'Biz sizi neden sürmüştük?..'

AKP iktidarı, eğitim dünyası ve bürokrasideki ilginç uygulamalarına geçen günlerde bir yenisini daha ekledi.
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi

ANKARA - AKP iktidarı, eğitim dünyası ve bürokrasideki ilginç uygulamalarına geçen günlerde bir yenisini daha ekledi. Milli Eğitim Bakanlığı, sürgüne gönderdiği bir görevlinin açtığı davada savunma yapabilmek için belge ve bilgiyi yine sürdüğü çalışanlarından istedi.
Milli Eğitim Bakanlığı, bir grup eğitim elemanının görev unvanlarında değişikliğe gitti ve bu çalışanları farklı kadrolara atadı. Çoğunluğu 20-25 yıllık olan çalışanlar, yeni görev yerlerine dağıtılırken eski kadrolarına dönebilmek için idare mahkemelerinde dava açtı. Mahkeme de yürütmenin durdurulması ve işlemin iptali istemini karara bağlayabilmek için idareden savunma istedi.
'Lütfen bize bilgi ve belge verin'
Bakanlığın ilginç tutumu da işte tam bu noktada ortaya çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı, uyguladığı sürgün kararını mahkemede savunabilmek için bilgi ve belge bulmakta zorlanınca, kadrolarını elinden aldığı çalışanlarının kapısını çaldı. Bakanlık tarafından sürgün edilen çalışanlara gönderilen yazılarda, "... Söz konusu davada savunmaya esas olmak üzere tüm bilgi-belge ve yazılı görüşünüzün üç nüsha halinde gönderilmesini rica ederim" denildi.
Bakanlık görevlileri bir yandan davacı olarak haklarını ararken, bir yandan da kendi davalarını geçersiz kılacak bir konuma düşürüldü. Hem davacı hem de davalı tarafta yer alma teklifi alan çalışanlar, şaşkınlıklarını gizleyemezken, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu haksız tutumunu protesto ederek yazıları yanıtsız bırakmayı tercih etti.