'Birkaç gün ömrü kaldı, bırakın evinde ölsün'

Cezaevindeki oğlu kanser olan babadan yardım çığlığı: Oğlum yaşayan bir ölü. Parmaklıklar ardında bebek mamasıyla besleyip bakımını yapıyorum. Birkaç gün ömrü kaldı, bari evinde ölsün


DİYARBAKIR - Türkiye’de parmaklıklar ardında ölümle savaşan pek çok insan var. 30 yaşındaki Metin Kara onlardan biri. Babası her gün hastanenin mahkûm koğuşunda bakımını yapıyor, bebek mamasıyla besliyor. Aslında bir yıl önce hastalığı nedeniyle tahliye edilen Metin Kara üç ay önce kesinleşen bir hapis cezası nedeniyle tekrar cezaevine konuldu. Bu kez Adli Tıp Kurumu ‘Cezaevinde tedavi görebilir’ raporu verdiği için Dicle Üniversitesi Hastanesi mahkûm koğuşunda tutuluyor. Baba Ahmet Kara “Birkaç günlük ömrü kalmış, bari evinde ölsün” diyor.
Oğlu Metin Kara’nın 2005’te İstanbul’da karıştığı yaralamalı bir kavga nedeniyle tutuklandığını belirten emekli Ahmet Kara, oğlunun Ümraniye Cezaevi’nde 34 ay tutuklu kaldığını söyledi.

Önce tahliye edildi
Oğlunun bağırsak kanserine yakalandığını ve hastalığın bütün vücuduna yayıldığını anlatan Ahmet Kara, “Doktor raporlarıyla bu durumu Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir dilekçe ile bildirdim ve oğlumun tahliye edilmesini istedim. Bu talebim kabul edildi ve oğlum tahliye edildi” dedi. Batman’da oğlunun tedavisine devam edildiğini ifade eden Kara sonrasında yaşadıklarını şöyle ifade etti: “Geçen mayıs ayı sonunda kapıya gelen iki polis memuru, oğlum Metin Kara’yı sordu. Ben de içeride yatalak olduğunu söyledim. Savcılığın Metin’i istediğini söylediler. Oğlumu alıp birlikte adliyeye gittik. Savcılık aynı gün oğlumun bir başka suçtan devam eden davasında 6 ay ceza aldığını ve cezaevindeyken firar ettiğini söyledi. Bunun doğru olmadığını söyledim. Oğlumun hastalığı nedeniyle tahliye edildiğini anlattım ama savcı inanmadı ve oğluma firari muamelesi yaptı” dedi.
Uyuşturucu suçu işlediği gerekçesiyle 6 ay hapis cezasına çarptırılan Metin Kara, tutuklanarak tekrar Batman E Tipi Cezaevi’ne gönderildi. Ancak, oğlunun hastalığının gün geçtikçe ilerlediğini anlatan Ahmet Kara onun son durumunu şöyle konuşuyor:
“Oğlum artık yaşayan bir ölü haline geldi. İçerideyken beyin hücrelerine ışınla müdahale edildi ancak başarılı olmadı. Bir de içerdeyken kalp ameliyatı oldu. Yaptığım tüm başvurular kabul görmedi. Batman’daki hastanelerden aldığımız raporlar kabul edilmedi.

Adli Tıp’tan bildik rapor
Bir bebek gibi mama ile beslenmesi gerekiyor. Dicle Üniversite’sindeki doktorlar Metin’in durumunun ağır hastalıklı olduğunu rapor etmesine rağmen Adli Tıp İhtisas Kurulu’nca hazırlanan raporda, oğlumun hastane şartlarında infazına devam edilmesinin uygun olduğuna karar verdi. Şimdi Dicle Üniversitesi Hastanesi’ndeki mahkûm koğuşunda. Maddi ve manevi olarak tükendim. Her gün oğlum ölmüştür diye Batman’dan Diyarbakır’a geliyorum. Her gün koğuşuna girerek bakımını ve temizliğini yapıyorum. Her cep telefonum çalışında ‘Tamam bu kez oğlum öldü haber veriyorlar’ diye telefona cevap veriyorum. Devlet büyüklerine sesleniyorum; lütfen bana yardımcı olun. Oğlumu serbest bırakın. Zaten birkaç günlük ömrü kalmış. Bari evinde rahat ölsün” çağrısında bulundu. (dha)