Birliğinden firar edip Kobani'de savaşa giden asker tutuklandı

Birliğinden firar edip Kobani'de savaşa giden asker tutuklandı
Birliğinden firar edip Kobani'de savaşa giden asker tutuklandı
Merzifon'daki birliğinden firar edip, IŞİD ile savaşmak için Kobani kentine giden ve bunu Twitter'dan duyuran asker dönüşte tutuklandı.

RADİKAL - Ailesi Erzurum'un Tekman İlçesi'nden İzmir 'e göç eden Servet Ö., Amasya'nın Merzifon İlçesi'nde vatani görevini yaptığı sırada askeri birliğinden firar edip, IŞİD ile savaşmak için Kobani kentine gitti. Firarını ve Kobani'ye gittiğini de Twitter hesabından "Tekmanlı S.Ö.: Amasya Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda 8 aylık askerken firar edip YPG'ye katıldım" diye duyurdu. Kobani'de 3 ay savaştıktan sonra İzmir'e dönen Servet Ö., polisler tarafından yakalanarak askeri birimlere teslim edildi, ardından da tutuklandı.

İzmir'de ailesiyle yaşayan 25 yaşındaki Servet Ö., Amasya Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda vatani görevini yapmaya başladı. IŞİD'in, Kobani'ye yönelik saldırılarının artmasının ardından 8 aylık askerken birliğinden firar edip İzmir'de ailesinin yanına gelen Servet Ö., ardından savaşmak için Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nden sınırı geçip Kobani'ye gitti.

TWITTER HESABINDAN DUYURDU

Askeri makamların başvurusu üzerine Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi tarafından Servet Ö. hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Bu karar tüm polis ve jandarma birimlerine gönderildi. Ancak bu sırada Servet Ö., Twitter adresinden 'Tekmanlı S.Ö.: Amasya Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda 8 aylık askerken firar edip YPG'ye katıldım' diye yazarak firarını ve Kobani'de savaştığını duyurdu. Kobani'de YPG saflarında savaşanlara yönelik bazı gazetelerde yapılan haberlerde, Servet Ö.'nün yaptığı açıklamaların yer aldığı araştırmalarda ortaya çıktı.

3 AY SAVAŞTI

Kobani'deki YPG saflarında, IŞİD güçlerine karşı 3 ay savaşan Servet Ö.'nün, ardından buradan ayrılıp yine Suruç üzerinden yurda girip, tekrar İzmir'deki ailesinin yanına döndüğü saptandı. İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri, aldıkları istihbaratları değerlendirerek harekete geçti.

Buca İlçesi'ndeki adresi tespit edilen Servet Ö. yakalandı. Gözaltına alınan Servet Ö.'nün birliğinde hırsızlık yaptığı suçlaması olduğu da açıklandı. Askeri yetkililere teslim edilen Servet Ö., Ankara 'ya gönderildi ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nin kararıyla tutuklandı. (Taylan YILDIRIM/İZMİR/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/129331712933174

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  PKK?NIN KOYUNU YAKINDA CIKAR OYUNU - Equalizer001

  RADIKAL: ?Birliğinden firar edip Kobani'de savaşa giden asker tutuklandı? Benim tahminim bu askerin PKK uyesi oldugu ve Kobaniye de PKK?nin emir ve zorlamasi sonucu gittigi yonundedir. Yapilan ve yapilacak arastirmalar , tahminimi dogru cikaracaktir.

  Bir diğer bakış açısı - user499593

  Türkiye, kürtler için Kobaniye girip savaşmadı. Ancak Türkiye, Işid tarafından Türkmenler kesilirkende Suriye'ye girip Işid'e karşı savaşmadı. Araplar kesilirkende... Kürt milliyetçiliği yapmanın bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Suriyede, Işid tarafından türkmen, kürt, arap kim katledilirse edilsin hepsi aynı derecede insandır. Biraz bunlarıda konuşalım lütfen. Türkmenler ve Araplar Işid tarafından kesilirken neden hiç sesiniz çıkmadı ki, gerçekten anlayamıyorum ?

  Vatansever Kürt olamaz mı? - Guntekin

  "Birliğinden firar edip Kobani'de savaşa giden asker tutuklandı" haberine verilecek tek yanıt Mazlum Kürt Halkı'nı savunacak yine o halkın kendi çocuklarıdır. Katledilen halkını savunmaya giden vatansever bir halk çocuğudur. Tanklarını kınalı kuzu misali Kobani sınırına dizen Türk Devleti , Kürtler'in İŞİD teröristleri tarafından öz topraklarında katledilmelerini Cumhurbaşkanı'nın "Kobani de düştü, düşüyor" müjdesi(!) ile seyrediyordu. Peki Türkiye Kürtler'in de devleti değil midir? Sınırın bir kaç adım ötesinde Kürtler boğazlanırken yardıma gitmek isteyen Kürt gençleri bile engelleniyordu. Kürt halk evlatları Kobanili kardeşlerinin katledilmelerine seyirci mi olmalıydılar? Mazlum Kürt halkının sahibi, savaşan askerleri yoktur. İŞİD 24 Arap devletinin önemli bir bölümü ve Türkiye tarafından desteklenirken yardima gelmek isteyen Peşmergelerin bile haftalarca geçişler engellendi. Nerede bir Müslüman devleti varsa Türk devleti yardımına koşuyor. İkibuçuk devleti olan on milyonluk Arnavutlar'ın haklarını savuna Türk devleti Kürtlere sahip çıkmadığı gibi, sahip çıkanları da engellemiştir. Bu vatansever çocuğun yargılanması sadece Kürtler'in duygusal kopuşunu hızlandırmaktan başka hiç bir işe yaramayacaktır. Çocuğu yüz kızartıcı bir suç olan hırsızlıkla suçlamaları da açık bir rezalettir. Hırsızın kim OLDUĞUNU halk görüyor ve biliyor. İŞİD'e katılarak Mazlum Ezidileri Şii Türkmenleri katleden Ezdi Vatanı Şengal'e Kürt Vatanı Kobani'ye saldıran Türkiyeli teröristler de tutuklanacaklar mıdır? Sanmıyorum Adettendir diye soralım dedik.

  Yanlışlık olmuş dostum - user799353

  Bence bu vatandan IŞİD'e katılıp gelseydi el üstünde tutulurdu, çiçeklerle karşılanırdı sevgili devletimiz tarafından. Yanlış seçim yapmış vatandaşımız...