Bizans 'Bizans' olarak kalacak

Radikal'in gündeme taşıdığı, 'hoyrat restorasyon' haberleri üzerine, Fatih Belediyesi'nden ses geldi. Belediye Başkanı Mustafa Demir, surların restorasyonunda eski hataların tekrarlanmayacağını söyledi.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Radikal'in gündeme taşıdığı, 'hoyrat restorasyon' haberleri üzerine, Fatih Belediyesi'nden ses geldi. Belediye Başkanı Mustafa Demir, surların restorasyonunda eski hataların tekrarlanmayacağını söyledi.
Demir şöyle konuştu: "İstanbul Surları'nda 'keşke hiç müdahale edilmeseymiş' denilen restorasyonlar yapılmış. Şu anda yeni bir restorasyon yapmayacağız ama 6.5 kilometre uzunluğundaki surların çevresinde 40-100 metre arasında değişen kamulaştırmalarla yeşil alan, yürüyüş parkurlarıyla bir 'Sur Koruma Bandı' oluşturuyoruz. Fatih bölgesi Sultanahmet gibi bir turizm potansiyeline sahip. Tekfur Sarayı ve Anemas Zindanları'nın ihalesi bitti. Altı ay içinde bitecek ve 4 milyon YTL'ye mal olacak restorasyonda, bu yapılara yeni bir fonksiyon yüklemeyeceğiz, duvarlarını olduğu gibi koruyacağız.
Anemas Zindanları, sergi alanı veya müze olabilir."
'Restorasyonda ucuzculuk bitiyor'
Eski ihale yasasında restorasyon sorunu olduğunu savunan Demir, "Üç ay içinde yönetmelikleri de çıkacak olan yeni 5366 sayılı yasayla sorun bitiyor. Tarihi eserlerin restorasyonu 'en ucuz teklif verene' yaptırılması sona eriyor" diye konuştu. Prof. Dr. Cengiz Eruzun, Prof. Dr. Semavi Eyice, mimar Korhan Gümüş, arkeolog Nezih Başgelen ve İKSV'den Nilgün Mirze'nin bulunduğu bir Fatih Geliştirme Platformu oluşturduklarını belirten Belediye Başkanı Demir, platformun onayı olmadan hiçbir restorasyona başlamayacaklarını vurguladı.


    http://www.radikal.com.tr/7517507517500

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.