Bitlis Valisi: Diyarbakır Kürdistan'ın başkenti olmasıyla tanınıyor

Bitlis Valisi: Diyarbakır Kürdistan'ın başkenti olmasıyla tanınıyor
Bitlis Valisi: Diyarbakır Kürdistan'ın başkenti olmasıyla tanınıyor
Bitlis Valisi Orhan Öztürk tanıtımda imajın önemini anlatırken Diyarbakır örneğini verdi. Vali Öztürk, "Diyarbakır'ı karpuzu, kadayıfı ile tanırız. Ama Diyarbakır'ın algısı ne? Diyarbakır Belediyesi'nin BDP'li olması ile işte, Kürdistan'ın başkenti olması ile tanınıyor" dedi.

RADİKAL - Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Nemrut Krater Gölü'nün 2010 yılında Avrupa 'nın seçkin destinasyonları arasına girmesiyle ilgili düzenlediği basın turuna katılan gazeteciler Bitlis Valisi Orhan Öztürk'ü ziyaret etti. Vali Öztürk, çözüm sürecinin bölgenin turizmine ciddi katkı sunduğunu söyledi. Bir ili tanıtmanın belgesellerle, broşürlerle, filmlerle değil de farklı şeyleri gerektirdiğini anlatan Vali Öztürk, bir yeri insanları, sanatçıları, edebiyatçılarının tanıtmasının önemine değindi.


Vali Öztürk, her yerin bir tanınmışlığının olduğunu söyleyip Diyarbakır 'ı örnek verirken şöyle dedi: "Mesela Diyarbakır'ı ne ile tanırız? Karpuzu, kadayıfı ile tanırız. Ama Diyarbakır'ın algısı ne? Eski kavramla dediğimiz gibi tarzı telakkisi ne? Diyarbakır Belediyesi'nin BDP 'li olması ile işte, Kürdistan'ın başkenti olması ile tanınıyor. Halbuki Diyarbakır'da 150 tane de Eshab-ı Kiramın mezarı var. Gerçekten gelmişler ve kalmışlar. Bizim büyük bildiğimiz insanların meftun olduğu yerdir. Ama imajlar her şeyin önüne geçiyor. Biz imajı oluşturamıyoruz. Terör her şeyin üstüne geçmiş Diyarbakır'da. Ama Bursa'nın şeftalisi vardır. Ancak Bursa'da şeftali kalmamıştır. Terör olayları nedeniyle tanıtımda herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor. Tanıtım bir algı ve imaj meselesidir. Biz bu algı ve imajları yönetme noktasında klasik yöntemleri yeni yeni terk etmeye başladık."

Vali Öztürk'ün açıklamalarının ardından makamdan ayrılan heyet daha sonra Şerefiye Külliyesi ve İhlasiye Medresesi'ni ziyaret ederek, Vakıflar Bölge Müdür Vekili Sait Sancar'dan bilgi aldı. (dha/Özcan Çiriş)


  http://www.radikal.com.tr/135006413500641

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Radikal, başlığınız çok yanıltıcı: "vali bile dedi ki..." diye bir anlam ihsas ediyor ama haberi okuyunca hiç öyle olmadığını anlıyorsunuz. Neyse, sadede gelelim, Kürtlerin hiç başkentleri olan bir devletleri olmadı. Diyarbakır tarihte Akkoyunlu denen devletin başkenti idi. Daha doğrusu şehre Amid denir, eyalete ise Diyar-ı Bekr. Amid, Osmanlı-Safevi çekişmesi sırasında Kürtlerin Osmanlı tarafına geçmesiyle Osmanlı'nın eyalet merkezi oldu. Osmanlı-Kürt ittifakının kurulmasında en çok emeği geçen kişi İdris-i Bitlisi, yani Bitlisli İdris denen alimdir. Bitlis de özel bir yer: Osmanlı'yı kuran Oğuzların Kayı aşireti Söğüt'e gelmeden önce Ahlat'ta uzun bir süre ikamet etmiştir. Aşiretin bir bölümü Ahlat'ta kalmış, Osmanlı padişahları fermanlarla bunları tanıyıp vergiden muaf tutmuşlardır. Güneydoğu'da MHP'nin hala oy çıkarabildiği yerlerden biridir Ahlat. Yarın bağımsız Kürdistan kurulduğunda üç belde, Diyarbakır, Mardin ve Bitlis, Türkiye'de kalmalıdır. Kümbetleri, köprüleri, surları, hamamları, ulu camileri, sahabe mezarları ile bu mübarek beldelerin PKK'nın, Apo'nun kuracağı bir devlete bırakılması düşünülemez. Örgütle savaşan büyük devlet olarak Türkiye'nin tarihe, insanlığa, dine ve medeniyete karşı borcudur bu. Valinin dediği gibi, bu beldelerin taşıdığı tarihi mirasın, bugünkü politik Kürtlük misyonuyla hiç bir ilgisi yoktur ve bu namlı beldeler, bugün böyle ucuz bir siyasi başlık altında silikleşip gitmektedirler.