'Biz ejderhaları yendik'

İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nin kararıyla ikinci kez Boğaziçi Üniversitesi'nde yapılamayan 'İmparatorluğun Son Döneminde Osmanlı Ermenileri: Bilimsel Sorumluluk ve Demokrasi Sorunları' başlıklı konferans dün Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü'nde başladı.

İSTANBUL - İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nin kararıyla ikinci kez Boğaziçi Üniversitesi'nde yapılamayan 'İmparatorluğun Son Döneminde Osmanlı Ermenileri: Bilimsel Sorumluluk ve Demokrasi Sorunları' başlıklı konferans dün Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü'nde başladı.
Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Uğur, ev sahipliğini üstlendikleri konferansın açılışında şöyle konuştu: "Bu toplantının altı aya varan sürecin son noktası olduğunu ümit ediyoruz. Toplantının mahkeme kararıyla Boğaziçi Üniversitesi'nde yapılma ihtimali ortadan kalktı. Tabii mahkemedir. Kararlarını her iki üniversite saygıyla karşılıyor. Ama en azından ciddi bilim kurumlarımız, bu tür sorunları duyduğu zaman herhalde tüyleri diken diken oluyordur. Çünkü her bir üniversite, yüzlerce bilimsel toplantı düzenliyor. Farklı görüşler var, farklı davetliler oluyor. Ama şimdiye kadar hiçbir mahkeme, kimin davet edileceği, kimin konuşmacı olacağı konusunda görüş beyan etmeyi Türkiye'de üstlenmemiştir. Bilgi Üniversitesi bakımından mesele, ifade özgürlüğü, bilimsel faaliyet özgürlüğüdür."
Akademik adaba davet
Salonda bulunan bir kadın dinleyici, "Özerklik yetmedi mi? Şimdi bir de başımıza fikir özgürlüğü konusu mu çıkardınız?" diyerek Uğur'un konuşmasına müdahale etti. Bunun üzerine Uğur, "Hanımefendinin bilimsel edebe sonuna kadar saygılı olacağını umut ediyorum" dedi. Türkiye lehine lobi faaliyetlerinde bulunan Türkish Forum internet sitesi editörlerinden olduğu öğrenilen Fatma Sarıkaya adlı dinleyici Uğur'un konuşması sırasında birkaç dakika sonra bir kez daha müdahalede bulundu. Uğur da "İşimizin temeli tartışma ama belli usul ve belli akademik edep içinde. Lütfen panelin parçası olun" diyerek uyardı.
Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Ayşe Soysal da konferansın nerede yapıldığının önemli olmadığını, asıl önemli olanın akademik özgürlüklerin sahiplenilmesi, yaşatılması olduğunu söyledi.
Bilimsel toplantılar düzenlemenin üniversitenin en temel hak ve görevleri arasında bulunduğunu ifade eden Soysal'ın sözleri, yine Fatma Sarıkaya tarafından "Teröristler ne zaman bilim adamı oldu?" denilerek kesildi.
'O kadar da zor olmadı'
Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Tosun Terzioğlu da, altı ay kadar süren bir sürecin sonunda bugüne gelindiğini, bugünün sadece konferans ve üniversite için değil Türkiye için önemli olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Bu konferansın etrafında olan polemikler, doğru veya yanlış yargılar, yargıların öne sürülüş biçimleri bu toplantıyı çok daha ötelere taşıdı. Birçoğumuzun hayatında vardır; bir eşiğe gelirsiniz, bu eşiği bir türlü geçemezsiniz. Sizi korkuturlar. Derler ki; 'O gördüğünüz gibi değil, çok daha yüksek, arkasında canavarlar var, ejderhalar var'. Durursunuz, beklersiniz, güç toplarsınız. Ama bu iş gözünüzde daha da büyür, daha da korkunç gelmeye başlar. Zannediyorum biz bugün bu eşiği geçtik. Hiç de o kadar zor olmadı"
Dış basın: Türkler felç
The Independent: Türkiye, Ermeni katliamlarını tartışacak konferansın mahkeme kararıyla ertelenmesinin ardından Avrupa Komisyonu'ndan doğrudan azar işitti. Erdoğan'ın kınadığı ve baypas edilmeye çalışılan mahkeme kararı, Türkiye'nin ifade özgürlüğünü garanti edebilmek için gidecek çok yolu olduğunun bir göstergesi. Türkiye'deki muhafazakârların gücünün bu kanıtı, ülkenin AB üyeliği perspektifini eleştirenleri cesaretlendirecek.
Financial Times: Türkiye'nin 20. yüzyıldaki tarihinde bundan daha hassas bir konu yok. Orhan Pamuk soykırımın adını andı diye hapis tehlikesiyle karşı karşıya. AB'ye katılma süreci yolunda Kıbrıs ve Kürtler gibi sorunlara el atmaya hazır görünen Ankara, Ermeni sorunu söz konusu olduğunda felç oluyor.


    http://www.radikal.com.tr/7582917582910

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.