Biri dondu, diğeri son anda kurtuldu

Biri dondu, diğeri son anda kurtuldu
Biri dondu, diğeri son anda kurtuldu

Dört ve beş yaşındaki iki kuzen üç gün önce kaybolmuştu. Beş yaşındaki Sebahi (solda)için sevinç yaşanırken Gökmen?in cesedi bulundu. FOTOĞRAF: ÜMİT KOZAN / DHA

Bala ilçesinde kaybolan iki çocuktan biri donmak üzereyken ormanın içinde bulundu ve son anda kurtuldu. 500 metre uzaktaki kuzeni ise yorgunluktan bayılmış ve donarak ölmüştü
Haber: ÜMİT KOZAN / Arşivi

ANKARA - Bala ilçesine bağlı Büyükdavdanlı köyünde 2 gün önce oynarken kaybolan amca çocuklarından dört yaşındaki Hacı Gökmen Tosun donarak öldü, beş yaşındaki Sebahi Can Tosun ise baygın halde ölmek üzereyken bulunup kurtarıldı.
Bala ilçesinin kuzey kesiminde bulunan 125 haneli ve 850 nüfuslu Büyükdavdanlı köyünde 2 gün önce birlikte oynayan amca çocukları Hacı Gökmen Tosun ile Sebahi Can Tosun ortadan kayboldu. Çarşamba günü saat 14.00 sıralarında kaybolan iki küçük çocuğun akşam da eve dönmemeleri üzerine aileleri ve köy halkı seferber oldu. Çevrede yapılan aramalarda çocukların izine rastlanamayınca jandarmaya haber verildi.
Kısa süre sonra köye gelen jandarma ekipleri, çocukların bulunabilmesi için arama ekipleri oluşturdu. Bir komando bölüğü, iz takip köpek timi de aramalara katıldı. Ancak perşembe günü sonuç alınamadı.
Köy halkından altı kişi dün sabaha karşı  ayak izi sürerek Sebahi Can Tosun’u köyden 10 kilometre uzaklıkta Elmadağ ilçesinin Aşağı Kamışlı Köyü İsmet’in Yaylası mevkiinde yüzükoyun vaziyette baygın halde buldu. Kendisini bulanların sevinç çığlıkları atmasıyla irkilen Sebahi Can Tosun, gözlerini zor açıp kapatabildi ve kendinden geçti. Bu sırada hemen ateş yakan köylüler donmak üzere olan Sebahi Can’ı ısıtırken, diğer grup da 500 metre ileride donarak ölen Hacı Gökmen Tosun’a ulaştı. Çocukların el ve yüzlerinde çizikler olması uzun süre ormanlık alanda yol aradıklarını ortaya koydu.
İki çocuğun oyun için çıktıkları köy yakındaki tepeyi aşınca dağlık bölgede yollarını kaybettikleri, saatler boyu köylerine ulaşmaya çalıştıkları ancak ters yöne gittikleri anlaşıldı. Soğuğa ve yorgunluğa dayanamayan çocuklardan önce  Sebahi Can Tosun’un bayılıp düştüğü, onu kaldırmayı başaramayınca öldüğünü sanan Hacı Gökmen Tosun’un gördüğü bağ evine ulaşmaya çalışırken yorgunluktan bayıldığı ve gece de donarak öldüğü tahmin ediliyor.
Hastaneye kaldırılan Sebiha Can Tosun sağlık durumunun iyiye gittiği açıklandı.
Hacı Gökmen Tosun’un dağdan cesedinin getirilmesiyle yıkılan anne Suzan Tosun ise oğlunun cesedi başında , “Gökmen, kucağıma gel yavrum” diye feryat ediyordu.