"Bizansı Osmanlı'ya tercih ederim"

"Bizansı Osmanlı'ya tercih ederim"
"Bizansı Osmanlı'ya tercih ederim"
İTÜ jeoloji profesörü Celal Şengör, katıldığı canlı yayında "Bizans'ı Osmanlı'ya tercih ederim, çünkü Bizans toplumu bilime değer veriyordu" dedi.

İTÜ öğretim üyesi Prof.Dr. Celal Şengör CNN Türk’te yayınlanan Aykırı Sorular'a konuk oldu. Enver Aysever'in sorularına yanıt veren Celal Şengör sıra dışı yorumlarda da bulundu.

Şengör, konuşmasının başında dinin sorgulamayı yasaklayarak bilimi engellediği, tarımda gelişmenin yağmur duasıyla olmayacağını söyledi.

Aynı durumun Osmanlı döneminde daha yoğun yaşandığını söyleyen Şengör, "Bizans'ı Osmanlı'ya tercih ederim, çünkü Bizans toplumu bilime değer veriyordu" dedi.

Şengör'ün, orduyla ilgili bir soruya, Hava Orgeneral Ergin Celasin'in telefonuna "Emredin Komutanım" diye yanıt verdiğini anlatması, Enver Aysever'in tepkisini çekti.

Aysever, "Koskoca bilim adamısınız. Dünyaya adınızı duyurmuşsunuz. İnanca, dinlere karşı olan birinin bir komutana böyle hitap etmesi doğru mu?" diyerek Şengör'ü eleştirdi.

12 Eylül döneminde Kenan Evren'in sağ kolu olan Hava Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya için "Şahinkaya Generalim ile canciğer dostum, gelsin ben yine selam dururum" diyen Şengör, orduya olan saygının bilim adamı olmakla ilgisinin olmadığını söyledi.

"DARBE ZORUNLU AMELİYAT GİBİDİR"
Daha önceki açıklamalarında da "Kenan Evren akıllı bir adamdır" diyen, Türkiye 'de darbelerin devletin devamlılığı için yapıldığını savunan Prof. Dr. Celal Şengör, "Düşün ki sen kansersin, şunu alırsan yaşayacaksın. Darbeler sevimsizdir. Ama ameliyatlar da sevimsizdir" diyerek darbelerin zorunlu olduğunda olması gerektiğini savundu.


  http://www.radikal.com.tr/1119011111901129

  YORUMLAR
  (29 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  'bilim adamı'na bakın hele.. - genosse

  ilimdende anlamıyor,bilimdende.ama darbeden ve darbeyi yapanlardan çok iyi anlıyor her nedense??

  Laiklik ve Bilim. - Clear

  Bilim sadece felsefe demek değildir,laiklik de dinsizlik demek değildir.Kaldı ki Gazali de aynı zamanda bir filozoftu ve filozofların tutarsızlığından bahsederken kasteddiği bilim düşmalığı değil,kibirin insan oğlunu çarpıtmasıydı,örneğin Aristo hakkında "İnsanın tabiattan yararlanıyorum diye doğaya tapması,bir kölenin azad tutanağını imzalayan efendi yerine onu yazan kalemine teşekkür etmesine benzer" demesinden, nasıl bir tutarsızlık içine düşüldüğünü çok iyi saptadığı anlaşılır.Bunu bilim düşmanlığı sanmak ise, sivri sineği duyamayıp davulun gürültüsüne "ne hoş" demeye benzer.

  Celal Bey - fguven

  Bir jeoloji uzmanindan toplum bilimleri ve politikayi anlamasi beklenemez. Celal Sengör'ün dini olmayan bilimsel düsünme seklini savunmasi iyi, fakat askerlere olan bu anlayisi kendinin de aslinda politik olarak bagnaz bir dusunce de oldugunu gosteriyor. Tabii bilimin dusunce ile yapamadigini askerin yapmasi kabul edilebilecek bir görüs degil...

  ... - k-a-o-s

  "her emir ,özgürlüğe vurulmuş bir tokattır !" (M. Bakunin)

  zırvalama zamanı.. - dr aluci

  bilim adamı olmak, illa ki vicdan sahibi bir birey olmayı garantilemez ki...beğenmediği düzeni cerahat gibi söküp atmak paşama kolay.Bayım size bir şey diyeyim mi, cerahatı alırken hastayı incitmezsin, bu işin bir nezaketi,anestezisi vardır...kabalık kaldırmaz bu iş.

  Osmanlı'da bilim ile ilgili karar 12'inci asırda çoktan verilmişti - Ali Fakı

  İmam Gazali (12-13'üncü yüzyıl), felsefeyle ve bilimle uğraşanlar, bu süreçte, bir zaman sonra, dini dogmaların (inançların) çizdiği çerçevenin dışına, yani "din dışına" çıkarlar diyor ve bundan dolayı bilimle ve felsefeyle uğraşmayı "din dışılığa" götüren yollar olarak görüyor ve yasaklıyordu. Bu durumda, ya bilimi unutup dini inançlarına devam edeceksin ya da dini (hangi dogmatik din olursa olsun fark etmez) birtarafa bırakıp özgürce felsefe ve bilim yapacaksın (bilim Avrupa'da böyle ilerledi). Batı da, yüzlerce yıl aynı sorunla cebelleşmiş ve sonunda din ile bilimi ayırarak bir sosyal denge (kiliseyle sivil toplum arasında) kurmayı başarmıştır; bu dengenin adı LAİKliktir. Laik düzende, bilgili ve bilinçli yetişkin bireylerin, şayet istiyorlarsa, dini inançla ilgili kararlarını özgürce vermelerini sağlayan ortam hazırlanır.

  Meselenin Özü! - Ali Fakı

  İslam dünyası, 13'üncü yüzyılda her biri çağlarının hatta zamanımızın bile en büyük filozof ve bilimadamları olan Farabi'yi, İbn-i Sina'yı, Biruni'yi, Harzemi'yi, İbn-i Rüşd'ü ve bunlar gibi düzinelerce dünya çapında bilim insanını "din dışılıkla" (mesela, İmam Gazali'nin "Filozofların Tutarsızlığı" adlı kitabı) suçlayıp kitaplarını yakmaya ve bazılarını zindanlara atmaya başlayınca karanlığa gömülmüştür. Yani, Osmanlı devleti 14'üncü yüzyılda kurulmaya başladığında, İslam aleminin tümü akıl ve bilim karşıtı tutuculuğun zincirleriyle sıkı sıkıya, kıpırdayamaz hale getirilmişti, ta ki LAİK Türkiye Cumhuriyeti kurulana kadar. Şimdi olan mücadele de bu kazanımların teker teker geri alınması ve Türkiye Cumhuriyeti'nin Afganistan'a, Pakistan'a, Suudi Arabistan'a vs. dönüştürülmesidir!