@ismailsaymaz

Birdal suikasti sanığı, Çillioğlu davasında şüpheli

Birdal suikasti sanığı, Çillioğlu davasında şüpheli
Birdal suikasti sanığı, Çillioğlu davasında şüpheli
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Eski İnsan Hakları Derneği (İHD) Başkanı Akın Birdal’a yönelik 1998’deki silahlı saldırıyı azmettirdiği suçlamasıyla ceza alan Astsubay Cengiz Ersever’in, Albay Kazım Çillioğlu’nun kuşkulu ölümüne ilişkin şüpheli sıfatıyla dinlendiği ortaya çıktı.
Çillioğlu soruşturmasını yürüten Malatya Savcısı Şeref Gürkan’ın, eski Tunceli Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral İsmail Kuru’ya bağlı olduğu iddia edilen ‘sivil özel timler’ üzerinde durduğu öğrenildi. O dönemde Tunceli’de görev yapan iki rütbeli asker, Kuru’nun böyle bir illegal tim kurduğunu doğruladı.

Yasadışı ‘özel tim’

‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım, ‘Bozo’ kod adlı itirafçı Yusuf Geyik ve Cengiz Ersever’in de içinde bulunduğu ileri sürülen yasadışı timlerin PKK ile mücadele amaçlı oluşturulduğu belirlenirken; aynı timlerin, kayıtlara ‘İntihar etti’ diye geçen Çillioğlu’nu öldürdüğünden kuşkulanılıyor. Soruşturmada Birdal suikastını azmettirenler arasında yer alan Ersever’in de ifadesi alındı. 3 Eylül’de savcı tarafından sorgulanan Ersever’e savcı, Çillioğlu’nun ölümünden çok, Kuru’ya bağlı olduğu iddia edilen ‘sivil özel timler’i sordu.
Ersever yalnızca resmi özel timlerin faaliyet gösterdiğini savunarak, şunları söyledi:
“Gayri resmi özel timden haberim yoktu. Yeşil ve Bozo ile operasyona katıldım. Talimatlar bölge komutanlığından gelirdi. Terör örgütü mensuplarının ifadeleri doğrultusunda yer göstermelere katılıyorduk. Gösterilen yerlerdeki terör örgütü mensuplarına ulaşmaya çalışıyorduk. Bu nedenle Yeşil rahatlıkla bölge komutanlığına girip çıkıyordu. Operasyon çıktığında o tarihte görevli hangi tim varsa onunla birlikte hareket ediyorduk. Bu amaçla kurulan başka özel bir yapı yoktu. Zaten ihtiyaç yoktu.”