Birileri yolsuzluk yapıyorsa gereğini yaparız

Birileri yolsuzluk yapıyorsa gereğini yaparız
Birileri yolsuzluk yapıyorsa gereğini yaparız
İş dünyasına seslenen Erdoğan, "Tüm sermaye gruplarına eşit mesafedeyiz. Ama birileri de yolsuzluk yapıyorsa gereğini yaparız" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün başlayacak 69. TOBB Genel Kurulu öncesinde Ankara’ya gelen delege ve işadamlarına seslendi. “Formül çok net: ekonomik kazanımları koruyacaksak demokrasiye sahip çıkacağız. Ekonomiyi daha da büyütmek istiyorsak demokrasiyi daha ileriye götüreceğiz” diyen Erdoğan, şunları söyledi: “Herkes bizi sevmek zorunda değil. Samimi söylüyorum. Böyle bir mecburiyet yok. Herkes partimizi, politikalarımızı, icraatlarımızı, duruşumuzu, tavrımızı sevmek, beğenmek, onaylamak zorunda değil. Biz 76 milyonun hükümetiyiz. Seven, sevmeyen fark etmez. Biz bu millete hizmetkâr olmaya geldik. Ama yüzde 100 herkesi memnun etmek mümkün mü? O da mümkün değil. Ama biz bu niyetle adımlarımızı atacağız.”
Sandığın demokrasinin namusu olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Seçimin, sandığın olduğu, milletin tercihini özgürce kullandığı bir ortamda diktatörlük olmaz, orada zulüm sadır olmaz. Sandık demokrasilerde hesap sorma makamıdır. Sandık kazananı belirlemekten çok kimin kaybettiğini belirler. Kazanan ülkenin tamamıdır ama sandık sonucundan ders çıkarması gereken kaybedendir” diye konuştu. Erdoğan medyanın, STK’ların, üniversitelerin, meydanların demokrasinin unsuru olduğunu belirtirken, “Ama tek başına medyanın tahakküm kurduğu bir rejim demokrasi midir? Sadece iş dünyası ve STK’lar Türkiye ’ye istikamet çizebilir mi? O zaman sesini sadece sandıkta duyuranın hakkını nereye koyacağız?” dedi. Meydanların işgal edilerek demokrasinin tesis edilemeyeceğini ifade eden Erdoğan ,“Bu demokrasiye açık tehdit oluşturur. O zaman ekonomi de tehdit altında olur. Biz burada dayanışmamızı çok açık ve net ortaya koymalıyız. Demokrasinin güç kaybettiği ortamda seçkinler, imtiyazlılar kazanır, çoğunluk kaybeder” dedi. 

Siz terbiye edeceksiniz

Sermayede ayrımcılığın bedellerinin geçmişte çok ağır ödendiğini ifade eden Erdoğan, “Cadı avının yapıldığı, baskıların işverenleri yıldırdığı dönemler oldu. Ne bugün ne de bugünden sonra bu tür hukuksuzlukların yaşanmasına asla rıza göstermeyeceğiz” diye konuştu. Başbakan Erdoğan, faiz lobisinin gariban tüketiciyi komisyonlarla çökerttiğini belirterek, TOBB yöneticilerine de bir çağrıda bulundu. “Yeri geldiğinde terbiye mekanizması sizsiniz” diye konuşan Erdoğan, “Bankalara, finans kurumlarına ihtiyaç yok mu, var ama onların da size var” dedi. “Hepsine eşit mesafedeyiz” diyen Erdoğan taş üstüne taş koyanı destekleyeceklerini belirterek “Ama birileri de yolsuzluk yapıyorsa kusura bakmasın gereğini yaparız. Kimsede onu başka yere çekmesin” ifadelerini kullandı.

Kandil için yüzde on istiyorlar

Güneydoğu’daki çalışmalar hakkında bilgi veren Erdoğan birçok engellemeye rağmen çalıştıklarını söyledi. Erdoğan, “Müteahhit korku belasına çalışamıyor. İşte geliyorlar Rıfat beye (Hisarcıklıoğlu) yakınıyorlar. ‘İş makineleri yakıldı’ diyorlar. Bu da yetmiyor ihale bedelinin yüzde 10’unu Kandil’e gönderilmesi istiyorlar” dedi.