'Bizi bu hale polis getirdi' iddiası

İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi'nde dün yüzü gözü morarmış halde basın toplantısı düzenleyen üç kişi, Manisa'nın Akhisar İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlileri tarafından kendilerine işkence yapıldığını öne sürdü.

İZMİR - İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi'nde dün yüzü gözü morarmış halde basın toplantısı düzenleyen üç kişi, Manisa'nın Akhisar İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlileri tarafından kendilerine işkence yapıldığını öne sürdü.
Hamdi Güngör 26 Kasım'da 17 yaşındaki yeğeni F.G.'nin adliyede bir arkadaşının mahkemeden çıkışta polisler tarafından tartaklandığını görüp müdahale ettiği için gözaltına alındığını belirterek şöyle konuştu:
'Yeğenimin peşinden gittim'
"Yeğenimi sokak ortasında dövmüşler. Ben de karakola götürülen yeğenim için peşinden gittim. Beni de içeri alıp, kelepçelediler. Saatlerce, kafama, sırtıma, ayaklarıma tekme attılar. Midem kötüleştiği için kustum. Başımı, kusmuğa bastırdılar. Yeğenimi, ayaklarından tutarak başını duvara çarpmışlar. Üç saat boyunca da yüzünü tekmelemişler. Öyle ki yeğenim psikolojisi bozulduğu için konuşamıyor."
F.G.'nin babası Selamettin Göngör ise, geçen ağustos ayında ailenin dört ferdinin de bir cinayet soruşturması kapsamında gözaltına alındığını, dövüldüklerini belirterek daha sonra tutuklandıkları cezaevinden salıverildiklerini söyledi. Göngör, Akhisar İlçe Emniyet Amiri Süleyman Oğuz'un işkencecilerin başında geldiğini öne sürdü. Güngör, Cumhuriyet Savcılığı'na şikâyette bulunduklarını, yarın TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış'la görüşeceklerini söyledi. İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi yöneticisi Nejla Şengül ise, derneğin olayın peşini bırakmayacağını, tüm girişimleri aile adına üstlendiklerini belirtip, "Akhisar'a bir inceleme komisyonu göndereceğiz" dedi.