Birinci makinist Sönmez'e tahliye

Pamukova'da 22 Temmuz'da meydana gelen ve 39 kişinin ölümü 89 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan tren kazasıyla ilgili davada tutuklu yargılanan sanıklardan birinci makinist Recep Sönmez tahliye edildi.

ADAPAZARI - Pamukova'da 22 Temmuz'da meydana gelen ve 39 kişinin ölümü 89 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan tren kazasıyla ilgili davada tutuklu yargılanan sanıklardan birinci makinist Recep Sönmez tahliye edildi.
Adapazarı 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen ilk duruşmada tutuksuz sanık tren şefi Köksal Coşkun ile tutuklu sanıklar birinci makinist Recep Sönmez ve ikinci makinist Fikret Karabulut hazır bulundu. Suçsuz olduğunu belirten Sönmez, kaza sırasında treni Fikret Karabulut'un kullandığını belirterek, viraja gelmeden fren yaptıklarını, ancak kaza olduğunu söyledi. Karabulut ise, "Hızlı treni ilk kez kullanıyordum. Bizler hızlandırılmış tren konusunda ayrıca eğitim almadık. Hızlı trenle normal tren arasında sık sık değişen hız farkları vardı" dedi. Mahkeme, Sönmez'in tahliyesine, Karabulut'un ise tutukluluk halinin devamına karar verdi.
Öte yandan TCDD Genel Müdürlüğü bir açıklama yaparak bütün makinistlere dizel ve elektrikli lokomotif eğitimi verildiğini belirtti. E 52500 lokomotiflerin 10 yıldır aynı hatta çalıştığının belirtildiği açıklamada Sönmez ve Karabulut'un, bu lokomotifleri defalarca kullandığı kaydedildi.