Birleşemiş Milletler'den 'Kadına Yönelik Şiddete Karşı Birleşin' kampanyası

Birleşemiş Milletler'den 'Kadına Yönelik Şiddete Karşı Birleşin' kampanyası
Birleşemiş Milletler'den 'Kadına Yönelik Şiddete Karşı Birleşin' kampanyası
Kadına yönelik şiddetin kültürel, coğrafi, dini, toplumsal ve ekonomik sınır tanımayan bir insan hakları ihlali olarak varlığını tüm dünyada sürdürdüğü bugünlerde Birleşmiş Milletler'den kadına karşı şiddete son vermek için tüm dünyayı bir araya getirmeyi hedefleyen 'Kadına Yönelik Şiddete Karşı Birleşin' kampanyası geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de kampanyaya pek çok etkinlik ve çalışmayla destek veriyor.

RADİKAL - Birleşmiş Milletler'in başlattığı Kadına Yönelik Şiddete Karşı Birleşin kampanyası dünyanın bütün devletlerini, Birleşmiş Milletler kuruluşlarını, sivil toplum kuruluşlarını ve bireyleri 25 Kasım-10 Aralık tarihleri arasında 16 gün sürecek bir aktivizmle kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetle mücadele etmeye davet ediyor. Etkinlik için 70’ten fazla ülke film festivalleri, seminerler, konferanslar, okul etkinlikleri, mülteci kamplarında etkinlikler gibi pek çok aktivite düzenliyor.

Kampanya kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi de 25 Kasım -10 Aralık tarihleri arasında 16 gün boyunca “ Kız Kulesi, Galata Kulesi, Haliç Metro Geçiş Köprüsü, Bozdoğan Kemeri, Hıdiv Kasrı, Beyazıt Kulesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Saraçhane Binası gibi pek çok bina kadına yönelik şiddet konusunda kamuoyunun farkındalığını arttırmak amacıyla turuncuya boyanıyor. Kent genelinde çeşitli mecralarda ve kamu binalarında kampanya duyuruları da farkındalık kampanyası boyunca yapılan çalışmalardan. Bunun yanında, futbol kuluplerinin de sahaya kampanya sloganlarını taşıyan pankartlarla çıkıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi aynı zamanda, açılışı 25 Kasım'da New York'ta yapılan aktivizm kampanyasının, 10 Aralık'ta gerçekleşecek kapanışına da ev sahipliği yapacak.