'Bizi avukat bölümüne yargıç oturttu'

'Bizi avukat bölümüne yargıç oturttu'
'Bizi avukat bölümüne yargıç oturttu'

Ergenekon duruşmalarını izleyen CHP?li milletvekilleri kendilerine ?milletvekilliğiniz? ?düşer? diyen savcıya basın açıklamasıyla yanıt verdi. FOTOĞRAF: CEM ÖKSÜZ / AA

ANKARA - CHP Manisa Miletvekili Şahin Mengü, Ergenekon duruşmasında sanık avukatlarına ayrılan yere oturmalarını eleştiren ve bunun ‘vekillikten düşürmeye neden olacak bir suç’ olduğunu öne süren Ergenekon savcısına, “Bize gösterilen yere oturduk. Düne kadar kendisine talimat verilmemiş savcı, bu konuyu hiç dile getirmedi” yanıtını verdi. 
Ergenekon duruşmasını izleyen CHP’li milletvekilleri, önceki günkü duruşmada, kendilerinin avukatlara ayrılan bölümlere oturmasına itiraz eden Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel’e, düzenledikleri basın toplantısıyla yanıt verdi. CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, 7 Eylül 2009’daki duruşmada, mahkeme yargıcına giderek, izleyici koltuklarında oturmanın sorunlar yarattığını, uzaktan takip edebilmelerinin zor olduğunu anlattıklarını, özel bir yer göstermelerini istediklerini aktardı. Sanık vekillerinin yanına oturmak gibi taleplerinin olmadığını dile getiren Mengü, yargıcın, sanık vekillerinin oturduğu yerin bitmesinden sonra başlayan boşluktan itibaren oturabileceklerini söylediğini kaydetti. Mengü, bundan sonra, sürekli kendilerine gösterilen yerde oturduklarını dile getirdi. Mahkeme Başkanı’ndan, “Oraya oturmalarını ben söyledim” demelerini beklediklerini belirten Mengü, bundan sonra da kendilerine gösterilen yerde oturacaklarını dile getirdi.
Mengü, “Savcılığın Başbakanlığa yazdığı yazı var. O yazıda, MİT; 2003’te Başbakanlığa Ergenekon ile ilgili yazı yazmış, 2006’da tekrarlamış. ‘Bunun içinde ne kadarını münasip görürseniz, savcılığa bildirin’ diye. 

Siyasi dava olduğunun delili
Savcı Zekeriya Öz’ün, Başbakanlığa hitaben yazılmış bir yazısı var. Bu davanın bir siyasi dava olduğunu ortaya koyuyor. Başbakan’a ‘Arzu ettiğiniz kadarını verin’ diyebilecek savcı olamaz. Savcılık bir olayı inceliyorsa, gizli belgeleri heyet inceler.” (Radikal)