fotoğraflardan kendisini teşhis ettiklerini söyleyen baba Bircan, şöyle konuştu:
"Burçin'i 2 aylıkken evlat edindik. O evimizin tek çocuğuydu ve öz kızımızdı. Çok televizyon seyrediyordu. Seyrettiği programların etkisi ve özentiyle İstanbul'a gitti. Ölüm haberiyle ailece yıkıldık, çok üzgünüz. Burçin televole kültürünün kurbanı oldu. Çocuklarımız akıllı olsun bu tuzaklara düşmesin. Yine bir anne babanın canı yandı."
Burçin'le sık görüşemediklerini belirten Bircan, öldürülmüş olma ihtimaline ilişkin sorular üzerine, kızının İstanbul'daki arkadaşlarını tanımadığını, bu konuyu polisin aydınlatacağını söyledi. Kızının ardından gözyaşı döken Ömer Bircan'ın, cenazenin başına gelmemesi dikkati çekti.
Bircan için daha sonra cenaze namazı kılındı. Bircan'ın yakınlarından bir grup kadın da erkeklerin arkasında saf tutarak cenaze namazına eşlik etti. Cenaze daha sonra, toprağa verilmek üzere Karabağlar Paşaköprü Mezarlığı'na götürüldü.

HASTANEYE ALINMADI İDDİASI

Türkiye'yi dünyaca ünlü Ford Super Model başta olmak üzere birçok yarışmada temsil eden Bircan'ın ölümünün ardından, uyuşturucu tedavisi görmek için AMATEM'e başvurduğu, ancak parası olmadığı için kabul edilmediği iddia edildi. Bu iddiayı yanıtlayan Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Musa Tosun,, Bircan'ın biri 2001, diğeri de 9 Aralık 2003 tarihlerinde olmak üzere kendilerine 2 müracaatı bulunduğunu söyledi. Tosun, Bircan'a 9 Aralık'ta ayakta tedavi uygulandığını ve 13 Ocak 2004 tarihine de yatırılmak üzere randevu verildiğini belirterek, "Para olmadığı için AMATEM'e yatırılmadı iddiası yanlış. Bizde, parası olmadığı için kimse geri çevrilmiyor" dedi.
Bircan'a 13 Ocak gününe randevu verilmesinin nedeninin yatak kapasitesinin yetersizliği olduğunu anlatan Tosun, "Tabii ki bunun olmaması lazım. Bir eroin bağımlısına bir ay sonraya randevu verilmemesi lazım, ama kapasitemiz yetersiz" diye konuştu.

AKŞİT: ACI BİR ÖRNEK

Devlet Bakanı Güldal Akşit, Burçin Bircan'ın ölümüne ilişkin, "Genç kardeşlerimizin böyle bir işi yaşamaması için acı bir örnek" dedi. Akşit, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde katıldığı toplantının ardından, basın mensuplarının Burçin Bircan'ın ölümüne ilişkin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin "Bircan'ın, parası olmadığı için Alkol ve Madde Bağımlıları Tedavi Merkezi'ne (AMATEM) alınmadığı söyleniyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusu üzerine Akşit, "Benim konum değil, ama genç, topluma mal olmuş bir kızın böyle bir şey başına gelmesi beni üzdü. Genç kardeşlerimizin böyle bir işi yaşamaması için acı bir örnek" diye konuştu.