@ismailsaymaz

'Biz herkesi soyuyoruz!'

'Biz herkesi soyuyoruz!'
'Biz herkesi soyuyoruz!'
Çıplak arama soruşturmasında cezaevi müdürü savunma yaptı: "Biz herkesi öyle arıyoruz." Tutuklu erler de 'peştemallı arama'yı anlattı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Askeri istihbarat belgelerini sızdırdığı iddiasıyla altı ay tutuklu yargılanan er Utku Kalı’nın Sivas Askeri Cezaevi’nde görüşe giderken çıplak arandığı şikâyeti üzerine başlatılan soruşturmada yalnızca Kalı değil, bütün tutuklu erlerin aynı hukuk dışı uygulamaya tabi tutulduğu ortaya çıktı. Askeri savcılıkça ifadeleri alınan erler, uygulamanın sadece Kalı’ya yönelik olmadığını söylerken “Hepimiz çıplak aranıyoruz. Peştemala sarıldıktan sonra üç defa çöküp kalkıyoruz. Sonra giyinip görüşme odasına geçiyoruz. Odada yanımızda bir rütbeli ile gardiyan bulunuyor” diyerek skandalı farkına varmadan doğruladı. Askeri Cezaevi Müdürü Osman Cengiz Güneşer ise bu uygulamayı, “Utku Kalı dahil hiçbir tutuklu bana gelerek, aramaların yapılan şekilde olmaması gerektiğini söylemedi” diye savundu.
Reyhanlı patlamasıyla ilgili askeri istihbarat belgelerini ‘Redhack’e sızdırdığı suçlamasıyla 24 Mayıs’ta tutuklanarak Sivas Askeri Cezaevi’ne konan er Utku Kalı, 11 Kasım’da tahliye edilmişti. Er Kalı, cezaevinde aile ve avukat görüşmelerine giderken çıplak aramaya tabi tutulduğunu, görüşmede yanında personel bulunduğunu ve kötü muameleye uğradığını iddia ederek şikâyetçi olmuştu. İddiayı soruşturan Kara Kuvvetleri Komutanlığı 5. Piyade Eğitim Komutanlığı Askeri Savcılığı, Kalı ile kalan tutuklu ve hükümlü erlerin ifadesini aldı. Erler cezaevi yönetimini savunmak adına, Kalı dahil herkese eşit davranıldığını ileri sürdü. Herkesin görüşme öncesi çırılçıplak kaldığını söyleyen erlerin anlatımları şöyle: 

Herkese eşitlik varmış

M.U: Utku bir gün gazetede çıplak üst aramasının yasak olduğu haberini görünce şikâyet etti ve olaylar gelişti. Bundan önce şikâyeti yoktu. Olayı kendisine özellikle kötü davranılmış gibi lanse ediyor. Oysa Utku’ya ne yapıldıysa bize de aynısı yapılıyor. Biz de çıplak olarak peştemalla aranıyorduk. Bu nedenle Utku’ya kötü muamele veya işkence yapılmıyor.
M.D: Görüşmelere giderken aramada üzerimi tamamen çıkarıyorum. Peştemala sarılıp kontrol ediliyorum. Görevli çöküp kalkmamızı söylüyor. Daha sonra giyinip görüşme odasına geçiyorum. Herkes bu şekilde aranıyor. Utku dahil herkese aynı şekilde uygulanıyor.
A.Ö: Hepimize aynı şekilde muamele ediliyor. Ben de görüşmelere giderken üstsüz aranıyorum. Peştemala sarıldıktan sonra üç defa çöküp kalkıyorum. Sonra görüşme odasına geçiyorum. Odada yanımızda bir rütbeli ile gardiyan bulunuyor.
S.B: Komutanlarımız herkese aynı davranıyor. Herkese yapıldığı gibi ben de görüşmeye çıkarken üstümü tamamen çıkarıyorum. Peştemala sarılarak kontrol ediliyorum. Utku’ya farklı davranıldığını düşünmüyorum.
O.G: Görüşmelere çıkacağım zaman benim de üstüm aranıyor. Üzerimi tamamen çıkarıyorum. Peştemala sarıldıktan sonra görevli beni kontrol ediyor ve görüşe geçiyorum.
A.K: Sivas Askeri Cezaevi’ne girmeden önce Trabzon Askeri Cezaevi’ndeydim. Oradaki şartlar daha hafif ancak orada üç kişi kalıyorduk. Burada üst araması oraya göre daha sıkı yapılmaktadır ancak herkese aynı şekilde yapılıyor. 

Kimse itiraz etmemiş!

Cezaevi Müdürü Albay Osman Cengiz Günüşer ise kimseye farklı muamele yapılmadığını ve erlerden çıplak aramaya itiraz gelmediğini belirterek, “Cezaevine ilk giriş ve sonrasında yapılan aramalar, bütün tutuklu ve hükümlülere aynı uygulanıyor. Kimseye farklı muamele yapılmıyor. Bu zamana kadar üst aramaları ile ilgili bana yöneltilmiş bir şikâyet yoktur. Utku Kalı dahil hiçbir tutuklu-hükümlü aramaların böyle olmaması gerektiğini söylemedi” dedi.

Savcılar ‘İşkence’ diyor


Tutuklu erlerin ifadesinde geçen, üç kez oturtup kaldırma fiiline ‘beden çukuru araması’ deniliyor. Genellikle uyuşturucu satıcılarına yapılan bu uygulamayla, anüs ve vajinada bir cisim saklanıp saklanmadığı kontrol ediliyor. Fakat bu yöntemin kimi şüphelileri cezalandırmak amacıyla uygulandığı da görülüyor. Avcılar’da 2012 yılında kimlik sorduğu sırada sigarasını söndürmeyen üniversiteliyi karakolda çıplak arayıp oturup kalkmasını isteyen polise ‘işkence’ suçlamasıyla dava açılmıştı. Yine İstanbul ’da 2010 yılında uyuşturucu satın aldığı gerekçesiyle gözaltına alınan 28 yaşındaki Onur Yaser Can, aynı uygulamadan geçirildikten sonra intihara sürüklenmişti. Kalı’nın avukatı ve ablası Ceren Kalı, çıplak arama saptandığı halde ilgililer hakkında henüz bir dava açılmadığını vurguladı. Öte yandan Kalı’nın doktor kontrolüne kelepçeli ve yanında bir askeri personelle götürüldüğü iddiası da Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasıyla doğrulanmıştı.