Birliğe saldırı: 13 er şehit

Şırnak'taki Gabar Dağı'nda hareket halindeki Bolu Komando Birliği'ne bağlı bir takım asker dün akşam PKK'lıların pususuna düştü. Önceden yerleştirdikleri uzaktan kumandalı bombayı patlatan ve yaylım ateşi açan teröristler 13 eri şehit etti.
Bölgeyi havadan ve karadan abluka altına alan birlikler, teröristlerin Irak'a kaçma ihtimaline karşı geçiş noktalarını da tuttu. Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada "Bu tablo, mücadele azim ve kararlılığımızı artırmıştır" denildi.

ANKARA/ŞIRNAK - PKK'lı teröristlerin Şırnak'taki Gabar Dağı'nda bulunan askeri birliğe gerçekleştirdiği saldırıda 13 asker şehit oldu. Bölgeyi havadan ve karadan ablukaya alan birlikler, teröristlerin Irak'a kaçmaları ihtimaline karşın sınır boyunda da geçiş noktalarını tuttu.
Genelkurmay Başkanlığı tarafından akşam saatlerinde yapılan açıklamada şöyle denildi:
"Şırnak'ta görev yapan bir birliğimize, 07 Ekim 2007 tarihinde terör örgütü tarafından yapılan bir saldırıda, 13 Silahlı Kuvvetler mensubu şehit edilmiştir. Terör örgütü mensupları, yurt içerisinde operasyon birliklerimizle, yurt - dışına kaçış noktalarında ise ateş destek vasıtalarıyla takip edilmektedir. Terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlerde ortaya çıkan bu tablo, mücadele azmimizi ve kararlılığımızı daha da artırmıştır."
Yine iftar saati
Radikal'in edindiği bilgiye göre, saldırı, bölgede operasyon yapan birliklere iftar saatinde pusu kurularak yapıldı. Bolu Komando Birliği'ne bağlı bir takım asker Gabar Dağı'ndayken teröristler yola döşenen bombayı uzaktan kumandayla patlattı ve askerleri yaylım ateşine tuttu. Geçen hafta da, Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde Beşağaç Köyü yakınlarındaki su kanalı inşaatında çalışanları taşıyan minibüs iftar vaktinin yaklaştığı saat 17:00 sıralarında köye dönerken kırlık bölgeden geçtiği sırada PKK'lı teröristlerce uzun namlulu silahlarla dört koldan taranmış ve saldırıda 12 kişi hayatını yitirmişti.
Acil toplantı
Saldırı ile birlikte gelen şehit haberleri Ankara'da şok etkisi yarattı. Askeri yetkililer, Genelkurmay Karargâhı'nda durum değerlendirmesi yaptı. Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun ve Genelkurmay Genel Sekreteri Salih Zeki Çolak, karargâhtaki değerlendirme toplantısına katıldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt da, Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ ve Jandarma Genel Komutanı Işık Koşaner'den telefonla sürekli bilgi aldı.
Başbakan Tayyip Erdoğan 13 silahlı kuvvetler mensubunun şehit edilmesi nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a telgraf göndererek başsağlığı diledi. Erdoğan, telgrafında "Acımız ne kadar büyük olsa da Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne yönelik bu tür saldırılar, terörle mücadeledeki azim ve kararlılığımızı daha da artırmaktadır. Devletimiz teröre karşı mücadele yürüten güvenlik kuvvetlerimize tüm varlığıyla destek olmaya devam edecektir" dedi.
Bir PKK'lı öldürüldü
Şırnak Valiliği'nce gündüz saatlerinde yapılan açıklamada ise güvenlik güçleriyle PKK'lılar arasında Şırnak'ta cuma günü çıkan çatışmada bir PKK'lının öldürüldüğü, üç askerin yaralandığı belirtildi. (Radikal, aa)