Bize 'Geleceğin kültürlü anneleri' demişti

Bize 'Geleceğin kültürlü anneleri' demişti
Bize 'Geleceğin kültürlü anneleri' demişti

87 yaşındaki Remziye Tatlı, Atatürk ile çekilen fotoğrafını 15 yıl önce rastlantı sonucu bulmuş.

Haber: KÜBRA POLAT / Arşivi

ADANA - Okul kitaplarında, bir sınıfta Atatürk ile fotoğrafı yer alan 87 yaşındaki Remziye Tatlı, Cumhuriyet’in 86. yılında fotoğrafın çekildiği günü anlattı: “Atatürk’ün sınıfa geleceğini öğrenince bütün sınıff ağladık.  Ulu önder bize ‘Geleceğin kültürlü anneleri’ diye hitap etti. Bir yıl sonra öldüğünde bütün okul ağlıyordu.
Tatlı o günü yıllar sonra 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında o dönemdeki enstitünün binası olan Sabancı Anadolu Tekstil Teknik ve Anadolu Tekstil Meslek Lisesi’ndeki etkinlikte anlattı: “19 Kasım 1937’de Adana’ya Ata’nın geleceğini biliyorduk. Okuldan bu konuda duyuru yapılmıştı. İlk anonsta Atatürk’ün gara geldiğini ve caddeden geçeceğini söylediler. Biz pencerelere koştuk. Tarih dersine gireceği söylendi. Bizim sınıfın dersi de tarihti. Bu anonsu duyunca heyecandan birçok arkadaşım ağladı. Çok heyecanlandım. Atatürk derse girdiğinde hepimiz ayağa kalktık. Bize ‘Oturun geleceğin kültürlü anneleri’ diye hitap etti. Nur gibi bir adamdı, insan bakmaya doyamıyordu, hiç kusursuz bir erkek. Bize dört soru sordu, hepsini bildik. Bu arada bize Tarsus ile ilgili bilgi de aktardı. Tarsus’tan bahsetti. Gözleri mavi, saçları sarı ve çok şıktı. Ayrıca sıraların arasında gezerken kolu benim koluma değdi. O an kalbimin duracağını sandım.” Ziyaretten bir yıl sonra da Atatürk’ün yaşamını yitirdiğini belirten Tatlı “Okulda yöneticiler tarafından yapılan bir anonsla Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün öldüğü söylendi. Tüm öğrenciler ağlayarak, ağıt yakarak okul bahçesine toplandı. Bütün Adana ağlıyordu.”
Remziye Tatlı, ulu önderle birlikte aynı karede olduğu fotoğrafa tesadüfen 15 yıl önce ulaşmış. Bir hastanenin polis odasında akrabası fotoğrafı görüp çocuğun Tatlı olduğunu anlamış.