Birkaç yıl içinde olacakları siz hayal edin

Birkaç yıl içinde olacakları siz hayal edin
Birkaç yıl içinde olacakları siz hayal edin

Başbakan, barış mesajı verdiği konuşmasını dinlerken gözyaşı döken bir Kürt kadınını alnından öptü.

Başbakan Erdoğan, dün Bismil ve Ergani'de yaptığı konuşmalarda, "Dağdakilerin indiği, cezaevlerinin boşaldığı günleri göreceğiz. Birkaç yıl sonrasını hayal edin" dedi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Bismil ve Ergani’de dün yaptığı konuşmalarda da çözüm süreci ile ilgili olumlu mesajlar verdi. “Dağdakilerin indiğini cezaevlerinin boşaldığını göreceğiz” diyen Erdoğan, “Bu sadece bir başlangıç. Çözüm süreci sadece bir yıl içinde bizi bu kadar değiştirdiyse, birkaç yıl içinde olacakları varın siz de bir hayal edin” dedi.
Cumartesi günü Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ve Kürt sanatçılar Şivan Perwer ve İbrahim Tatlıses’le Diyarbakır’da vatandaşlara seslenen Erdoğan dün de Bismil ve Ergani’de düzenlenen toplu açılış törenlerine katıldı. Erdoğan, şu mesajları verdi:
Artık Türkiye içinde değil tüm bölgede yeni bir süreç, iklim, bahar atmosferi yaşanıyor. Türkiye hızla değişirken bölgemiz de değişiyor. Türkiye güçlenirken artık bölgemiz de güçleniyor.Diyarbakır, huzuruna güçlü şekilde sahip çıkmalı ve kararlarını verirken çok düşünmeli. Diyarbakır barışa güçlü şekilde sahip çıkmalı. Bu yıl Nevruz’da başlayan o bahar iklimine kuvvetlice sahip çıkmalı. Biz Diyarbakır’da çok farklı bir hava atmosfer gördük, Barışı gördük, huzuru gördük. ‘Artık yeter’ diyenleri gördük.
Sevgili kardeşlerim, bu sadece bir başlangıç. Çözüm süreci sadece bir yıl içinde bizi bu kadar değiştirdiyse, birkaç yıl içinde olacakları varın siz de bir hayal edin. İnşallah bu süreç, bir kartopu gibi ilerleyecek. İlerledikçe büyüyecek, büyüdükçe umutları çoğaltacak. Bu bölgenin talihi inşallah değişecek. Diyarbakır değiştikçe Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu değişecek. Diyarbakır değiştikçe, Irak değişecek, Suriye değişecek. Diyarbakır’dan doğan barış güneşi, inşallah tüm coğrafyamızı ısıtacak.Birileri rahatsız oluyorlar. Çünkü onlar, gençlerin kanıyla, canıyla besleniyorlar. Uyuşturucu ile zehirledikleri zavallı insanlardan, kaostan, krizden, ölümden, acıdan, yoksulluktan besleniyorlar. Onlara artık fırsat tanımayalım diyorum. Bu sürecin bozulmasına, sabote edilmesine fırsat tanımayalım. Kışkırtmalar, engellemeler karşısında yiğitçe duralım biz. O eski Türkiye dönemini artık kapattık.
Bu milletin tek bayrağı var ve rengi şehidimizin kanıdır. Hilal bağımsızlığımızın, yıldız şehitlerimizin ifadesidir. Bizim tek vatanımız var. Tek millet, tek bayrak, tek devlet... Bizim başka bayraklara ihtiyacımız yok. Ülkemizi bölene, bu gayretin içerisine girenlere müsamahamız yok. Bir olacağız, diri olacağız, beraber olacağız. Hep birlikte Türkiye olacağız.Ben sizi Allah için seviyorum. Ben sizi ne Türk olduğunuz, ne Kürt, ne Laz, ne şu olduğunuz için... Beni yaradan Allah sizleri yarattığı için seviyorum.
Söz silahtan daha etkilidir, sözü olan varsa silahını gömsün ve yola böyle koyulsun ama sözüne güvenemeyen silaha sarılıyor. Silahını göm sözünle gel.

 

Arınç ve Avcı’yla ‘birlik’ fotoğrafı

Başbakan Erdoğan , Bismil’deki açılışta beraberindeki bakanlarla birlikte sahneden vatandaşları selamladı. Erdoğan ve beraberindekiler el ele tutuşup ellerini havaya kaldırarak ‘birlik’ fotoğrafı verdiler.