Bitmeyen Dev-Yol davasına mürekkep bile dayanamadı

21 sanıklı Dev-Yol davasının bugün Yargıtay'da temyiz duruşması yapılıyor. 27 yıl önce açılan davanın delili durumundaki emniyet ifadelerinin mürekkebi de aradan geçen zamanda uçtuğu için okunamıyor.27 yıllık Dev-Yol davasının temyiz duruşması bugün Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nde yapılıyor. 20 sanığın ağırlaştırılmış müebbet, iki sanığın 16 yıl 8’er ay hapis cezasına çarptırıldığı davada sanık sayısı 21’e indi. Çoğu artık dede olan sanıkların yaş ortalaması 55.

Dava, 1996 yılında iki kamyonet kasasını dolduracak şekilde 740 klasörden oluşuyordu. İlk karardan sonra Yargıtay’a 465 klasör olarak gönderildi, 275 klasör kayboldu. Eldeki klasörlerde davanın delili durumundaki emniyet ifadelerinin de mürekkeplerinin uçup silindikleri ortaya çıktı.

Dev-Yol sanığı Cahit Akçam duruşma öncesi şunları söyledi: "Daktiloyla yazılmış aleyhimize delil gösterilen emniyet ifadelerinin mürekkebi aradan geçen 30 yılda uçtuğu için bunlar okunacak halde değil. Bu ülke sözde darbecilerle hesaplaştığını iddia eden bir ülke. Ama 30 yıl önceki darbecilerin yargıladıkları hálá yargılanıyorsa, bunda çok büyük çelişki var demektir. Bu ülkenin adalet tarihinde kara bir leke olan bu dava mutlaka ortadan kaldırılmalıdır."

12 Eylül mirası

Ana Dev-Yol davası 12 Eylül 1980 döneminden miras kalan en büyük siyasi davalardan biri. Davanın ilk duruşması 574 sanıkla 18 Ekim 1982’de Ankara 1 Nolu Sıkıyönetim Mahkemesi’nde yapıldı. Dava hálá sürüyor. Eğer karar tebliğname ışığında Yargıtay’ca aynen onaylanacak olursa en son 1989 yılında tahliye olan ve yaş ortalamaları 55’i bulan 21 sanıktan 14’ü 3 aydan 3 yıla kadar sürelerle yeniden cezaevine girecek. 27’nci yılını dolduran dava Yargıtay’dayken, 22 sanıktan biri olan Osman Nuri Ramazanoğlu 2008 Şubat’ta öldü. (Hürriyet)