'Birlikte yaşam'a Kürtler daha istekli

Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun bünyesinde kurulan Terör Alt Komisyonu’nun taslak raporunda ‘Türk sorunu’ ile ilgili önemli tespitlerde bulunuldu. Rapora göre iki milletin ortak geleceğine inanan Kürtlerin oranı yüzde 90,3 iken, Türklerde bu oran 70,7’ye düşüyor. Kürtlerin yüzde 66,7’si, Türklerin de 13,3’ü birbirleriyle evlenerek akraba olmak istiyor. Meclis’in raporunda BİLGESAM tarafından yapılan ‘Terörle Mücadelede Toplumsal Algılar’ adlı araştırmaya yer verildi. Araştırmada yer alan sonuçlar şöyle:
“Türklerle Kürtlerin Türkiye toprakları üzerinde ortak bir geleceği var mıdır?” sorusuna Türklerin yüzde 70,7’si, Kürtlerin ise yüzde 90,3’ü ‘Evet’ yanıtını verdi. Kürtlerin yüzde 66,7’si Türklerle evlilik yoluyla akraba olmayı isterken, bu oran Türklerde 13,3.
Türklerin yüzde 51,7’si, Kürtlerin ise yüzde 19,9’u birbirleriyle beraber yaşama konusunda önyargısının ve istekliliğinin olmadığını belirtti.
Türklerin yüzde 15,8’i, Kürtlerin ise yüzde 1,8’i birlikte yaşamak istemediklerini ifade etti.
“Aynı apartmanda komşu olmayı isterim” diyen Kürtlerin oranı yüzde 11.1, Türklerin ise yüzde 10.7.
“Aynı mahallede - semtte oturmayı istemiyorum” diyen Türklerin oranı yüzde 8.6. Bu rakam Kürtlerde sadece yüzde 0.6.
Aynı araştırmaya göre Türklerin yüzde 97,7’si, Kürtlerin ise yüzde 94,8’i “Türk bayrağı benim bayrağımdır” derken, Türklerin yüzde 97,6’sı, Kürtlerin ise yüzde 91,1’i “İstiklal Marşı benim marşımdır” diyor.

PKK ’lılar genç ve ilkokul mezunu
Meclis’in raporunda PKK militanlarıyla ilgili emniyetin hazırladığı istatistik verileri de bulunuyor. Raporda yer alan veriler şöyle: “Örgüt üyelerinin yüzde 54’ü 14-25, yüzde 34’ü 26-34, yüzde 12’si ise 35-38 yaş grubunda. Yüzde 39’u ilkokul, yüzde 16’sı lise, yüzde 13’ü ortaokul mezunu. Yüzde 12’si okur-yazar, yüzde 11’i üniversite mezunu, yüzde 9’u ise okuma yazma bilmiyor. Yüzde 88’i erkek, yüzde 12’si ise kadın .”


  http://www.radikal.com.tr/1119169111916922

  YORUMLAR
  (22 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  tasarimda büyük hata var - düsünür

  “Türklerle Kürtlerin Türkiye toprakları üzerinde ortak bir geleceği var mıdır?” sorusu yaniltici ve net anlasilir degil. konu eger "türkiye topraklari" ise bir düsünelim. dogu ve güneydogu iller de "türkiye topraklarina" dahil oldugundan elbette kürtlerin yüzde 90,3 - hatta yüzde 100ü evet demelidir. yok konu eger "birlikte yasama iradesi" ise - o zaman soruyu daha net ve anlasilir tasarlamak gerekirdi. sonucta tasarim hatasindan dolayi 90,3 rakamin hic bir degeri yoktur.

  - momentum

  Bu icad edilmiş sorunda aktör olduklarını zannedenler, neyle oynadıklarının farkında değiller. Bu memlekette, Kurtuluş Savaşı günlerinin deyimiyle ahali-i İslamiye'den herhangi bir unsuru çoğunluktan ayıracak hiç bir hareketin rasyonel bir açıklaması yok. Bin yılda oluşmuş şartlar, algılar ve kabuller buna imkan vermiyor. 35 bin kişi, bizim hayatlarımız değersiz olduğu için öldü, ortada ölmeye değecek bir konu başlığı olduğundan değil. Şimdi Apo'nun hücresine renkli televizyon konacak ve "savaş" bitecek, öyle mi? Alın bakalım, şimdi de Türkler bağımsızlık istiyor. 28 yıl sonra geldiğimiz yer, Kürtlerin bağımsızlığı değil ama Türklerin bağımsızlığı.

  "Asgari müşterekler" - 727272

  Asgari müştereği, asgari ücret olan hatta buna bile sahip olamayan dünyanın tüm insanlarıyla birlikte yaşarım. Onların konuştuğu dil, sevdiği yemekler, geleneksel giysileri, yaşadığı toprağa dair bilgisi görgüsü, kadim kültürü benim zenginliğim olur benimkiler de onların zenginliği...Gün gelir, bizi aç ve açıkta bırakıp canımzla kanımızla beslenenleri farkeder ve tek gerçek sorunumuz hakkında aynı dili konuşmaya başlayabiliriz..

  Madem Öyle Neden? - Clear

  Dünyada herhangi bir toplumda,böyle kriterlerin varlığında hemen barış tesis olur.Madem öyleyse,bizde neden bir türlü barış olamıyor? Rahatsız edici bir soru mu oldu bu,acaba?

  KÜRTLER SAVAŞI YOKLUGU FUKARALIĞI BİLDİGİNDEN DOLAYI BARIŞA KARDEŞ BİR HALKTIR - semi ekrem

  Kürtler kendi cografyasında savaşların yapıldıgı ve bunların içinde yakınlarını komşularını kaybeden sürgünler eşliginde hiç tanımadıgı topraklara giden akrabalarını acısını kalbinde tutar.Her asker öldügünde ani bir üzüntü kapsar yüreklerini çünkü kısa zaman zarfında kötü haberin emsalcisi olarak belki çoçugunu veya kardeşini ,arkadaşını ,komşusunun ölüm haberini alır dagda yapılan sert operasyonlarda iki tarafın kaybı olur ama zararın yalnızlıgın içine karalar bagladıgında bundan büyük üzüntüyü ve yalnızlıgı kürt halkları alır.Bundandır ki bu topraklarda barış aranır heyecan kalplerde kendini diri gösterir 7den 77ye her kürt barışı ister ve bu savaşı doguran nedenlerinde kendilerine bir hak oldugunu bildiklerinden eşit yurtaşlık talepleri olur.

  hayat paylasinca guzel - mhmtthr

  Kurtler paylasmayi seven, beraber yasamayi bilen bir halktir. Zon zamanlarda duydugum istisnalar haric, simdiye kadar Kurtlerin baska bir halki disladigini gormedim, duymadim. En basit bir ornek: Koyumuze gelen Turk ogretmenler, bizleri yani okuldaki cocuklari dovdukleri halde, (cogu zaman kurtce konustugumuz icin) koy halki onlari el ustunde tutardi, Hatta babam bir tanesine evin bir odasini vermisti, 13.u cocugu olarak goruyordu. Her ihtiyacini annem babam karsiliyordu. Bizde sunniler var, kizilbas(alevi) var, yezidi var, suryani var, arap var, var da var... hicbir ayrimilik gormedim bir gun. bu yuzden bir tatsizligin ciktigini gormedim. Kurt halki hep boyle olmustur. Ama bagrina bastiklarinin cogu kendileine ayni duyguyla karsilik vermedigi gibi dusmanlik yapmistir onlara...

  Sonuç - surrealist_tr

  Demekki bunca devlet baskısına,asimilasyona,ayrımcılığa,inkara,aşağılamaya rağmen Kürtler hala birlikte yaşamdan yana,