@ismailsaymaz

'Biz devletin polisine yardım ettik'

'Biz devletin polisine yardım ettik'
'Biz devletin polisine yardım ettik'
Ali İsmail Korkmaz soruşturmasında tutuklanan dördüncü sivil kişi de "Devletin polisine yardım ettik. Biz düşürdük. Son tekmeyi polis vurdu" dedi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Eskişehir’de üniversiteli Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesi soruşturmasında son olarak tutuklanan Ebubekir Harlar’ın ifadesine Radikal ulaştı. Soruşturmada tutuklanan dördüncü sivil kişi olan Harlar, tutuklu sanık polis Mevlüt Saldoğan’ın “Yakalayın” diye bağırması üzerine Korkmaz’ı çelmeyle düşürdüklerini, üç fırıncının tekmeyle vurduğunu, en son polisin gelip çocuğun kafasını tekmelediğini söyledi. Harlar, tutuklanan diğer üç sivil gibi “Biz devletin polisine yardım etmek istemiştik” diye savunma yaptı.
Eskişehir 6. Sulh Ceza Mahkemesi’nde 15 Ağustos’ta sorgusu yapılan Harlar, bir pide fırınında ocakçı olarak çalıştığını, olay günü gösteriler nedeniyle Sanayi Sokak’taki Harman Ekmek Fırını’na girip beklediğini anlattı. O gece fırına polislerin girip çıktığını söyleyen Harlar, görüntülerdeki eli sopalılar için ise “Bildiğim kadarıyla sivil giyimli polis memurlarıydı” dedi. Normalde fırının o saate kadar açık olmayacağını anlatan Harlar, şunları söyledi: “Gezi Parkı eylemcileri fırına zarar vermesin, yağma yapmasın diye bekliyorlardı. Polisler eylemcileri yakalamak üzere oradaydı.” Saat 23.57’de, Ali İsmail Korkmaz olduğu anlaşılan bir gencin sokağa koşarak girdiğini ifade eden Harlar, şöyle devam etti: 

Çelme takıp düşürdüm

“Bir polis ‘Geleni yakalayın’ diye bağırdı. Birinin fırının sahibi olduğunu düşündüğüm, diğer ikisini ise fırında gördüğüm kişiler şahsa hamle yaptı. Ben de şahsın ayağına çelme takarak düşürdüm ancak vurmadım. Ben ‘devletin polisine yardım edeyim’ diye hamle yaptım. Fırındaki üç kişi elleri ve ayaklarıyla vurdular. Bunun üzerine erkek şahıs bir süre yerde yattı. Hızlı adımlarla yerde yatan şahsa doğru yürüyen ve üç dört tekmeyle şahsın başına vuran kişi, bize ‘Yakalayın’ diyen sivil giyimli polisti. Polis tekme atarken ‘Kimmiş o.ç., şimdi söyle’ diye bağırıyordu. Polis öldürücü nitelikteki tekmeleri vurduktan sonra yerde yatan şahıs ayağa kalkarak kaçtı.”
Bu arada, 5 Ağustos’ta tutuklanan fırındaki üç sivilden biri olan Muhammet Vatansever’in de, sorgusunda, ‘polise yardımcı’ olmak için Korkmaz’a çelme takıp düşürdüklerini, kendisinin bir tekme attığını, sonra polis memuru Mevlüt Saldoğan’ın gelip vurduğunu anlattı. 

Polisin elinde sopa vardıVatansever, “Polis olduğunu düşündüğüm şahsın elinde 40-50 santimetrelik bir cisim vardı. Bu cismi kullanıp kullanmadığını hatırlamıyorum. Ayaklarıyla vurduğunu hatırlıyorum” dedi. Fırıncı İsmail Koyuncu ve özel güvenlik görevlisi olan kuzeni Ramazan Koyuncu da “Polislere yardımcı olmak kastıyla yapmıştık” diye savunma yaptı. Soruşturmada şüpheli sıfatıyla ifadesi alınan ikinci polis Terörle Mücadale Şubesi’nde görevli Y.A. oldu. Ali İsmail Korkmaz’ın kendilerine taş attığını ileri süren Y.A. , ifadesinde, polislerin yanında meşe odunuyla görülen ve tutuklandıktan sonra serbest bırakılan Serkan Kavak’ı tanıdığını ifade etti. Dört sivil kişinin eylemcilere müdahale ettiğini anlatan Y.A. “Eylemcilerin dövülmesi veya yakalanması konusunda resmi veya sivillere herhangi bir emir ya da talimat vermedim. Sadece bir grup göstericiyi kovalarken benim önüme çıktılar. O şekilde sivillerin yakalayıp kovaladıklarını gördüm. Darp edip etmediklerini bilmiyorum” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/1147057114705733

  YORUMLAR
  (33 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Destan!!! - mhalim

  Polis destan yazar da vatndaş yazmaz mı?!!! İşin özü budur işte. Ya o kamaeralardaki görüntü olmasydı?

  Allah Akıl Fikir Versin! - Sınır Sorunları

  Devleti yönetenler anayasal haklarını kullanan yurtttaşlara yakıştırmadık kötülük bırakmadı. Açıkça kışkırtıcılık yaptı. Bütün dünya polisin tutumuna tepki gösterirken Başbakan onların "destan yazdığını" söyledi, dahası onları ödüllendirdi.Yönetenlerin tutumu bu olunca bu "zavallılar" da ödül bekliyor haklı(!?) olarak. Allah akıl fikir versin!

  Yok birbirinden farkları. - L09

  Ben bu filmi yıllar önce görmüştüm.Başrollerde,kendilerini devleti komünistlerden korumaya adamış milliyetçi muhafazakar kardeşlerimiz vardı.Ülkeyi kan gölüne çevirmişlerdi.Şimdi aynı film fakat başrollerde bu defa dinci muhafazakarlar var, devleti ve hükümetlerini her türlü muhalefetten korumayı kendilerine görev bellemişler.Hiçbir farkları yok,birileri ırkçı faşist,diğerleri dinci faşist.Al birini vur ötekine.

  Nedense - vancetti

  Nedense devleti soyanlar devlete toz kondurmaz. Devletle hükümet arasında ki farkı da bilmezler. Bunlar kurşun atanda yiyende kahramandır diyen zihniyetin taşeronudur. Dilerim tanrıdan sizinde çocuklarınıza aynısı olsun.

  ... - isakent

  o gence bütün kalbimle ALLAH tan rahmet diliyorum mekanı cennet olsun yaratılan gergin ortamdan sonra durumdan vazife çıkaran insanlıgını kaybetmiş olanları da kınıyorum ve lanetliyorum ne olursa olsun gencecik bir çocuk ana kuzusu yazıktır ancak durumdan vazife çıkaranlar kadar o çocukları o meydanlara sürenler bir mezhep savaşı çıkarabilirmiyim doğacak durumda faydalanabilirmiyim diye hareket edenlerin Kemalistler .chp.tgp. digerlerininde eline bu çocukların kanı bulaşmıştır hepsini lanetliyorum

  polis darp edip etmedigine nasil bakmaz - keryil

  orada uc tane protestocuyu kovalayacagim diye eli sopali bir grup insan gostericiye ne yapiyor darp mi ediyor dikkat etmedim buyurmus terorle mucadele polisimiz. bu kendi basina bir trajedi zaten. oradaki eylemciyi korumak, eylemciyi yakalamaktan daha buyuk bir gorevdir polis icin. eylemin izinsiz olmasi hicbir seyi degistirmez. "izinsiz eylem yapmak" sucu, adam oldurmekten, yaralamaktan, darptan daha onemsiz bir suctur takdir edersiniz ki. ayrica polisin yalan soyledigi de asikar. eylemcileri kovaliyor, ali ismail kendisine tas atiyor (lan bu adamlar kovalanirken nasil tas atiyor demeyin, atarlar, bak kovalarken tas atani teshis bile etmisler nasilsa). sonra birden bire bir grup insan ali ismail'i dovuyor ama polis bu sirada kendisine tas atmayan diger eylemcilerin mi pesine dusuyor? neden ali ismail'i kovalayan polis dayak baslayinca ortadan kayboluveriyor? ayagi mi takilmis? aklina bir sey mi gelmis? bu kadar aptal yerine koyulmaz ki bir halk. sahitler cikmis "polise hizmet ettik" demis, dogrudur, zira su anda polisin gorevi muhalifleri gerekirse oldurmek pahasina susturmak gibi gorunuyor.

  Kapo Bunlar - halukaka

  Nazilerin toplama kamplarında Yahudileri hizada tutmak için başlarına yine Yahudiler içinden seçilmiş liderler atanırdı. Bir nevi onbaşı/çavuş falan gibi hizmet gören bu Yahudilere KAPO denilirdi. Bu Yahudiler, Nazilerin gözüne girebilmek kendilerini kanıtlayabilmek için kendi insanlarına karşı SS Subaylarından daha acımasız davranırlardı... İşte bu genci döverek öldürenler de, başka yerlerde elde pala, sopa v.s. ile halkın üzerine saldıranlar da bildiğiniz KAPO.