Bisiklet rüyası Çin Seddi'ne çarptı!

Bisiklet rüyası Çin Seddi'ne çarptı!
Bisiklet rüyası Çin Seddi'ne çarptı!
Emekli astsubay Mustafa Yıldız, otomobilini satıp bisikletle Asya turuna çıktı. İran, Pakistan ve Hindistan'dan Çin'e ulaştı, ama turu yarım kaldı.
Haber: ENİS TAYMAN - enis.tayman@radikal.com.tr / Arşivi

Mustafa Yıldız ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ diyerek çıktığı bisikletle Asya turunda Çin’e takıldı. 20 Eylül 2012’de başladığı yolculuğu 5 Ocak 2014’te tamamlamayı planlayan emekli Astsubay Yıldız, Çin sınırından giremeyince yolculuk yarıda kaldı. Yıldız, 33 bin 500 km boyunca, 10 ülke geçmeyi planlıyordu. Ancak rüya 8 Ocak’ta son buldu. Yıldız, Facebook’taki sayfasında “Oyun bitti” başlıklı yazısıyla Pakistan-Çin sınırındaki Kunjirap sınır kapısının aralık-mayıs arası kapalı olması nedeniyle geri döndüğünü duyurdu.
38 yaşındaki Mustafa Yıldız, yıllardır yaptığı bisiklet sporunu Asya turu ile taçlandırmak istedi. 2005 model marka otomobilini 24 bin liraya sattı. Parasının yarısını eşi ve çocuğu Barış’a verdi. 4 bin TL’lik malzeme aldı. Kalan parasını da günlük 10 dolardan hesabıyla turu tamamlamak için ayırdı.
Yıldız’ın Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) adına yola koyulduğu Asya turuna çıkmakta iki amacı daha vardı: “ Atatürk ’ün ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ mesajını 33 bin 500 km boyunca, 10 ülkeye taşıyarak dünya barışına katkıda bulunmak istiyorum. Yaptığım aslında İtalyan sanatçı Pippa Bacca’nın bıraktığı yerden devam etmek.”
Yıldız, 20 Eylül’de Ankara ’dan hareket etti. Barınma işini ağırlıklı olarak çadırda halletmeyi planlayan Yıldız, yemek işini ise yöre halkının yediği ucuz lokantalardan, bedava yemek, barınma sunan tapınaklardan ya da düğünler ve ikram edilen yiyecek ve içeceklerle karşılamayı planladı. Yeme, içme ve barınma ihtiyacını günlük 10 dolar olarak hesaplayan Yıldız, 472 gün sürecek Asya turunun bütçesini 7850 lira olarak ayırdı.

20 Eylül’de yola çıktı
Rotasını Türkiye, İran, Pakistan, Hindistan, Pakistan (tekrar), Çin, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Rusya, Gürcistan, Türkiye olarak belirledi. Yolculuğunun belirli bölümlerini http://bikeandwalkinturkey.wordpress.com adresinden ve Facebook’taki sayfasından takipçileriyle paylaşan Yıldız, 20 Eylül’de başladığı yolculuğunun İran, Pakistan, Hindistan ve tekrar Pakistan ayaklarını kazasız belasız atlattı. İki ufak trafik kazası dışında başına zorluk gelmedi. Ancak 7 Ocak’ta işler değişti. Yıldız, yolculuğunun bu etabında Pakistan’ın Çin’le sınır kapısı Kunjirap’tan sınır geçişi yapamadı. Çünkü kapı mayıs-aralık arasında kapalıydı.
Yıldız, Facebook’taki sayfasında sınırda yaşadıklarını şöyle özetledi: “OYUN BİTTİ. Pakistan - Çin sınırı 1 Mayıs’a kadar kapalı... Çin sınırının kapalı olduğunu okudum ise de sınırı geçebileceğimi söyleyenlere inandım ve şansımı denedim. Her şeye rağmen Karakurum yolu harika bir tecrübeydi. Asya turu benim için kariyer değişikliği için bir fırsat ve bir oyundu. Her oyuna kazanmak için başlarsınız, ben de öyle yaptım. Buraya kadar geldim ve bırakıyorum. Bundan sonra yeniden normal insanlar gibi çalışıp ailem ile birlikte hayatımı sürdüreceğim. Umarım bu turun paylaşımları herkes için faydalı olmuştur. Teşekkür ederim.”

‘Geçerim sandım’
Yıldız, hüsranını paylaştı: “Wikipedia’da yolun kapalı olduğunun yazdığını biliyorum. Fakat Lahor ve İslamabad’da yolu geçebileceğime dair duyumlar alınca Wikipedia’yı göz ardı ettim. Biraz para verince sınırı geçebileceğimi sandım. Ancak sınıra yaklaşınca Besham’dan sağlıklı bilgiye ulaşabildim, benden önce sınırı para karşılığı kapalı sezonda geçen kişilerin Çin’de hapse atıldığını duyunca vazgeçtim.”

‘İyi insanlar kötülerden çok’

Türkiye’ye dün giren Mustafa Yıldız, Radikal’e “Pippa Bacca’nın görüşlerinden etkilendim. İyi insanların kötülerden fazla olduğunu ispatlamak istiyordum. Sanırım başardım” dedi. Yıldız’ın yeni hedefi, eşi ve çocuğuna zaman ayırıp hayatını kazanabilmek için bir iş bulmak.

Bisikletli ama eskortluydu!

Mustafa Yıldız: İran’dan Pakistan’a geçtim. Kapıda Quetta kentine kadar bir güvenlik görevlisi verdiler yanıma. Zorunluymuş, güvenlik içinmiş. Ama muhafızın yol ve yemek parasını ben ödemek durumunda kaldım. Hindistan’da ise fazla kalamadım. Çünkü doğru dürüst yemek yiyemedim. Bir kaç fastfood dışında hep bisküvi ile idare ettim. Bir de bütçem kısıtlı olduğu için otellerde fazla kalamıyordum. Doğru dürüst de uyuyamıyorum. Bu nedenle Hindistan’da bir Sih tapınağında kaldım. Hoş karşıladılar. Yemek verip yatırdılar. Ama gece 02.00’de hoparlörden duaya başladılar 06.00’ya kadar sürdü. Yine uyuyamadım.