Birinci Ergenekon davasında üç tahliye

Ergenekon davasının dün yapılan duruşmasında mahkeme heyeti, Aydın Yüksek, Hayati Özcan ile birleştirilen Danıştay davası sanığı Süleyman Esen'nin tutuklu kaldıkları süre göz önünü alınarak tahliyelerine karar verdi.


Tahliyesinin ardından cezaevi çkışında gazetecilere konuşan Özcan, "Bu davada hukuk yok, dava F tipi polislerin elinde. Ben niye içeri girdim , neden çıktım bilmiyorum. Onlar neden içerde bilemiyorum. Kimsenin suçu yok. Ben hangi gerekçe ile içeriye girdim hala bilmiyorum" dedi. Özcan ayrıca davanın, hukukçuların altından kalkamayacağı bir hal aldığını iddia etti.
Mahkeme, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Vatanser Kuvvetler Güçbirliği davasının Ergenekon davasıyla birleştirilmesine olur verdi. Ancak İzmir Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Anafor davasının, yargılamayı olumsuz etkileyeceği ve sürüncemede bırakacağı gerekçesiyle Ergenekon davasıyla birleşterilmesine yer olmadığına karar verildi.
Mahkeme, Emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün 103'üncü oturumdaki beyanlarından dolayı Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Bir önceki oturumda can güvenliği olmadığı gerekçesiyle duruşmaya katılmak istemediğine dair dilekçe veren Doç. Dr. Ümit Sayın'ın talebini kabul eden mahkeme, Sayın'ı süresiz olarak mahkemeye katılmaktan muaf tuttu. Sanıklardan Mete Yalazangil'in de yine aynı şekilde duruşmaya katılmaktan muaf tutulmasına karar verdi.
Mahkeme heyeti ayrıca sanıklar ve müdafilerinin savunma dışındaki beyanlarının davanın gereksiz yere geçikmesine sebebiyet verdiğini belirterek, savunmaları dışında kalan talepleri yarım saat ile sınırlandırdı. Yarım saati aşacak beyanların yazılı olarak sunulmasına karar verildi. Duruşma 31 Ağustos Pazartesi'ye ertelendi(dha)