Birinci sorun siyaset

İlk, ortaöğretim ve yaygın eğitim kurumlarında okuyan 16 milyon öğrenci ile 555 bin öğretmen bugün dersbaşı yapıyor. En büyük heyecan, okula yeni kayıt yaptıran 1 milyon çocuk ile velilerinde.

ANKARA - İlk, ortaöğretim ve yaygın eğitim kurumlarında okuyan 16 milyon öğrenci ile 555 bin öğretmen bugün dersbaşı yapıyor. En büyük heyecan, okula yeni kayıt yaptıran 1 milyon çocuk ile velilerinde.
Eğitimdeki sorunlar ekonomik krizin de etkisiyle alarm veriyor. Yine de bakanlığın derdi ne eğitim hedefleri, ne kriz. Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu'nun eğitim yılı vaadi, "Okullarımız siyasetten uzak tutulacak" oldu.
Milli Eğitim Bakanlığı, sekiz yıllık kesintisiz ilköğretimin başladığı 1997'den bu yana eğitimdeki altyapı çalışmasını tamamlayabilmek için vatandaşlardan 1 katrilyon 251 trilyon lira toplamasına karşın, eğitimdeki 'açığını' bir türlü kapatamadı. Bakanlık sekiz yıllık ilköğretimde başta 'taşımalı sistem' olmak üzere birçok sorunu çözemedi. Sekiz yıllık ilköğretimle birlikte 'yüzde 100 okullaşma oranına ulaşılmasını, birleştirilmiş sınıf uygulamasına son verilmesini, sınıf mevcutlarının 30'a indirilmesini' hedefleyen bakanlık, ancak şu yatırımları yapabildi:
Derslikler yetişmedi

 • 147 bin 326 dersliğe ihtiyaç duyulduğu belirlendi, 84 bin yeni derslik yapılabildi.
 • 1999-2000 öğretim yılında 22 bin 282 okulun 619 bin 324 öğrencisi, 5 bin 341 merkez okula taşınabildi.
 • 1999'da ilköğretim okul ve dersliklerinin donatımı için 30 trilyon lira ayrıldı. Bu miktarın 22.6 trilyon lirası merkezden ihale edilerek yaptırılan 343 okul ile İMKB tarafından yaptırılan 47 okulun donatımı için harcandı.
  Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıldan itibaren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'ndan, dar gelirli ailelerin ilk ve ortaöğretimdeki çocuklarına 52.5 trilyon liralık eğitim yardımı yapacak. Bakan Bostancıoğlu yardımlar konusunda bilgi verirken şöyle dedi:
  Yardım koşulları
  "Öğrenci başına 50'şer milyon lira harcanarak 1 milyon 50 bin çocuğumuzun kitap, kırtasiye, okul giysileri karşılanacak. Yıl sonuna kadar 27.5 trilyon lira daha kaynak aktarılarak öğrenci başına yardım 80 milyona çıkarılmış olacak. Yardım yapılacak öğrenciler, okul müdürü başkanlığında sınıf öğretmeni, okul aile birliği temsilcisi ve muhtardan oluşacak bir komitece belirlenecek."
  Bakan, kırsal kesimdeki öğrencilerle yoksul öğrencilere, 1 milyon 641 bin ücretsiz kitap dağıtılacağını da bildirdi.
  ***
  'Politik simge kullanmayın'
  Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu yeni eğitim yılının başlaması nedeniyle yayımladığı mesajda şöyle dedi:
  "Eğitim kurumlarımız bugüne kadar olduğu gibi siyasetten uzak tutulacak, öğrenci, öğretmen ve eğitim personelinin siyasi nitelik taşıyan simgeler kullanmasına izin verilmeyecek. Tüm eğitim etkinlikleri, Cumhuriyet'in temel değerleriyle uyumlu, Atatürk ilke ve devrimleri, laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti nitelikleriyle tutarlı olarak gerçekleştirilecek. Öğretmenlerimiz de her zaman olduğu gibi Atatürk'ün ilkeleri doğrultusunda fikri hür vicdanı hür nesiller yetiştirecek."
  Mesajında velilerden, çocuklarıyla daha yakından ilgilenmelerini, öğrenciden de sportif, sosyal ve kültürel etkinliklere katılmalarını isteyen Bakan Bostancıoğlu, yeni öğretim yılında daha fazla çocuğa okul öncesi eğitim olanağı sunulacağını belirtti.
  ***
  Zirveden destek isteği
  ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Bülent Ecevit, 2001-2002 eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla yayımladıkları mesajlarda eğitime destek istedi. Sezer, mesajında eğitim alanında
  bazı eksiklikler bulunduğunu vurguladı. Özellikle okul ve derslik yetersizliği yaşandığını, bu eksikliklerin devletin yanı sıra gönüllü katkılarla en aza indirilmeye çalışıldığını belirten Sezer, "Bu çabalara destek verilmesi ve olanaklar ölçüsünde eğitimdeki alt-yapı eksiklerinin giderilmesi yolunda sürdürülen çalışmalara katkıda bulunulması, bir yurttaşlık görevidir" dedi. Sezer, herkesi eğitim kampanyaları, okuma-yazma seferberlikleri ve eğitim alanındaki her türlü toplumsal ve bireysel girişime desteğe davet etti.
  'Hedef 12 yıl'
  Bülent Ecevit de mesajında, hedefin, çocuk ve gençlerin bilgi ve teknoloji çağının gereklerine uygun yetiştirilmesi olduğunu söyledi. Sekiz yıllık zorunlu eğitimin, eğitim kalitesinin yükseltilmesinde bir atılım olduğunu kaydeden Ecevit, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması hazırlığının sürdüğünü belirtti. Ecevit "Devletimizin çalışmaları, halkımızın desteği ve öğretmenlerimizin özverili hizmetiyle bu hedeflere en kısa sürede ulaşacağımıza
  inanıyorum" dedi.