Bitlis-Tatvan karayolunda mayınlı tuzak

Bitlis-Tatvan karayolunda mayınlı tuzak
Bitlis-Tatvan karayolunda mayınlı tuzak
Bitlis-Tatvan karayolunda, güvenlik güçleri arama-tarama faaliyeti yaparken, yola daha önce döşenmiş el yapımı patlayıcı uzaktan kumanda ile patlatıldı ve uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Patlama ve saldırıda can kaybı ve yaralanma olmadı.

BİTLİS-TATVAN – Bitlis-Tatvan karayolu, yolda patlayıcı olduğu ihbarı üzerine bu sabah ulaşıma kapatıldı. Güvenlik güçleri karayolunda arama-tarama faaliyeti yaparken, 15'inci kilometrede daha önceden yola döşenen el yapımı patlayıcı PKK 'lılar tarafından uzaktan kumanda ile infilak ettirildi. Güvenlik güçlerinin üzerine uzun namlulu silahlarla ateş de açan PKK’lılar bir süre sonra kaçtı. Patlama ve saldırıda can kaybı ve yaralanma olmazken, bölgede operasyon başlatıldı.

Bitlis kırsalında operasyonlar devam ederken, bazı vatandaşların yolda patlayıcı döşeli olduğu ihbarı üzerine Bitlis-Tatvan karayolu sabah saat 07.30'dan itibaren ulaşıma kapatıldı. Çevrede ise geniş güvenlik önlemleri alındı. Güvenlik güçleri yolda arama-tarama çalışması başlattı.

BOMBAYI PATLATIP ATEŞ AÇTILAR

Bu sırada yolun 15'inci kilometresinde daha önceden yola döşenen el yapımı patlayıcı saat 11.00 sıralarında uzaktan kumandayla patlatıldı. Ardından ise güvenlik önlemi alan polis ve askerlere ateş açıldı. Açılan ateşe, güvenlik güçleri anında karşılık verdi. Kısa süre devam eden çatışmanın ardından PKK'lılar bölgeden kaçtı.

YOLLAR KAPATILDI, OPERASYON BAŞLATILDI

Meydana gelen patlama ve saldırıda can kaybı ve yaralanma olmazken, karayolunda derin çukur oluştu. PKK'lıların yakalanması için bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı. Bu arada, güvenlik nedeniyle Bitlis- Güroymak, Bitlis-Tatvan, Bitlis-Ahlat ile Tatvan- Van karayolları da ulaşıma kapatıldı.

(Özcan ÇİRİŞ / DHA)