Birlik değil vekil çiftliği

Eski ve yeni milletvekillerinin üye olduğu Türk Parlamenterler Birliği (TPB), 15 Mayıs'ta yapılacak genel kurula gergin giriyor.
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi

ANKARA - Eski ve yeni milletvekillerinin üye olduğu Türk Parlamenterler Birliği (TPB), 15 Mayıs'ta yapılacak genel kurula gergin giriyor. Genel merkezi TBMM kampüsündeki bürolarda faaliyet gösteren ve İstanbul'la
İzmir'de de şubeleri bulunan TPB'nin başkanı, eski Siirt Milletvekili Zeki Çeliker.
Çeliker'in mektubu
Birliğin eski genel sekreteri Önder Kırlı, Başkan Çeliker'in yaptığı harcamaları ve aldığı harcırahları belgeleriyle ortaya çıkarınca, genel kurul öncesi mücadeleye tehdit ve küfrün de karıştığı anlaşıldı. Kırlı, milletvekillerine bir mektup yazarak, yaşadıklarını anlattı. Kırlı, mektubunda şöyle dedi:
"16 Nisan'da evimden arayan Genel Başkan'ın 'beni pişman etme tehditlerine ve eşimi sinkaf etmeye varan hakaretlerine' maruz kaldım. Bu onur ve ahlak dışı davranışı tüm üyelerimizle paylaşmak için mektubu yazma gereğini duydum. Bizim sadece Allah'a can borcumuz var. Mektup bir korkunun değil sadece başımıza gelebilecek herhangi bir olaya karşı sizlerin faili bilmeniz açısından yazılmıştır. Salt bu olay bile TPB'de yönetim değişikliğinin ne kadar zorunlu olduğunu ortaya koymaktadır."
Elde edilen belgelere göre mücadele, birlik yöneticilerinin sahip olduğu olanaklardan kaynaklanıyor. İşte, TPB yöneticilerinin olanakları:

 • Başkanın Volvo marka makam aracı, biri dizüstü iki bilgisayarı, biri fotoğraf çeken üç cep telefonu var.
 • Başkanın cep telefon faturalarını miktar ne olursa olsun birlik ödüyor.
 • Başkan ve yöneticilerle, görevlendirilen vekillere, masrafların dışında yurtdışı gezide günlük 250 dolar, yurtiçinde 50 dolar, KKTC'de 75 dolar harcırah ödeniyor. Bu, Cumhurbaşkanı'na ödenenden bile fazla. Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakan, bakanlar ve vekillere yurtdışı gezilerde 140 euro, yurtiçi gezilerde 23 milyon lira, Kıbrıs'ta ise 56 milyon lira yolluk veriliyor.
 • TPB'nin etkinlikler için kamera ve fotoğraf makineleri var ve bunları kullanmak üzere personel çalıştırılıyor.
  Denetleme serbest!
 • Başkan Zeki Çeliker, denetleme amacıyla 18-22 Ağustos'ta İzmir'e gitti, kendisi ve şoförüne yolluk ödendi.
 • Çeliker, Çeşme'de yazlığındayken, 'Didim'de toplantı, İzmir'de denetleme, Antalya'da şube açma' gerekçesiyle 29 Ağustos-7 Eylül 2003'ü kapsayan geziye çıktı. İzmir'i ikinci kez denetledi. 805 milyon lira harcırah ve yol gideri aldı.
 • TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın annesinin Manisa'daki cenaze töreni
  için Çeliker uçakla İzmir'e gitti, makam arabası da karayoluyla kente ulaştı. Kendisi ve şoförüne 750 milyon yolluk, konaklama ve yol gideri ödendi.
  Yurtdışı gezileri
 • Başkan Çeliker, yönetimden Cemal Özbilen ve Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Ali Bozer, Paris'te bir toplantıya katıldı. Fatura 11.5 milyar lira oldu.
 • Çeliker ile Bozer, Brüksel'deki bir toplantıda da TPB'yi temsil etti. Bozer bir gün yurtiçi, dört gün yurtdışı harcırahı aldı. Çeliker, geziyi Hollanda'ya da taşıdı ve bir gün yurtiçi altı gün yurtdışı harcırahı aldı. Hollanda'daki otel faturasını birlik ödedi. Gezi birliğe toplam 7.5 milyar liraya mal oldu.