Bize bir çare, TDK

Halkın Türk Dil Kurumu'ndan ricalarıdır: Sevgilim için 'aşkım',
'hayatım'dan farklı bir hitap üretir misiniz? Eşime af mektubu yazacağım, etkili bir giriş lütfen...

ANKARA - Türk dilinin temel sorunlarıyla uğraşan Türk Dil Kurumu,
'tdk.org.tr'daki internet sayfasında vatandaşların dille ilgili sorularını yanıtlıyor. Ancak vatandaşın bazı istekleri var ki, bunlar dil uzmanlarını aşıyor.
Sevdiği kadına herkesçe kullanılan 'aşkım, hayatım' gibi basit tanımlamalarla hitap etmek istemeyen vatandaşın isteği şöyle:
"Herkesin herkese kullanabileceği bir sözcükle sevdiğim insana seslenmenin, sevgime ve duygularıma haksızlık olacağını düşünmekteyim. Bu konuda sizden talebim, Türkçede yetersizlik yaşadığım, bu herkesin herkese duyamayacağı bana özel sevgiyi sıfatlama probleminin çözümlenmesi. Ben sevdiğim bayana sesleneceğim ve benim sevgimi dereceleyecek bir söz veya sıfat istiyorum. Şu an Türkçemizde olmadığını biliyorum. Üreticiliğinizi benim için esirgemeyeceğinizi umuyorum."
Savunmam nasıl olmalı?
Fizik dersinden kopya çekerken yakalandığını belirten bir öğrenci de TDK yöneticilerine şöyle seslendi: "Suçlu olduğumu biliyorum ama bir hata yaptım işte. Babam duyarsa kemiklerimi kırar. Bir hafta içinde okuldan savunmamı istediler. Yalvarıyorum, savunmamı yazmamda bana yardımcı olun... Okuldan atılabilirim. Nasıl yazayım ki, az ceza alayım?"
Bir başka kişi de kendisini terk eden eşine yazacağı mektup için TDK'dan yardım talebinde bulundu: "Ne yaptıysam geri getiremedim. Son umudum sizsiniz. Eşime beni affetmesini sağlayacak bir mektup yazmak istiyorum ama beceremiyorum. Hiç olmazsa başlangıç kısmını siz yazar mısınız? İki çocuğumla ortada kaldım."
TDK'dan 'Kişi Adları Sözlüğü'nden sonra bir de 'Hayvan Adları Sözlüğü' hazırlamasını isteyen vatandaş, 'hayvan adlarında müthiş bir yabancılaşma olduğunu' söyledi: "Köpeklere, kedilere, kuşlara ve en önemlisi yarış atlarına Türkçe isimler teklif edin. Türkiye Jokey Kulübü'yle işbirliğine geçip, yarış atlarımıza İngilizce ad verilmesini de önlemelisiniz."
Benim yaşım kaç oluyor?
Bir vatandaş da TDK'dan yaş hesaplamalarıyla ilgili tartışmaya açıklık getirmesini istedi. 2 Ekim 2003 tarihinde tam 25 yaşında olduğunu belirten kişi, ertesi gün 26'dan gün aldığını anlatarak, "26 yaşındayım derken 'de, da' eki yer belirttiğine göre ve ben de 25 yaşını bitirmiş olduğuma göre 25'in içinde olmam mümkün değil. Kısacası ben diyorum ki, ben 26 yaşındayım. TDK benim yaşım hakkında ne diyor? " diye yazdı.
TDK'ya başvuran bir kişi köşe anlamına gelen 'büküç' ile 'Pancar pezik değil mi, yürek ezik değil mi' türküsünde geçen 'pezik' kelimesine sözlüklerde yer verilmemesinden yakındı. Bir diğer kişi de bir arkadaşının kendisine 'eksantrik' dediğini belirterek sordu: "Ne demek? Kötü bir şey demekse, hakkında dava açacağım."