Bitlis ve Diyarbakır'dan acı haber: 2 şehit 9 yaralı

Bitlis ve Diyarbakır'dan acı haber: 2 şehit 9 yaralı
Bitlis ve Diyarbakır'dan acı haber: 2 şehit 9 yaralı
Bitlis ve Diyarbakır'da PKK'ya yönelik operasyonlarda 2 asker şehit oldu, 9 güvenlik görevlisi de yaralandı.

RADİKAL - Bitlis'te PKK'lılarca el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu 1 asker şehit oldu, 9 asker yaralandı. Diyarbakır'ın Sur ilçesinde sürdürülen operasyon sırasında çıkan çatışmada PKK'lıların daha önce tuzakladıkları el yapımı patlayıcıyı infilak ettirmeleri sonucu bir uzman çavuş şehit oldu.

Genelkurmay Başkanlığından, Bitlis'te PKK'lılılarca el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu bir askerin şehit olduğu, biri ağır 9 askerin yaralandığı bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, merkeze bağlı Ölek köyü kırsalındaki Sehi Ormanları mevkisinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyon düzenleyen güvenlik güçlerinin geçişi sırasında toprağa döşenen el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu bir askerin şehit olduğu, biri ağır 9 askerin yaralandığı belirtildi.

Yaralı askerlerin, hastaneye sevk edilerek tedavilerine başlandığı kaydedildi.

Öte yandan, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde PKK mensuplarınca el yapımı patlayıcıyla düzenlenen saldırıda yaralanan bir askerin hastanedeki müdahaleye rağmen kurtarılamayarak şehit olduğu bildirildi.

Genelkurmay'dan yapılan açıklamada, "Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar temenni ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

GENELKURMAY Başkanlığı, Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde devam eden operasyonda 9 PKK'lının etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Genelkurmay'ın açıklamasında operasyonda toplam 89 PKK mensubunun etkisiz hale getirildiği belirtildi. Açıklamada ayrıca Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde devam eden operasyonda 2 PKK'lının ve Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde bir PKK'lının etkisiz hale getirildiği bildirildi. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesindeki 'Önemli Yurtiçi Olaylar' bölümünde 20 Aralık gününe ilişkin yer alan bilgiler şöyle:

-Şırnak / Cizre’de devam eden operasyonda, dokuz Bölücü Terör Örgütü mensubu terörist etkisiz hâle getirilmiştir. (Operasyonda, toplam etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 89’dur.)

-Şırnak / Silopi’de devam eden operasyonda; iki Bölücü Terör Örgütü mensubu terörist etkisiz hâle getirilmiş, (Operasyonda, toplam etkisiz hâle getirilen terörist sayısı dokuzdur.) Üç adet El Yapımı Patlayıcı ve tuzaklı dokuz piknik tüpü, iki adet gece görüş gözlüğü, bir adet otomatik av tüfeği, bir adet el bombası, bir adet akü, bir adet roket sevk fişeği, bir adet fotoğraf makinası, dört adet diz üstü bilgisayar, iki adet telefon ve 10 adet CD bulunmuştur.

-Diyarbakır / Sur’da devam eden operasyonda, bir Bölücü Terör Örgütü mensubu terörist etkisiz hâle getirilmiş, (Operasyonda, toplam etkisiz hâle getirilen terörist sayısı yedidir.)

-Diyarbakır / Silvan’da menfez altına bırakılmış, bir adet El Yapımı Patlayıcı bulunmuş (12 kg’lık mutfak tüpü içerisinde, elektrikli fünye takılmış, 30 kg ağırlığında patlayıcı madde ihtiva eden ve gübre ile desteklenmiş) ve imha edilmiştir.

-Iğdır / Merkez’de 20 şahsın ev ve eklentilerinde yapılan aramada; muhtelif malzeme (dört adet laptop bilgisayar, iki adet masa üstü bilgisayar, beş adet flash bellek, 15 adet cep telefonu, altı adet tablet bilgisayar, üç adet micro SD kart, bir adet kurusıkı tabanca, şarjörü ve 11 adet fişeği, üç adet av tüfeği, üç adet şarjörü, 79 adet fişeği, dört adet GSM hattı, dört adet DVD, sekiz adet CD, bir adet hafıza kartı ve bir adet fotoğraf makinesi) ele geçirilmiş, 'yardım ve yataklık yapmak' suçundan 15 işbirlikçi şahıs göz altına alınmıştır.

-Şırnak / Uludere’de yapılan yol aramasında bir adet El Yapımı Patlayıcı bulunmuş (iki adet 12 kg’lık tüp ve 50 kg ağırlığında patlayıcı ile destekli ) ve imha edilmiştir.

* Hatay / Hassa’da tespit edilen bir sığınakta, malzeme (10 m'lik naylona sarılı vaziyette, 30 kg pirinç, bir kg çay, dokuz adet maya, 25 kg bulgur ve 50 kg un) ele geçirilmiştir.
(AA-DHA)