Birleşmiş Milletler Festus Okey'i sordu

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Nijeryalı Festus Okey'in Beyoğlu Asayiş Şube Müdürlüğü'nde öldürülmesiyle ilgili olarak Türk hükümetinden bilgi istedi.

İSTANBUL - Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Nijeryalı Festus Okey'in Beyoğlu Asayiş Şube Müdürlüğü'nde öldürülmesiyle ilgili olarak Türk hükümetinden bilgi istedi.
İki yıl önce kaçak geldiği Türkiye'de gözaltına alınan Okey, götürüldüğü Beyoğlu Asayiş Şube Müdürlüğü'nde vurularak öldürülmüş, bir polisin silahını almaya yeltendiği sırada vurulduğu öne sürülmüştü. Okey ile birlikte gözaltına alınan M.O., Okey'in müdürlüğün beşinci katına götürüldüğünü, kendisinin birinci katta tutulduğunu öne sürerek, bir süre sonra çığlıklar, sonra da bir el silah sesi işittiğini anlatmıştı. BMMYK dün açıklama yaparak, Türkiye Temsilciliği'nin konuya ilişkin Dışişleri Bakanlığı'na mektup yazdığını belirtti.
Açıklamaya göre mektupta şöyle denildi: "Türkiye'den sığınma talep eden Okey, BMMYK'nın ilgi alanındaki bir kişi idi. Bu nedenle bu olay hakkındaki soruşturmanın sonuçlarının iletilmesinden mutluluk duyacağız."
Bu arada İnsan Hakları Derneği üyeleri bugün Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü önünde toplanarak Okey'in şüpheli ölümünü protesto edecek.