Bitirdiysen güle güle

ANKARA - Yükseköğretim Kanunu’na göre üniversitelerde araştırma görevlileri iki şekilde istihdam ediliyor.
1) Rektör tarafından bu kadroya üç yıllığına atanıyordu. (madde 33/a)
2) Doktorası boyunca burslu öğrenci olarak gösterilip bir yıllığına görevlendiriliyordu. (madde 50/d). 
Bugüne kadar pek çok üniversite 50/d kadrosundaki araştırma görevlilerini doktoraları bittince 33. maddeye geçirerek istihdam etti. Ama YÖK’ün artarda aldığı iki kararla bu imkân yok oldu
31 Temmuz 2008: Yönetmelik değişikliğiyle öğretim elemanı kadrolarına naklen ve açıktan yapılan tüm atamalar için ALES, KPDS veya Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı şartı geldi. 
26 Kasım 2008: YÖK Yürütme Kurulu, 50/d’ye göre istihdam edilenlerin artık 33. maddeye göre kadroya geçirilmemesi istedi. Yani bir yandan araştırma görevlisi olarak ‘yükümlülükleri’ni yerine getirirken, diğer yandan başarıyla doktorasını bitirenlere “Size güle güle” denilecek. Her şeye rağmen akademik hayata geri dönmek isteyenlerinse, 31 Temmuz tarihli karar gereği, tüm sınavlara yeniden girmeleri ve ‘Acaba bana kadro açılır mı’ diye beklemeleri gerekecek.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan, dün bir grup araştırma görevlisini kabul etti. Özcan “Teknik açıdan incelettireceğim. Ne yapılabileceğine bakacağız. Zaten öğretim üyesine ihtiyacımız var. Bu arkadaşları dışarıda bırakmamaya çalışacağız” dedi. (Radikal)