Birkaç yıl içinde olacakları siz hayal edin

Birkaç yıl içinde olacakları siz hayal edin
Birkaç yıl içinde olacakları siz hayal edin

Başbakan, barış mesajı verdiği konuşmasını dinlerken gözyaşı döken bir Kürt kadınını alnından öptü.

Başbakan Erdoğan, dün Bismil ve Ergani'de yaptığı konuşmalarda, "Dağdakilerin indiği, cezaevlerinin boşaldığı günleri göreceğiz. Birkaç yıl sonrasını hayal edin" dedi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Bismil ve Ergani’de dün yaptığı konuşmalarda da çözüm süreci ile ilgili olumlu mesajlar verdi. “Dağdakilerin indiğini cezaevlerinin boşaldığını göreceğiz” diyen Erdoğan, “Bu sadece bir başlangıç. Çözüm süreci sadece bir yıl içinde bizi bu kadar değiştirdiyse, birkaç yıl içinde olacakları varın siz de bir hayal edin” dedi.
Cumartesi günü Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ve Kürt sanatçılar Şivan Perwer ve İbrahim Tatlıses’le Diyarbakır’da vatandaşlara seslenen Erdoğan dün de Bismil ve Ergani’de düzenlenen toplu açılış törenlerine katıldı. Erdoğan, şu mesajları verdi:
Artık Türkiye içinde değil tüm bölgede yeni bir süreç, iklim, bahar atmosferi yaşanıyor. Türkiye hızla değişirken bölgemiz de değişiyor. Türkiye güçlenirken artık bölgemiz de güçleniyor.Diyarbakır, huzuruna güçlü şekilde sahip çıkmalı ve kararlarını verirken çok düşünmeli. Diyarbakır barışa güçlü şekilde sahip çıkmalı. Bu yıl Nevruz’da başlayan o bahar iklimine kuvvetlice sahip çıkmalı. Biz Diyarbakır’da çok farklı bir hava atmosfer gördük, Barışı gördük, huzuru gördük. ‘Artık yeter’ diyenleri gördük.
Sevgili kardeşlerim, bu sadece bir başlangıç. Çözüm süreci sadece bir yıl içinde bizi bu kadar değiştirdiyse, birkaç yıl içinde olacakları varın siz de bir hayal edin. İnşallah bu süreç, bir kartopu gibi ilerleyecek. İlerledikçe büyüyecek, büyüdükçe umutları çoğaltacak. Bu bölgenin talihi inşallah değişecek. Diyarbakır değiştikçe Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu değişecek. Diyarbakır değiştikçe, Irak değişecek, Suriye değişecek. Diyarbakır’dan doğan barış güneşi, inşallah tüm coğrafyamızı ısıtacak.Birileri rahatsız oluyorlar. Çünkü onlar, gençlerin kanıyla, canıyla besleniyorlar. Uyuşturucu ile zehirledikleri zavallı insanlardan, kaostan, krizden, ölümden, acıdan, yoksulluktan besleniyorlar. Onlara artık fırsat tanımayalım diyorum. Bu sürecin bozulmasına, sabote edilmesine fırsat tanımayalım. Kışkırtmalar, engellemeler karşısında yiğitçe duralım biz. O eski Türkiye dönemini artık kapattık.
Bu milletin tek bayrağı var ve rengi şehidimizin kanıdır. Hilal bağımsızlığımızın, yıldız şehitlerimizin ifadesidir. Bizim tek vatanımız var. Tek millet, tek bayrak, tek devlet... Bizim başka bayraklara ihtiyacımız yok. Ülkemizi bölene, bu gayretin içerisine girenlere müsamahamız yok. Bir olacağız, diri olacağız, beraber olacağız. Hep birlikte Türkiye olacağız.Ben sizi Allah için seviyorum. Ben sizi ne Türk olduğunuz, ne Kürt, ne Laz, ne şu olduğunuz için... Beni yaradan Allah sizleri yarattığı için seviyorum.
Söz silahtan daha etkilidir, sözü olan varsa silahını gömsün ve yola böyle koyulsun ama sözüne güvenemeyen silaha sarılıyor. Silahını göm sözünle gel.

 

Arınç ve Avcı’yla ‘birlik’ fotoğrafı

Başbakan Erdoğan , Bismil’deki açılışta beraberindeki bakanlarla birlikte sahneden vatandaşları selamladı. Erdoğan ve beraberindekiler el ele tutuşup ellerini havaya kaldırarak ‘birlik’ fotoğrafı verdiler.


  http://www.radikal.com.tr/1161375116137517

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - rapala

  bir kac yil icinde ne olcak? he ne olacak soyle o zaman niye muallakta birakiyorsun.... yuzde 49 la parlementoda cogunluk olmayimi bekliyorsun konusmak icin!! birak bu isleri sen gittin diyarbakirdan secimlere kadar zaman kazanip geldin hepsi bu..........

  demirparcai - momentum

  Yetmiş iki etnikten oluşan bir toplum. Peki sizce neyin altında birleşmişti bin yıldır?

  .... - L09

  İmralıya bir havuç uzattı Usta.Artık seçimleri bu havayla geçiştirir.Ondan sonrası Allah kerim.Adam ilüzyonist kardeşim.Uyumaya meraklı bir milletiz fakat ara sıra bir gözümüzü açıp uyansak artık.

  Birkaç Yık Beklemek mi???? - Hayal Denizi03

  Başbakan Cezaevleri boşalacak derken, Müzekkere muhatabı bebek Katiline mesaj göndermiştir. Türk Milleti Diyarbakır'da yaşananları doğru okumazsa, Mesut Barzani'nin Hürriyet gazetesine haber olan "Kürt Bayrakları ile Diyarbakır'da karışlanacağımı Rüyamda Görsem inanmazdım" şaşkınlığı iki adım daha öte gidecek ve TSK Güneydoğudan çekilecek, PKK güçleri egemen olacak Diyarbakır Türkiye'nin bir ili olmaktan çıkacaktır. İnanmayan bu yorumu yazsın saklasın.

  Büyük Tosuncuklar... - serseriser

  Birkaç yıl sonrasını hayal etmeye gerek yok... Seçimlerden sonrasını biliyoruz... Ama bu millet 88. defa yiyorsa çocuklarımızın bizlerden çok daha zeki olması lazım... Bence çocuklar ve gençler büyüklerini örnek almamalı, onlar gibi yiye yiye tosuncuk olmamalı...

  bağımsızlık. - kaşınan adam

  Bir devlet toprakları üzerinde kendi bayrağı dışında herhangi bir milleti temsil eden bayrak serbestçe dalgalanıyorsa o devlet artık o topraklar üzerinde eğemen değildir.Bunu hangi dilde yazarsan yaz başka anlamı yoktur.Tayyip Erdoğan 10 yılda çok büyük iş başardı.Din afyonunu kullanarak bu ülkenin gerçek sahibi Türkleri uyuttu.Ve onların oylarını aldıktan sonra ile bu ülkeyi müslümanlar,laikler ve Kürtler diye bir daha birleşmeyecek şekilde üçe böldü.Onun bitmez tükenmez ihtirası şimdide bu ülkeye Başkanlık sistemini getirerek ilk başkan olmak.Bu ihtirasla yanıp tutuştuğundan ülkenin egemenliği kalmamış ülke bölünmüş umrundamı.Bu ülkenin en son dostu olacak Barzani gibi birinden Kürtlerin oylarını alabilmek umuduyla destek istiyor. Kürtlere vaatlere devam ediyor.Vaatlerinide müslüman Türkler afyon etkisinden kurtulamazlarsa gerçekleştirecektir. Apo serbest kalmadan barış olmayacağını biraz beyin taşıyan herkes bilir.Ve en son icraatide Türkiye Cumhuriyetini adını değiştirmek olacaktır.Tarihte 16 devlet kurduk diye övünen Türkler peki 16 devletinde yıkılma sebebini Tayyip Erdoğan örneği biraz olsun izah edebiliyormu?

  gelcek gelcek baris gelcek - retrosaurus

  baris elbet birsekilde gelecek de su an tartisilan bolge halkini bundan sonra kim somurecek; barzani mi iste, ibo mu, rte mi yoksa sirayla mi... herhalde butun bu tiyatronun para-pul, petrol ve guc paylasimi icin yapildigini hepimiz biliyoruz degil mi?