'Birlikte olduğum en iyi erkek sensin' dedi öldürüldü

İstanbul Teşvikiye'de otomobilinin arka koltuğunda telle boğularak öldürülen 39 yaşındaki Esra Karsel'in katil şüphelisi başka bir cinayetten sabıkalı 29 yaşındaki sevgilisi Eyüp G. çıktı. Eyüp G., Çorum Yarıaçık Cezaevi'nden 1,5 yıl önce firar etmişti.

İSTANBUL Teşvikiye’de otomobilinin arka koltuğunda telle boğularak öldürülen 39 yaşındaki Esra Karsel’in katil şüphelisi 1,5 ay önce tanıştığı 29 yaşındaki sevgilisi Eyüp G., çıktı. Esra Karsel'i Kadıköy'de otoparkta otomobilinin içinde birlikte olduktan sonra kıskançlık yüzünden öldürdüğünü söyleyen Eyüp G. “Bana eski sevgililerini anlatıp. 'Aralarında en iyisi sensin' dedi. Onu kıskandım” dedi. Eyüp G., 7 yıl önce, eski hemşire sevgilisini atkı ile boğduğu için tutulduğu Çorum Yarıaçık Cezaevi’nden 1,5 yıl önce firar etmişti.

EVLİ ERKEK ARKADAŞLARI ORTADAN KAYBOLDU
Nişantaşı, Teşvikiye Mahallesi, Ahmet Fertari Sokak üzerinde 8 Eylül 2009 günü, işe gitmek için evinden çıkan bir polis, kontak anahtarı üzerinde bulunan 34 CNK 66 plakalı otomobili baktı. Arka koltukta bir kadının yattığını gören polis, arka kapıyı açtığında Esra Karsel’in cesedi ile karşılaştı.
Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından 2,5 sene önce ölen iç giyim şirketi Do-Re-Mi'nin eski sahibi Ahmet Baysal’ın eşi Esra Karsel’in katil zanlısını bulmak için soruşturma başlatıldı.
Polis sosyal ilişkileri oldukça fazla olan bir şirketin gelinlik bölümü satış temsilcisi, 2 çocuk annesi Esra Karsel’in tüm çevresini incelemeye aldı. Cinayetin işlendiği gün 50 farklı kişiyle cep telefonundan konuştuğu belirlenen Esra Karsel’le ilişkisi olanlar tek tek incelendi. Polis bu arada Esra Karsel’le ilişkisi olduğunu belirlen evli 3 erkek ortadan kayboldu. Ancak bu kişileri gözaltına almadan inceleyen dedektifler evli oldukları için paniğe kapıldıklarını cinayetle bir ilgilerinin bulunmadığını tespit etti.

CİNAYET ADIM ADIM ÇÖZÜLDÜ
Cinayet Büro Amirliği tarafından olayla ilgili sürdürülen soruşturmada polis cep telefonu kayıtlarından Esra Karsel’in öldürüldüğü gece bir arkadaşının ait restantın açılışına gittiğini belirledi. Esra Karsel’in buradan geç saatlerde ayrıldığını tespit edildi. Son aradığı numarada kayıtlarda bulundu.
Bulunan bu numaranın kime ait olduğu araştırılırken, İstanbul’da son 10 yılda boğularak öldürülmüş kadın cinayetleri mercek altına alındı. 2003 yılında Üsküdar’da öldürülen İlknur Değirmenci cinayeti polisin dikkatini çekti. Birlikte yaşadığı İlknur Değirmenci’yi atkı ile boğduktan sonra polise teslim olan Eyüp G.’nin geçen Ağustos'ta Çorum Yarı Açık Cezaevi'nden izinli çıktıktan sonra firar ettiği belirlendi.
Polis bu bilgi üzerine olayın zanlısı olarak Eyüp G.’yi aramaya başladı. Önceki gece Üsküdar’da bir kafeteryanın işçileri için hazırladığı misafirhanede kaldığı tespit edilen Eyüp G. gözaltına alındı. Yapılan üst aramasında Esra Karsel’in ölüm haberlerinin yazılı olduğu gazete kupürleri bulundu. Eyüp G.’nin üzerinden Okan adına düzenlenmiş bir sahte kimlik çıktı.

ASKERDEN İKİ KEZ FİRAR ETTİ
Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından ilk yakalandığında “Zaten teslim olacaktım” diyen Eyüp G. suçunu itiraf etti. Polis yaptığı çalışmada Eyüp G.’nin 1999 yılında Eczacılık Fakültesini kazandığını ancak okula hiç gitmediğini tespit edildi. Eyüp G., Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından o tarihlerde bir çok kez çek senet tahsilatı yapmak suçlarından gözaltına alındı. 2002 yılında askere gitti. Ancak daha sonra firar etti.
Asker firarisi olarak yakalandıktan sonra daha önce işlediği suçlar nedeniyle de yaklaşık 1 yıl kadar cezaevinde kalan Eyüp G., gönderildiği birliğinden bir kez daha firar etti. Sevgilisi İlknur Değirmenciler’in yanına geldi. Ancak kıskınçlık krizine giren Eyüp G., hemşire sevgilisini atkıyla boğarak öldürdü.
Olaydan sonra yolda karışlaştığı sivil bir polis memuruna cinayeti anlatan ve teslim olan Eyüp G., 22 yıl hapis cezası aldı. İnfaz yasası gereği 9 yıl yatması için cezaevine teslim edildi. Cezasının 4,5 yılını tamamlayan Eyüp G., Çorum Yarıaçık Cezaevi'ne nakledildi.

KAFEDE TANIŞTIK
Cinayet Büro Amirliği'nde sorgulanan Eyüp G. öldürdüğü Esra Karsel’le, Üsküdar’da arkadaşlarına ait bir kafeteryada tanıştığını söyledi. Ramazan Bayramı'nın arife günü tanıştıklarını söyleyen Eyüp G. “O'nunla otururken tanıştık. Sohbet ettik. O'na her şeyi anlattım. Sevgilimi kıskançlık yüzünden öldürdüğümü biliyordu. O tarihten bu yana 3-4 kez birlikte olduk. Aramızda cinsellik yaşandık” dedi.
Olay gecesi Esra Karsel’in kendisini telefonla arayarak evine geldiğini anlatan Eyüp G. “Beni evden aldı. Birlikte dolaştık. Fantezi yapıp arabada sevişmek istiyordu. Bir otoparka gidip aracı park ettik. Aracın arka koltuğunda birlikte olduk. Daha sonra bir süre konuştuk. Bana eski sevgililerinden ne kadar sosyal bir insan olduğundan bahsediyordu. Konuşması sırasında bir çok erkeğin ismi geçince kendimi kaybettim. O sırada aracın içinde bulup oynadığım bir telle onu boğdum” diye ifade verdi. Cinayeti işledikten sonra aracın direksiyonuna geçtiğini anlatan Eyüp G. şunları da söyledi:
“Yola çıktım. Amacım otomobili Ortaköy’e götürüp orada bir otoparka park etmekti. Ancak heyecandan Boğaz Köprüsü'nden sonra Ortaköy girişini kaçırdım. Geri dönmeye çalışırken Mecidiyeköy’e girdim. Oradan Nişantaşı'na gittim. Sokaklarda çok dardı. Park yeri aradım. Aracı park ettim. Kontak anahtarı çıkmadığı için alamadım. Oradan kaçtım. Çok pişmanım.”
Yetkililer cinayetin işlendiği otoparkta yaptığı incelemede Esra Karsel’e ait içinde kredi kartları ve kimliklerin bulunduğu çantayı buldu. Otaparkın sahibi Zehni Ş. polis tarafından gözaltına alındı. Zehni Ş.’nin çantayı Eyüp G. tarafından bırakıldığını cinayetle bir ilgisinin bulunmadığını söyledi.